Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Architektura > Awaria w domu - zalanie, zwarcie, brak prądu
Marta Idzikowska
Marta Idzikowska 08.01.2021 01:00

Awaria w domu - zalanie, zwarcie, brak prądu

Kran/awaria
unsplash.com/ Sasikan Ulevik (CC0 Domena publiczna)

Doskonale wiemy, ile domowe awarie potrafią przysporzyć stresu, dyskomfortu i zdenerwowania. Dlatego dzisiaj zajmiemy się najczęstszymi problemami, które spotykają nas w mieszkaniach.

Co zrobić, gdy dojdzie do spięcia instalacji elektrycznej?

Do spięć dochodzi najczęściej w starszych budynkach, które nie posiadają najnowszej instalacji elektrycznej. Awaria, do której dochodzi najczęściej, to wysadzenie korków. Jeśli do tego dojdzie, powinniśmy dostać się do skrzynki z bezpiecznikami.

Łatwo zauważyć, że jeden z bezpieczników jest w innej pozycji niż reszta - jedyne co musimy zrobić, to umieścić go z powrotem na odpowiednim miejscu. Zanim to zrobimy, odłączmy od gniazdka część urządzeń, tak, aby korki znowu nie uległy wystrzeleniu. Żeby do takich sytuacji więcej nie dochodziło, musimy ustalić, które urządzenie sprawia, że dochodzi do awarii (bardzo często są to czajniki).

Problematyczne zalanie mieszkania

Przyczyn zalania może być wiele. Jak się okazuje, najczęściej jest to kwestia zepsutej spłuczki, nieszczelnych rur czy urwanego wężyka od pralki. Zdarza się, że jest to również naszą winą - chyba każdemu zdarzyło się nie dokręcić kranu czy spowodować przelanie wanny.

Zalanie powoduje wielkie straty pieniężne, dlatego działajmy zapobiegawczo i koniecznie ubezpieczmy się na taką ewentualność. Jeśli tego nie zrobimy, będziemy musieli ponieść koszty naprawy, a często także szkód, które wyrządziliśmy u sąsiadów.

Jeśli już dojdzie do takiego przykrego wypadku, nie naprawiajmy niczego na własną rękę! Może to grozić dużym niebezpieczeństwem, dlatego niezwłocznie wezwijmy pogotowie wodno-kanalizacyjne. To, co możemy zrobić, zanim nadejdzie pomoc, to odcięcie dopływu prądu w bloku. Warto też, abyśmy zrobili zdjęcia, które udokumentują szkody i jak najszybciej zadzwonimy do ubezpieczyciela.

Jak się zachować, gdy spowodujemy szkodę?

Jeśli już dojdzie do domowej sytuacji kryzysowej i wyrządzimy komuś szkodę, pamiętajmy o kilku ważnych zasadach.

Warto zachować spokój i bez kłótni oraz niepotrzebnych emocji przyznać się do popełnionego błędu - to pomoże nam szybko i sprawnie dojść do porozumienia, np. z sąsiadami.

Jeśli natomiast chcemy ustrzec się od znacznych kosztów, które mogą na nas spaść po awarii, zastanówmy się nad wykupieniem polisy ubezpieczeniowej, która pokryje straty - nasze lub innych.

Źródło: mocdecyzji.onet.pl

undefined

Tagi: Dom