Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Bażyna – charakterystyka, zasady uprawy oraz zastosowanie rośliny
Weronika Dadok
Weronika Dadok 21.03.2022 22:22

Bażyna – charakterystyka, zasady uprawy oraz zastosowanie rośliny

bażyna
pixabay/MAKY_OREL

Bażyna jest niewielkim krzewem pochodzącym z rodziny wrzosowatych. Jej naturalne środowisko to tereny Środkowej oraz Północnej Europy. Posiada ciekawe odmiany, które wyróżniają się swoim wyglądem. Dowiedz się jak prawidłowo uprawiać roślinę oraz poznaj jej odmiany.

Bażyna – cechy charakterystyczne rośliny

Bażyna jest dość niską rośliną okrywową. Osiąga od około 20 do 30 cm wysokości. Z wyglądu przypomina wrzośce. Niektóre jej pędy są wniesione ku górze, natomiast znaczna część pędów rozrasta się na szerokość. Pędy pokrywają drobniutkie, błyszczące oraz igiełkowe liście. Są zimozielone i stanowią dekoracyjną część rośliny. Posiada również kwiaty o różowym zabarwieniu, które pojawiają się w okresie maja oraz czerwca. Są one dość małe i niewidoczne, ponieważ chowają się w kątach liści. Kwiaty nie posiadają jednak walorów dekoracyjnych. Bażyna czarna odznacza się owocami w ciemnym kolorze, które wyglądem przypominają borówki amerykańskie. Ich smak jest dość delikatny i niezbyt słodki, dlatego wiele osób uważa, że nie nadają się do jedzenia.

Bażyna – jak poprawnie uprawiać roślinę?

Roślina najlepiej odnajduje się na słonecznym bądź lekko zacienionym miejscu. Preferuje żyzne, lekkie, wilgotne, próchnicze, przepuszczalne oraz kwaśne podłoże. Najczęściej w naszych ogrodach spotyka się bażynę czarną. Roślinę sadzimy przy użyciu sadzonek bądź nasion do uprawy. W jej naturalnym środowisku rośnie w grupach po kilka sztuk, dlatego zaleca się jej posadzenie w naszym ogrodzie także większą grupą okazów. Roślina jest dość odporna na wiatr oraz oddziaływanie niskich temperatur. Pomimo tego, że jest raczej mrozoodporna, przy bardzo niskich temperaturach może dojść do jej zmarznięcia, dlatego ważny jest odpowiedni wybór stanowiska, które ochroni roślinę przed nadmiernym mrozem oraz śniegiem. Ponadto dobrze znosi różne zanieczyszczenia powietrza. Nie lubi suchego powietrza, dlatego zaleca się jej sadzenie w bezpośrednim sąsiedztwie wysokich drzew, które przyczynią się do prawidłowego utrzymania wysokiego poziomu wilgotności.

Bażyna – najczęściej spotykane odmiany rośliny

Bażyna czarna posiada dwie odmiany, które najczęściej możemy spotkać w naszych ogrodach, jest to: - „Bernstein” – ta odmiana posiada bardzo atrakcyjne liście, które wyróżniają się żółtym zabarwieniem w okresie letnim, natomiast jesienią zmieniają swoją barwę na ciemniejszą – powstaje brązowo złoty kolor, który możemy podziwiać przez cały okres zimowy. - „Zitronella” – odznacza się pięknymi liśćmi, które latem wyróżniają się mocnym, intensywnym żółtym kolorem, następnie jesienią oraz zimą zmieniają kolor na odcień jasnobrązowy bądź pomarańczowy.

Bażyna – zastosowanie rośliny

Roślina przede wszystkim znajduje swoje zastosowanie w ogrodzie. Posiada właściwości dekoracyjne. Często spotykana na wrzosowiskach, gdzie dzięki swojej atrakcyjnej budowie przypomina rozłożysty dywan. Nadaje się również do uprawy w ogródkach skalnych. Może być sadzona w towarzystwie innej roślinności, szczególnie z innymi gatunkami wrzosowatymi. Obecność rośliny bardzo dobrze wpływa na pozostałą część naszej roślinności, ponieważ przyczynia się do ograniczenia rozwoju chwastów oraz ograniczenia erozji gleby. Co więcej, pomaga utrzymać odpowiedni poziom wilgoci gleby, dzięki czemu wpływa na prawidłowe funkcjonowanie oraz rozwój innych roślin i kwiatów, które rosną w naszym ogrodzie. W Polsce dziko rosnącą bażynę możemy spotkać m.in.: na terenach północnej Polski, w Bieszczadach oraz Sudetach. Jest to roślina zagrożona wyginięciem, dlatego należy do roślin chronionych pod względem gatunku.

W przypadku uprawy w naszym ogrodzie możemy ją pozyskać wyłącznie od sprawdzonego hodowcy bądź ze specjalnych szkółek. Ponadto jej owoce znajdują także zastosowanie jako barwnik do różnego rodzaju tkanin. Roślina jest także używana w medycynie ludowej. Możemy z niej uzyskać lecznicze wywary, które posiadają działanie antybakteryjne, wzmacniające oraz przeciwgrzybiczne. Wyróżnia się również właściwościami antyoksydacyjnymi, które wpływają na hamowanie procesów starzenie się naszej skóry.

Tagi: