Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Berberys w ogrodzie
Weronika Dadok
Weronika Dadok 15.06.2021 02:00

Berberys w ogrodzie

Berberys
Pixabay/fill

Berberys, zwany inaczej kwaśnicą, to bardzo atrakcyjny krzew ozdobny. Ciekawy pokrój, piękne liście przybierające jesienią wiele barw i czerwone owoce sprawiają, że jest to niewątpliwa ozdoba ogrodu. Sprawdź, jak uprawiać i pielęgnować berberysy, by wydobyć ich naturalne piękno.

Berberys – charakterystyka rośliny

Krzew ten należy do rodziny berberysowatych. Środowiskiem naturalnym berberysów jest Eurazja, Afryka i Ameryka, a w Polsce występują dziko wyłącznie berberysy zwyczajne. Berberys posiada ciernie, które są zmodyfikowanymi liśćmi długopędów, a z nich wyrastają liście właściwe i kwiaty. Krzew ten kwitnie na żółto, a jego owoce to czerwone, wydłużone jagody.

Występujący w Polsce berberys zwyczajny charakteryzuje się ząbkowanymi liśćmi o długości około 6 cm. W uprawie występuje również berberys Thunberga o liściach mniejszych i przebarwiających się jesienią na szkarłatny lub pomarańczowy kolor. Wśród odmian berberysów Thunberga znajdziemy np.:

 Golden Tower – dorastający do 1,5 m wysokości, charakteryzujący się kolumnowym pokrojem i żółtą barwą liści, skąd nazwa;  Coronita – jego liście są wydłużone, latem purpurowe z żółtą obwódką. Pokrój ma spłaszczony;  Admiration – dorastajacy do maksymalnie 50 cm wysokości, liście ma jasnoczerwone z zieloną obwódką;  Bagatelle – karłowata, ciernista odmiana o zaokrąglonym pokroju i liściach zabarwiających się na purpurowo;  Red Pillar – odmiana wyróżniająca się ciekawym zabarwieniem liści: zielonym u dołu i czerwieniejącym ku górze; Berberysy Thunberga prezentują się bardzo efektownie, dlatego to właśnie je warto posadzić w ogrodzie. Sprawdzą się w ogrodach małych i większych, na skalniakach, rabatach, skarpach i w żywopłotach czy szpalerach.

Berberys Thunberga – wymagania uprawowe i pielęgnacja

Krzew ten nie ma wielkich wymagań uprawowych i pielęgnacyjnych. Może zostać posadzony na stanowisku słonecznym lub lekko zacienionym, jednak słońce będzie korzystnie wpływać na jego wybarwienie. Gleba pod uprawę berberysu Thunberga powinna być lekko kwaśna i umiarkowanie wilgotna, chociaż nie zaszkodzi mu również ta sucha i piaszczysta. Berberys jest odporny na mróz i zanieczyszczenia powietrza, dlatego dobrze sprawdzi się w mieście.

W przypadku długotrwałej suszy należy zapewnić krzewom regularne podlewanie. Berberys możesz sadzić z nasion lub sadzonek pędowych. Berberys Thunberga gubi liście, co oznacza rozpoczęcie wegetacyjnego spoczynku.

Od września do końca listopada lub w marcu i kwietniu jest odpowiedni czas na sadzenie berberysów. Krzewy posadzone jesienią zaczną rozwijać korzenie w jeszcze ciepłej ziemi. W pozostałych miesiącach możesz sadzić berberysy wyłącznie w pojemnikach, jako ukorzenione sadzonki. W celu sadzenia berberysów przygotuj podłoże i stanowisko:

1. Dokładnie usuń chwasty, ponieważ późniejsze pielenie kolczastych krzewów będzie utrudnione. 2. Wysyp kilka centymetrów ściółki wokół stanowiska, by chwasty nie odrastały a ziemia nie wysychała. 3. Ustal odpowiednią odległość między egzemplarzami, ponieważ berberysy osiągają z biegiem czasu około 2 m średnicy. Dokarmianie berberysów nie jest konieczne. Jeśli zaprawisz ziemię nawozem w trakcie sadzenia, kolejne nawożenie wykonaj dopiero za 3 lata. W kwietniu i czerwcu przytnij krzewy, by skorygować ich pokrój. Berberysy tolerują nawet mocne cięcie, chociaż nie wpływa to na ich szybsze zagęszczenie.

Na co choruje berberys?

Wśród częstych chorób atakujących berberysy znajduje się mączniak prawdziwy. Jest często konsekwencją zbyt obfitego podlewania i bezpośredniego polewania liści. Choroba ta objawia się mączystym nalotem, który szybko postępuje. Zainfekowany berberys będzie wolniej rósł, a jego walory dekoracyjne obniżą się. Patogeny wytwarzające zarodniki łatwo przenoszą się na kolejne rośliny, nie tylko berberysy, szybko je infekując.

Walka z mączniakiem prawdziwym polega na stosowaniu odpowiednich preparatów grzybobójczych. Ważne jest regularne doglądanie roślin i zapobieganie chorobom, przede wszystkim przez zapewnienie im odpowiedniego stanowiska i przez właściwą pielęgnację. Źródła:  https://twojogrodek.pl/Berberys-Thunberga-uprawa-krok-po-kroku  https://fajnyogrod.pl/porady/berberys-thunberga-sadzenie-uprawa-pielegnacja- rozmnazanie/  https://www.ogrod-gardener.pl/berberys-odmiany/  https://www.szkolkarstwo.pl/article.php?id=60&rok=1999&numer=03

Tagi: