DomekIOgrodek.pl
Beton architektoniczny we wnętrzu

Unsplash.com/Lindsey LaMont (CC0 Domena publiczna)

Beton architektoniczny – najczęstsze mity

19 Listopada 2020

Autor tekstu:

Marta Idzikowska

Udostępnij:

Beton architektoniczny na przestrzeni lat zyskał dużą popularność, zarówno ze względu na swój industrialny charakter, jak i uniwersalny materiał do wnętrz i elewacji. Istnieje wielu zwolenników stosowania go, ale budzi on równi

Beton architektoniczny to wyjątkowy materiał, który pod względem wytrzymałości i trwałości nie ustępuje zwykłemu betonowi, natomiast jego wygląd jest znacznie bardziej estetyczny. Dzięki temu nie trzeba pokrywać go warstwą tynku czy innym rodzajem wykończenia. Wokół jego właściwości narosło wiele mitów, które potrafią skutecznie zniechęcić do zdecydowania się na takie rozwiązanie w swoim domu czy biurze. Sprawdź, czy Twoja wiedza na temat tego materiału jest zgodna z prawdą.

Najczęstsze mity

Częstym przekonaniem na temat betonu jest to, że ma on ograniczone, "nudne" zastosowanie. Nie jest to prawdą – stosowany jest w szerokiej gamie produktów, tj. donice, cokoły, wanny, umywalki. Sprawdzi się zarówno jako estetyczna elewacja, jak i materiał na wytrzymały podjazd czy taras.

Inny mit dotyczy bezpieczeństwa i czystości betonu architektonicznego. Rzeczywiście, utrzymujące się na niektórych materiałach pozostałości włókien szklanych mogą powodować infekcje bakteryjne i uszkodzenia spojówek, ale najnowsze rozwiązania oferują naturalny beton architektoniczny, bez sztucznych włókien. Dzięki temu jest to materiał bezpieczny dla naszego zdrowia.

Błędnym przeświadczeniem jest to o trudności w eksploatacji i utrzymaniu. Wbrew tej opinii, beton jest niezwykle czystym materiałem, który nie wymaga częstej konserwacji (w przeciwieństwie do drewna czy plastiku).

Zastosowanie betonu architektonicznego

Wielu osobom zastosowanie tego materiału kojarzy się z uzyskaniem efektu nieporęcznego monolitu. Prawdą jest jednak to, że można za jego pomocą stworzyć delikatne i urzekające aranżacje. Dzięki szerokiej gamie kolorów i faktur można wykorzystywać go w wielu rodzajach wnętrz: nowoczesnych, nowojorskich, skandynawskich, retro...Warto więc w swoim domu znaleźć miejsce choćby dla niewielkiego elementu zawierającego beton architektoniczny.

Źródło: ladnydom.pl

Podobne artykuły

Architektura

Jak powinna wyglądać klatka schodowa w domu jednorodzinnym? Pomysły i porady

Czytaj więcej >

Architektura

Blachodachówka – ceny i rodzaje

Czytaj więcej >

Architektura

Jak ocieplić ściany zewnętrzne? Porady, sposoby i koszty

Czytaj więcej >

Architektura

Ile kosztuje pompa ciepła? Koszty i porady

Czytaj więcej >

Architektura

Głębokość przemarzania gruntu – jak postawić fundamenty?

Czytaj więcej >

Architektura

Tynki zewnętrzne cienkowarstwowe. Rodzaje i zastosowanie

Czytaj więcej >