Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Architektura > Beton architektoniczny – najczęstsze mity
Marta Idzikowska
Marta Idzikowska 21.03.2022 22:24

Beton architektoniczny – najczęstsze mity

Beton architektoniczny we wnętrzu
Unsplash.com/Lindsey LaMont (CC0 Domena publiczna)

Beton architektoniczny to wyjątkowy materiał, który pod względem wytrzymałości i trwałości nie ustępuje zwykłemu betonowi, natomiast jego wygląd jest znacznie bardziej estetyczny. Dzięki temu nie trzeba pokrywać go warstwą tynku czy innym rodzajem wykończenia. Wokół jego właściwości narosło wiele mitów, które potrafią skutecznie zniechęcić do zdecydowania się na takie rozwiązanie w swoim domu czy biurze. Sprawdź, czy Twoja wiedza na temat tego materiału jest zgodna z prawdą.

Najczęstsze mity

Częstym przekonaniem na temat betonu jest to, że ma on ograniczone, "nudne" zastosowanie. Nie jest to prawdą – stosowany jest w szerokiej gamie produktów, tj. donice, cokoły, wanny, umywalki. Sprawdzi się zarówno jako estetyczna elewacja, jak i materiał na wytrzymały podjazd czy taras.

Inny mit dotyczy bezpieczeństwa i czystości betonu architektonicznego. Rzeczywiście, utrzymujące się na niektórych materiałach pozostałości włókien szklanych mogą powodować infekcje bakteryjne i uszkodzenia spojówek, ale najnowsze rozwiązania oferują naturalny beton architektoniczny, bez sztucznych włókien. Dzięki temu jest to materiał bezpieczny dla naszego zdrowia.

Błędnym przeświadczeniem jest to o trudności w eksploatacji i utrzymaniu. Wbrew tej opinii, beton jest niezwykle czystym materiałem, który nie wymaga częstej konserwacji (w przeciwieństwie do drewna czy plastiku).

Zastosowanie betonu architektonicznego

Wielu osobom zastosowanie tego materiału kojarzy się z uzyskaniem efektu nieporęcznego monolitu. Prawdą jest jednak to, że można za jego pomocą stworzyć delikatne i urzekające aranżacje. Dzięki szerokiej gamie kolorów i faktur można wykorzystywać go w wielu rodzajach wnętrz: nowoczesnych, nowojorskich, skandynawskich, retro...Warto więc w swoim domu znaleźć miejsce choćby dla niewielkiego elementu zawierającego beton architektoniczny.

Źródło: ladnydom.pl