DomekIOgrodek.pl
Beton architektoniczny we wnętrzu

Unsplash.com/Lindsey LaMont (CC0 Domena publiczna)

Beton architektoniczny – najczęstsze mity

19 Listopada 2020

Autor tekstu:

Marta Idzikowska

Udostępnij:

Beton architektoniczny na przestrzeni lat zyskał dużą popularność, zarówno ze względu na swój industrialny charakter, jak i uniwersalny materiał do wnętrz i elewacji. Istnieje wielu zwolenników stosowania go, ale budzi on równi

Beton architektoniczny to wyjątkowy materiał, który pod względem wytrzymałości i trwałości nie ustępuje zwykłemu betonowi, natomiast jego wygląd jest znacznie bardziej estetyczny. Dzięki temu nie trzeba pokrywać go warstwą tynku czy innym rodzajem wykończenia. Wokół jego właściwości narosło wiele mitów, które potrafią skutecznie zniechęcić do zdecydowania się na takie rozwiązanie w swoim domu czy biurze. Sprawdź, czy Twoja wiedza na temat tego materiału jest zgodna z prawdą.

Najczęstsze mity

Częstym przekonaniem na temat betonu jest to, że ma on ograniczone, "nudne" zastosowanie. Nie jest to prawdą – stosowany jest w szerokiej gamie produktów, tj. donice, cokoły, wanny, umywalki. Sprawdzi się zarówno jako estetyczna elewacja, jak i materiał na wytrzymały podjazd czy taras.

Inny mit dotyczy bezpieczeństwa i czystości betonu architektonicznego. Rzeczywiście, utrzymujące się na niektórych materiałach pozostałości włókien szklanych mogą powodować infekcje bakteryjne i uszkodzenia spojówek, ale najnowsze rozwiązania oferują naturalny beton architektoniczny, bez sztucznych włókien. Dzięki temu jest to materiał bezpieczny dla naszego zdrowia.

Błędnym przeświadczeniem jest to o trudności w eksploatacji i utrzymaniu. Wbrew tej opinii, beton jest niezwykle czystym materiałem, który nie wymaga częstej konserwacji (w przeciwieństwie do drewna czy plastiku).

Zastosowanie betonu architektonicznego

Wielu osobom zastosowanie tego materiału kojarzy się z uzyskaniem efektu nieporęcznego monolitu. Prawdą jest jednak to, że można za jego pomocą stworzyć delikatne i urzekające aranżacje. Dzięki szerokiej gamie kolorów i faktur można wykorzystywać go w wielu rodzajach wnętrz: nowoczesnych, nowojorskich, skandynawskich, retro...Warto więc w swoim domu znaleźć miejsce choćby dla niewielkiego elementu zawierającego beton architektoniczny.

Źródło: ladnydom.pl

Tagi:

beton architektonicznybeton

Marta IdzikowskaAutor

Wydawczyni portalu Dom i ogródek. Absolwentka architektury wnętrz i kulturoznawstwa. Prywatnie miłośniczka śpiewu, psychologii i kultury queerowej.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@domekiogrodek.pl

Podobne artykuły

budowa domku

Architektura

Ile kosztuje budowa domku do 35 m²?

Czytaj więcej >

Architektura

Tylko u nas: Specjalista w branży deweloperskiej i twórca “Oceniamy Deweloperów” opowiedział o swoim projekcie

Czytaj więcej >

Architektura

Ściany fundamentowe: rodzaje i sposoby budowy

Czytaj więcej >

Architektura

Grzejnik konwektorowy: dlaczego warto?

Czytaj więcej >

Architektura

Dachówka ceramiczna – ceny, kształty i kolory

Czytaj więcej >

Architektura

Szambo plastikowe: koszty, zalety i wady

Czytaj więcej >