Blok z wielkiej płyty
pixabay.com/blizniak (CC0 Domena publiczna)
Marta Idzikowska - 14 Stycznia 2021

Bloki z wielkiej płyty przeszły kontrolę - wyniki

W Poznaniu przeprowadzona została kontrola bloków z wielkiej płyty przez Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego. Po zbadaniu stanu budynków, urząd wyraził zaniepokojenie ich stanem. Chodzi m.in. o zagrożenia wynikające z ich stanu technicznego.

Bloki z wielkiej płyty zaczęły w Polsce powstawać na masową skalę w latach 70. i 80. Nie miały wtedy dobrej sławy - pojawiały się opinie, że budynki za 40-50 ulegną całkowitemu zniszczeniu i się rozpadną. Oczywiście, technologia wielkopłytowa, nazywana także budownictwem z prefabrykatów znana była już od dawna, a jej początków dopatrywać należy się w latach 20. XX wieku i budowie wielkiego osiedla mieszkaniowego na przedmieściach holenderskiego Amsterdamu.

Problem w konstruowanych "za Gierka" blokach wynikały ze stosowania zwykłej stali zamiast nierdzewnej (obawiano się, że stalowe złącza między płytami przerdzewieją). Ze względu na deficyt materiałów budowlanych jakość i wykonanie bloków z wielkiej płyty nie prezentowały się najlepiej.

Na ten moment w tego typu budynkach mieszka około 12 milionów Polaków, co stanowi prawie 1/3 wszystkich mieszkańców Polski.

Bloki z wielkiej płyty - dokładnie sprawdzono ich stan

Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego zajął się sprawdzeniem stanu poznańskich bloków z wielkiej płyty. Skontrolowano 54 budynki tego typu na dziewięciu osiedlach w Poznaniu.

Jakie domy wybierali Polacy w 2020 roku? Pandemia uświadomiła wielu z nas, zaskakujące wnioskiJakie domy wybierali Polacy w 2020 roku? Pandemia uświadomiła wielu z nas, zaskakujące wnioskiCzytaj dalej

W kwestii ocieplenia budynków wyniki były całkiem niezłe - jedynie cztery z badanych budowli nie mają odpowiedniej termoizolacji. Nieprawidłowości zostało wykrytych za to o wiele więcej - okresowe kontrole wykazały fatalny stan techniczny ścian zewnętrznych (w budynkach, które nie zostały poddane termoizolacji) i ich nieprawidłowe ocieplenie. Występują na nich też spękania posadzki, zacieki czy ubytki betonu.

Balustrady balkonowe mają nieprzepisową wysokość poniżej 110 cm, co może stwarzać zagrożenie. Dodatkowo występują rysy, pęknięcia i brak wypełnień pomiędzy płytami.

Bloki z wielkiej płyty - zagrożeniem mogą być ściany zewnętrzne

Największym i najistotniejszym problemem w blokach z wielkiej płyty są właśnie ściany zewnętrzne.

- Chodzi głównie o zagrożenie wynikające ze stanu technicznego połączeń trzech płyt tworzących ściany tych budynków: płyty nośnej (wewnętrznej) warstwy izolacyjnej i płyty zewnętrznej, wykończonej charakterystycznymi "kamyczkami". Te trzy warstwy połączone są stalowymi łącznikami, zwanymi wieszakami. Nasze obawy wynikają właśnie ze stanu technicznego wieszaków, bo często były one robione ze złej jakości stali i niewłaściwe je montowano, a na dodatek nie zawsze wieszaków było tyle, ile być powinno. A skorodowanie wieszaków może doprowadzić do odpadnięcia warstwy zewnętrznej - mówi Paweł Łukaszewski z Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego.

Problemem są także zamki pomiędzy płytami, które były również wykonane ze zwykłej stali, która mogła szybko zardzewieć. Trudnością w sprawdzeniu ich stanu jest fakt, że bloki są ocieplone, ciężko więc dokonać przeglądu elementów.

Źródło: poznan.wyborcza.pl

Artykuły polecane przez redakcję Domek i Ogródek:

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj domekiogrodek.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News