DomekIOgrodek.pl
Blok z wielkiej płyty

pixabay.com/blizniak (CC0 Domena publiczna)

Bloki z wielkiej płyty przeszły kontrolę - wyniki

14 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Marta Idzikowska

Udostępnij:

W Poznaniu przeprowadzona została kontrola bloków z wielkiej płyty przez Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego. Po zbadaniu stanu budynków, urząd wyraził zaniepokojenie ich stanem. Chodzi m.in. o zagrożenia wynikające z ich stanu technic

Bloki z wielkiej płyty zaczęły w Polsce powstawać na masową skalę w latach 70. i 80. Nie miały wtedy dobrej sławy - pojawiały się opinie, że budynki za 40-50 ulegną całkowitemu zniszczeniu i się rozpadną. Oczywiście, technologia wielkopłytowa, nazywana także budownictwem z prefabrykatów znana była już od dawna, a jej początków dopatrywać należy się w latach 20. XX wieku i budowie wielkiego osiedla mieszkaniowego na przedmieściach holenderskiego Amsterdamu.

Problem w konstruowanych "za Gierka" blokach wynikały ze stosowania zwykłej stali zamiast nierdzewnej (obawiano się, że stalowe złącza między płytami przerdzewieją). Ze względu na deficyt materiałów budowlanych jakość i wykonanie bloków z wielkiej płyty nie prezentowały się najlepiej.

Na ten moment w tego typu budynkach mieszka około 12 milionów Polaków, co stanowi prawie 1/3 wszystkich mieszkańców Polski.

Bloki z wielkiej płyty - dokładnie sprawdzono ich stan

Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego zajął się sprawdzeniem stanu poznańskich bloków z wielkiej płyty. Skontrolowano 54 budynki tego typu na dziewięciu osiedlach w Poznaniu.

W kwestii ocieplenia budynków wyniki były całkiem niezłe - jedynie cztery z badanych budowli nie mają odpowiedniej termoizolacji. Nieprawidłowości zostało wykrytych za to o wiele więcej - okresowe kontrole wykazały fatalny stan techniczny ścian zewnętrznych (w budynkach, które nie zostały poddane termoizolacji) i ich nieprawidłowe ocieplenie. Występują na nich też spękania posadzki, zacieki czy ubytki betonu.

Balustrady balkonowe mają nieprzepisową wysokość poniżej 110 cm, co może stwarzać zagrożenie. Dodatkowo występują rysy, pęknięcia i brak wypełnień pomiędzy płytami.

Podobne artykuły

Architektura

Jak powinna wyglądać klatka schodowa w domu jednorodzinnym? Pomysły i porady

Czytaj więcej >

Architektura

Blachodachówka – ceny i rodzaje

Czytaj więcej >

Architektura

Jak ocieplić ściany zewnętrzne? Porady, sposoby i koszty

Czytaj więcej >

Architektura

Ile kosztuje pompa ciepła? Koszty i porady

Czytaj więcej >

Architektura

Głębokość przemarzania gruntu – jak postawić fundamenty?

Czytaj więcej >

Architektura

Tynki zewnętrzne cienkowarstwowe. Rodzaje i zastosowanie

Czytaj więcej >