DomekIOgrodek.pl
Altana

pixabay.com/(CC0 Domena publiczna)/Nennieinszweidrei

Budowa altany w ogrodzie – jakie wymogi formalne trzeba spełnić?

10 Maja 2021

Autor tekstu:

Weronika Dadok

Udostępnij:

Altana potrafi dać chwilę wytchnienia w upalne dni. Jest miejscem odpoczynku i relaksu. Pełni także walory estetyczne i bez wątpienia tworzy przytulny klimat. Budowa altany w ogrodzie wiąże się jednak z montażem konstrukcji, a co za tym idzie – z przestrzeganiem prawa budowlanego. Co przepisy mówią na ten temat? Co powinieneś wiedzieć?

Budowa altany w ogrodzie zawsze budzi wątpliwości. Choć to zazwyczaj lekka budowla, bez murowanych ścian, a konstrukcja często jest ażurowa, jest ona często traktowana jako obiekt budowlany. Granica między budynkiem gospodarczym a altaną jest zatarta, różnice nie są dokładnie określone w przepisach. Nie ma w nich dokładnej definicji. Nawet jeśli altanka nie ma fundamentów, ani instalacji i pełnych ścian, to, za co zostanie uznana, w dużej mierze zależy od interpretacji przepisów przez urzędnika.

Budowa altany w ogrodzie działkowym

Jeśli dotyczy konstrukcji na ogrodach działkowych, trzeba dopasować się do wewnętrznego regulaminu zarządu działek, który dokładnie określa jaka budowla może powstać na terenie podległym, a nawet w jakim miejscu. Regulowane są odległości od granicy działki, wielkość obiektu, czasami materiał wykonania. Często jest to kwestia indywidualna. W niektórych ogrodach działkowych zabronione jest budowanie obiektów murowanych, a zezwalane są jedynie lekkie konstrukcje. W innych obowiązuje zakaz budowli. Jeśli jesteśmy posiadaczami działki w takiej organizacji, przed rozpoczęcie prac warto skontaktować się z zarządem działek lub przeanalizować przepisy wewnętrzne. Na pewno altanę należy zgłosić. Może się bowiem okazać, że inaczej budowa altany w ogrodzie zostanie uznana za samowolę budowlaną i konieczne będzie rozebranie budowli lub zostanie na nas nałożona kara.

Budowa altany w ogrodzie a pozwolenie na budowę

Choć wydaje się, że prawo budowlane dotyczy głównie budowy domu, obiektów publicznych i innych dużych inwestycji, nie do końca ma to odzwierciedlenie w praktyce. Urzędnicy interesują się bowiem mniejszymi obiektami, które często mogą zostać uznane za samowolę budowlaną. Choć altana wydaje się prostą konstrukcją, często pozostaje w zainteresowaniu miejscowego urzędu.

Pierwsze zagadnienie to pozwolenie na budowę. To dotyczy np. budowy domu. Jest postępowaniem administracyjnym, podczas którego ustala się, czy w konkretnym miejscu może powstać budynek. Nie dotyczy to altanki.Drugie zagadnienie, które w przypadku altany bardziej nas interesuje, jest zgłoszenie prac przy architekturze ogrodowej do starostwa lub urzędu wojewódzkiego odpowiedniego do naszego miejsca zamieszkania. Dotyczy to wszystkich obiektów, które nie potrzebują pozwolenia na budowę i projektu budowlanego.

Ograniczenia w budowie altany w ogrodzie

Przepisy budowlane wyraźnie wskazują wielkość obiektu, jaki może powstać na działce bez pozwolenia na budowę. Jest to obiekt do maksymalnie 35 metrów kwadratowych powierzchni. Dotyczy to różnych obiektów rekreacyjnych. Jeśli altana przekracza tę wartość, konieczne jest wystąpienie o pozwolenie na budowę. Prawo precyzuje także ile takich obiektów może powstać na działce. Na każde 500 metrów kwadratowych działki mogą powstać dwie altany o powierzchni do 35 metrów.

Czy altanę trzeba zgłaszać do urzędu?

Owszem, altanę trzeba zgłosić do urzędu, jednak tylko wtedy, kiedy jej rozmiar przekracza 25 metrów kwadratowych. Zgłaszamy więc wszystkie obiekty, które mają pomiędzy 25 a 35 metrów kwadratowych. Jeśli natomiast planujemy mniejszą konstrukcję, nie trzeba tego zgłaszać i możemy ją bez przeszkód stawiać w ogrodzie.

Kiedy dochodzi do samowoli budowlanej?

Jednak to nie wszystko. Czasami sprawę utrudnia plan zagospodarowania przestrzennego danej miejscowości, który określa dokładnie jakie obiekty mogą, a jakie nie mogą powstawać na działkach. Najczęściej pojawiające się obostrzenie dotyczy wysokości obiektów, która nie powinna przekraczać 3 metrów. Czasami możemy się spotkać również z zakazem stawiania budynków gospodarczych na działkach mniejszych niż 400 metrów kwadratowych. Jeśli istnieje taki plan w naszej miejscowości, a my nie zapoznaliśmy się z nim wcześniej i zbudowaliśmy zbyt wysoką altankę, musimy liczyć się z tym, że nasza budowla zostanie uznana za nielegalną. To samo dotyczy wspomnianej sytuacji przekroczenia 35 metrów kwadratowych bez pozwolenia na budowę. Wówczas urzędnik może nałożyć na nas karę administracyjną, a nawet żądać usunięcia obiektu. Jeśli dojdzie do takiej sytuacji, można wystąpić o legalizację altany po fakcie. Należy się jednak liczyć z pewnymi kosztami urzędowymi.

Budowa altany z fundamentami

Podczas budowy altany w ogrodzie należy kierować się ogólnymi wytycznymi prawa budowlanego, ponieważ nie precyzuje ono definicji altany. Nie powinna ona przylegać do elewacji budynku, a być obiektem wolnostojącym. Kiedy będzie na stale związana z gruntem (będzie miała fundamenty) może być zinterpretowana jako budynek gospodarczy. Wówczas musimy się dowiedzieć, czy na naszej działce może takowy powstać. Czasami plany zagospodarowania przestrzennego zabraniają takich obiektów na niewielkich działkach. To samo dotyczy odległości od granicy działki. Jeśli będzie to obiekt z fundamentami oraz dachem, trzeba zastosować się również do usytuowania ich, które określa plan zagospodarowania lub decyzja o warunkach zabudowy.

Weronika DadokAutor

Wydawca

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@domekiogrodek.pl

Podobne artykuły

Architektura

Dachówka ceramiczna – ceny, kształty i kolory

Czytaj więcej >

Architektura

Szambo plastikowe: koszty, zalety i wady

Czytaj więcej >

Architektura

Okna tarasowe: koszty, zalety i wady

Czytaj więcej >

Architektura

Jak powinna wyglądać klatka schodowa w domu jednorodzinnym? Pomysły i porady

Czytaj więcej >

Architektura

Blachodachówka – ceny i rodzaje

Czytaj więcej >

Architektura

Jak ocieplić ściany zewnętrzne? Porady, sposoby i koszty

Czytaj więcej >