Budowa domu z płyty warstwowej – charakterystyka konstrukcji
Budowa domu z płyty warstwowej to metoda, która charakteryzuje się krótkim czasem konstrukcji. Między innymi dlatego z roku na rok zyskuje coraz większe zainteresowanie. Dowiedz się więcej na temat płyt warstwowych i charakterystyki tego typu konstrukcji.
Budowa domu z płyty warstwowej – cechy charakterystyczne konstrukcji i materiału
Płyty warstwowe znajdują znakomite zastosowanie w budownictwie, ale do tej pory były częściej wykorzystywane przy budowach obiektów przemysłowych, takich jak np. magazyny, duże hale czy budynki gospodarcze. W ostatnich latach są coraz częściej wykorzystywane w budowie tradycyjnych domów jednorodzinnych. Taka konstrukcja ma dość niską cenę i powstaje w krótkim czasie. Ponadto ma też świetne właściwości izolacyjne.
Bardzo łatwo można ją zdemontować lub całkowicie usunąć, w przeciwieństwie do konstrukcji klasycznych. Domy budowane z płyt warstwowych muszą być stawiane na równym terenie, dlatego przed rozpoczęciem budowy należy pozbyć się wszystkich nierówności na naszej działce. Nie będą też posiadały podpiwniczenia. Sama płyta warstwowa składa się z dwóch zewnętrznych okładzin z metalu, które są oddzielone rdzeniem, mającym właściwości izolacyjne. Główną częścią materiału jest rdzeń połączony z okładzinami, który wpływa na określone parametry mechaniczne oraz termoizolacyjne płyty. Poszczególne typy płyt różnią się swoim zastosowaniem w konstrukcji, a dzielimy je na: ścienne elewacyjne, ścienne oraz dachowe.
Budowa domu z płyty warstwowej – posadowienie i konstrukcja
Podstawą dom budowanego z płyty warstwowej jest płyta fundamentowa. To właśnie na niej opiera się cała konstrukcja. Następnie stopy fundamentowe są łączone z płytą żelbetową, która stanowi podstawę podłoża przyszłego budynku. Następnie powstaje szkielet, składający się z kształtowników stalowych, który jest zazwyczaj wykonywany z dwuteowników stalowych. W ściany zewnętrzne budynku, wbudowuje się ramy stalowe pomiędzy słupami. Dzięki temu mamy możliwość wstawienia okien do budowanego domu.
Budowa domu z płyty warstwowej – ściany zewnętrzne i izolacja dachu
Ściany budynku powstają z gotowych płyt warstwowych (tzw. prefabrykatów). Taki materiał jest wykonany z dwóch arkuszy blachy połączonych ze sobą za pomocą rdzenia konstrukcyjno-izolacyjnego wykonanego z pianki poliuretanowej. Dzięki temu, że płyty mają dość dobrą izolacyjność termiczną, nie jest wymagane tradycyjne wykończenie, czyli tynki czy okładziny elewacyjne. Dach jest zazwyczaj ocieplany przy użyciu wełny mineralnej, skalnej lub szklanej. Wełnę układa się w części stropodachowej i oddziela paro izolacją. Najlepiej ułożyć dwie warstwy materiału, przy czym przy układaniu drugiej, płyty powinny być właściwie przesunięte, dzięki czemu unikniemy powstawania mostków termicznych. Ostatnim etapem budowy dachu jest wykonanie jego pokrycia oraz izolacji przeciwwodnej, mocowanej do powierzchni blachy trapezowej.
Budowa domu z płyty warstwowej – ściany działowe i instalacje
W przypadku budowy domu z płyt warstwowych ściany działowe powstają najczęściej z cegły. Sufit, który wykonuje się z blachy trapezowej, ma zróżnicowaną płaszczyznę, dlatego wszystkie ściany, a dokładniej poszczególne cegły, trzeba dokładnie dopasować do odpowiedniego wymiaru. Dzięki temu nie będzie żadnych ubytków w konstrukcji. Taki sam zabieg wykonujemy podczas łączenia ścian wewnętrznych ze ścianami zewnętrznymi. Ostatnim etapem praca jest montowanie ogrzewania. Można zdecydować się na tradycyjne grzejniki, ale poleca się też bardziej praktyczne, ogrzewanie podłogowe. Ten wariant jest preferowany też dlatego, że w tego typu konstrukcjach okna są dość duże, a czasami mają takie same wymiary jak ściany pomieszczenia.