Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Budowa ogrodu zimowego – jak zaplanować i wykonać konstrukcję?
Weronika Dadok
Weronika Dadok 01.06.2021 02:00

Budowa ogrodu zimowego – jak zaplanować i wykonać konstrukcję?

Ogród zimowy
pixabay/Masson-Wintergarten

Budowa ogrodów zimowych z roku na rok staje się coraz bardziej popularna. Chociaż to przedsięwzięcie wiąże się z pewnym kosztem, może przynieść spektakularny efekt dekoracyjny. Dowiedz się jak dobrze zaplanować działania i jakich materiałów użyć do wykonania odpowiedniej konstrukcji.

Od czego zacząć budowę ogrodu zimowego?

Najważniejszy jest odpowiedni wybór miejsca. Ogrody zimowe zazwyczaj przylegają do ściany domu, dzięki czemu zwiększają jego powierzchnię. Dzięki przeszklonej konstrukcji mamy dostęp do naturalnego światła. Najlepiej, aby nowa budowla dobrze komponowała się z całym budynkiem.

Dobrze będzie usytuować ją od strony południowo zachodniej lub południowo wschodniej. Następnie należy się zastanowić jaką powierzchnię i kształt ma mieć nasz ogród, może być np. prostokątny lub półokrągły. Warto również przemyśleć jaki charakter ma mieć pomieszczenie. Czy chcemy stworzyć typową oranżerię, czy raczej pokój dzienny z elementami roślinności. Wszystkie te kwestie można dodatkowo skonsultować z architektem, który pomoże nam stworzyć najlepszy możliwy projekt.

Budowa ogrodu zimowego – odpowiedni fundament

Przy budowie ogrodu zimowego kluczowym elementem jest odpowiedni fundament. Musi być wytrzymały, aby unieść ciężar całej konstrukcji, oraz odporny na warunki atmosferyczne (wiatr, deszcz czy śnieg). Nie może być bezpośrednio połączony ze ścianą domu, ale oddzielony przestrzenią dylatacyjną, wypełnioną elastycznym materiałem. Należy go ocieplić, zabezpieczyć przed nieszczelnością oraz przed wilgocią. Jeżeli będzie lekko wystawał ponad powierzchnię ziemi, to ściany ogrodu zimowego nie będą się brudzić podczas deszczowych dni. Nową konstrukcję możemy również zbudować na tarasie.

Budowa ogrodu zimowego – konstrukcja

Następnym etapem prac jest wybór odpowiedniej konstrukcji, oraz materiałów do jej wykonania. Na początku powstaje szkielet, który łączy się z fundamentem oraz ścianami domu. Najczęściej wykonuje się go z drewna bądź aluminium. Jeżeli zdecydujemy się na drewno to uzyskamy bardziej naturalny efekt, lepsze właściwości termoizolacyjne, jednak musimy je odpowiednio zakonserwować. Aluminium jest materiałem droższym, ale nie trzeba go będzie dodatkowo konserwować. Ponadto jest odporne na rdzę i stosunkowo lekkie.

Budowa ogrodu zimowego – oszklenie

Kiedy konstrukcja jest gotowa, należy ją oszklić. Przy budowie ogrodu zimowego najczęściej używa się szyb zespolonych, zbudowanych z dwóch lub trzech tafli szkła. Ich wybór jest niezwykle istotnym czynnikiem, ponieważ mają przede wszystkim utrzymywać ciepło w pomieszczeniu, nie dopuszczać do jego nadmiernego przegrzewania, a także chronić przed działaniem niesprzyjających warunków atmosferycznych. Dlatego najlepiej wybrać szkło hartowane i laminowane, które jest bardziej odporne na uszkodzenia, szczególnie jeśli chodzi o pokrycie dachu naszego ogrodu.

Tagi: