Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Inspiracje > Ceglana ściana w domu – jak ją zaaranżować?
Marta Idzikowska
Marta Idzikowska 20.11.2020 01:00

Ceglana ściana w domu – jak ją zaaranżować?

Ceglana ściana
unsplash.com/Patrick Tomasso (CC0 Domena publiczna)

Cegła na ścianie to dobry pomysł na oryginalne ubogacenie naszego wnętrza. Jeśli mamy w mieszkaniu ścianę, na którą chcemy zwrócić szczególną uwagę, warto ją podkreślić właśnie przez użycie cegły. Dodatkowo możemy w ten sposób ocieplić wystrój oraz zastosować cegłę w aranżacjach skandynawskich, klasycznych oraz nowoczesnych wnętrz.

Czym się kierować przy wyborze cegły na ścianę?

Wybierając rodzaj wykończenia, możemy zdecydować się na gotowe cegły ceramiczne lub betonowe czy gipsowe imitacje cegły, w różnych rodzajach wykończenia i odcieniach. Najpopularniejszy kolor cegły to klasyczny brąz i czerwień, natomiast jeśli zależy Ci na bardziej niebanalnym wystroju, możesz zaplanować białe lub szare wykończenie.

Materiał może być porowaty, łupany, piaskowany czy glazurowany. Innym rozwiązaniem jest cegła rozbiórkowa, pocięta na cieńsze płytki gotowe do mocowania na ścianie. Możemy również sami wykończyć ich powierzchnię farbą, aby odpowiadała naszej aranżacji.

Cegła w różnych pomieszczeniach

Cegła na ścianie w salonie czyni ją punktem centralnym i przykuwającą uwagę ozdobą pomieszczenia. Dobrze prezentują się powieszone na niej zdjęcia, obrazy, zegary i inne dekoracje, a także telewizor. Warto taką ścianę podkreślić odpowiednim podświetleniem, np. reflektorami, które wydobędą jej nieregularności i nadadzą światłocień. 

Cegła w kuchni świetnie skomponuje się z drewnianymi lub kamiennymi blatami, metalowymi elementami wyposażenia AGD oraz kuchennymi frontami laminatu lub płyty mdf. Aby zapobiec osadzaniu się zanieczyszczeń, warto rozważyć zasłonięcie fragmentu przezroczystą taflą szkła czy gresu. Należy też taką ścianę regularnie czyścić i impregnować.

W łazience cegła dobrze sprawdzi się w miejscach o podwyższonej koncentracji wilgoci, unikajmy jednak stref mokrych (nie sprawdzi się np. na ścianie pod prysznicem). W innych miejscach łazienki może pełnić rolę tradycyjnych płytek ceramicznych i atrakcyjnie wykończyć ścianę.

W sypialni warto wykorzystać cegłę na ścianie z zagłówkiem łóżka. Jej surowy charakter dobrze kontrastuje z miękkimi tkaninami zasłon, pledów, pościeli i tapicerowanego zagłówka łóżka.

Źródło: ladnydom.pl