DomekIOgrodek.pl
Ceglana ściana

unsplash.com/Patrick Tomasso (CC0 Domena publiczna)

Ceglana ściana w domu – jak ją zaaranżować?

20 Listopada 2020

Autor tekstu:

Marta Idzikowska

Udostępnij:

Ściana z cegły jest ciekawym i ponadczasowym wykończeniem wnętrza. Jeśli umiejętnie ją wykorzystamy, może powiększyć optycznie przestrzeń, a także wyznaczyć strefy w pomieszczeniu.

Cegła na ścianie to dobry pomysł na oryginalne ubogacenie naszego wnętrza. Jeśli mamy w mieszkaniu ścianę, na którą chcemy zwrócić szczególną uwagę, warto ją podkreślić właśnie przez użycie cegły. Dodatkowo możemy w ten sposób ocieplić wystrój oraz zastosować cegłę w aranżacjach skandynawskich, klasycznych oraz nowoczesnych wnętrz.

Czym się kierować przy wyborze cegły na ścianę?

Wybierając rodzaj wykończenia, możemy zdecydować się na gotowe cegły ceramiczne lub betonowe czy gipsowe imitacje cegły, w różnych rodzajach wykończenia i odcieniach. Najpopularniejszy kolor cegły to klasyczny brąz i czerwień, natomiast jeśli zależy Ci na bardziej niebanalnym wystroju, możesz zaplanować białe lub szare wykończenie.

Materiał może być porowaty, łupany, piaskowany czy glazurowany. Innym rozwiązaniem jest cegła rozbiórkowa, pocięta na cieńsze płytki gotowe do mocowania na ścianie. Możemy również sami wykończyć ich powierzchnię farbą, aby odpowiadała naszej aranżacji.

garnek

Sposoby na przypalony garnek

CZYTAJ DALEJ

Cegła w różnych pomieszczeniach

Cegła na ścianie w salonie czyni ją punktem centralnym i przykuwającą uwagę ozdobą pomieszczenia. Dobrze prezentują się powieszone na niej zdjęcia, obrazy, zegary i inne dekoracje, a także telewizor. Warto taką ścianę podkreślić odpowiednim podświetleniem, np. reflektorami, które wydobędą jej nieregularności i nadadzą światłocień. 

Cegła w kuchni świetnie skomponuje się z drewnianymi lub kamiennymi blatami, metalowymi elementami wyposażenia AGD oraz kuchennymi frontami laminatu lub płyty mdf. Aby zapobiec osadzaniu się zanieczyszczeń, warto rozważyć zasłonięcie fragmentu przezroczystą taflą szkła czy gresu. Należy też taką ścianę regularnie czyścić i impregnować.

W łazience cegła dobrze sprawdzi się w miejscach o podwyższonej koncentracji wilgoci, unikajmy jednak stref mokrych (nie sprawdzi się np. na ścianie pod prysznicem). W innych miejscach łazienki może pełnić rolę tradycyjnych płytek ceramicznych i atrakcyjnie wykończyć ścianę.

W sypialni warto wykorzystać cegłę na ścianie z zagłówkiem łóżka. Jej surowy charakter dobrze kontrastuje z miękkimi tkaninami zasłon, pledów, pościeli i tapicerowanego zagłówka łóżka.

Źródło: ladnydom.pl

Podobne artykuły

Zapach

Inspiracje

Domowe triki na piękny zapach w domu

Czytaj więcej >
Najlepszy płyn do zmywania naczyń

Inspiracje

Najlepszy płyn do mycia naczyń - wyniki ekspertów

Czytaj więcej >
Światełka świąteczne

Inspiracje

Przystrojony dom na Święta. Nazywają go "Małym Las Vegas "

Czytaj więcej >
segregacja śmieci

Inspiracje

Segregacja śmieci - pracownik sortowni opowiada

Czytaj więcej >
Piekarnik

Inspiracje

Czyszczenie blat z piekarnika, prosty sposób

Czytaj więcej >
Rośliny do domu

Inspiracje

Pięć najlepszych roślin do mieszkania. Masz je w domu?

Czytaj więcej >