DomekIOgrodek.pl > Łazienka > Chemiczka przestrzega przed używaniem płynu do płukania. Oszczędzisz pieniądze i zdrowie
Patrycja Grzebyk
Patrycja Grzebyk 12.09.2023 08:03

Chemiczka przestrzega przed używaniem płynu do płukania. Oszczędzisz pieniądze i zdrowie

Płyn do płukania
Canva / Africa images

Płyn do płukania to dla wielu osób niezbędny środek stosowany w czasie prania. Jednak okazuje się, że to rozwiązanie może sporo kosztować. Detergenty mają mnóstwo substancji, które mogą nam zaszkodzić.

Płyny do płukania sprawiają, że ubrania stają się miękkie i przepięknie pachną. Czy wiesz, co znajduje się w ich składzie? Temat ten przybliżyła chemiczka Sylwia Panek. Niżej zdradzamy więcej.

Czy płyn do płukania jest konieczny?

Praktycznie wszystkie nowoczesne pralki mają w szufladce na detergenty przegródkę na płyn do płukania. Ten detergent sprawia, że ubrania są miękkie i łanie pachną. Jednak czy musimy go stosować?

Często nie wyobrażamy sobie pominięcia tego elementu. Jednak okazuje się, że płyn do płukania nie jest potrzebny. Możemy go zwyczajnie pominąć. Okaże się, że dzięki temu nie tylko zaoszczędzimy.

Płyn do płukania zostaje na ubraniach, a ma w sobie naprawdę sporo substancji. Poza tym zostaje we wnętrzu naszej pralki. Temat na swoim Instagramie przybliżała chemiczka Sylwia Panek. Wyjaśniamy w artykule.

Płyn do płukania .jpg
Canva / Sersol

Dlaczego lepiej nie stosować płynu do płukania?

Płyn do płukania stosowany jest właśnie w czasie płukania. To oznacza, że detergent wsiąka we włókna ubrań. Dzięki temu tak pięknie pachną, ale jednocześnie na odzieży zostają niektóre niepożądane substancje.

- Kiedyś sprawdzałam skład popularnego płynu do płukania i składników było aż 26, w tym 7 substancji zapachowych, substancje zmiękczające oraz KONSERWANTY, ROZPUSZCZALNIKI, EMULGATORY, BARWNIKI, SUBSTANCJE WYPEŁNIAJĄCE. Czy serio chcecie, aby te wszystkie zbędne dodatki zostawały w Waszej odzieży i miały stały kontakt z Waszą skórą? — tłumaczy Sylwia Panek na swoim profilu @wzdrowymdomu na Instagramie. 

Okazuje się, że nawet Instytut Matki i Dziecka zaleca, żeby w czasie prania dziecięcych ciuszków nie stosować płynu do płukania. Czego jeszcze nie wiemy o tym detergencie? Zdradzamy w dalszej części artykułu.

Co jeszcze warto wiedzieć o płynie do płukania?

Okazuje się, że płyn do płukania ma też zły wpływ na ręczniki. Jeśli regularnie go stosujemy, z czasem przestaną pochłaniać skutecznie wodę. Wniosek jest prosty, płynu do płukania lepiej w ogóle nie kupować.

Nie każdy wie, że detergenty możemy zrobić sami w domu. Sprawdź, jak zrobić płyn do prania ze zwykłych kasztanów.

Polecane