DomekIOgrodek.pl
Chrabąszcz majowy

pixabay/Hans

Chrabąszcz majowy niszczy Twoje rośliny! Sprawdź jak z nim walczyć

20 Maja 2021

Autor tekstu:

Weronika Dadok

Udostępnij:

Ten niepozorny owad pojawia się w ogrodach na wiosnę i sieje w nich prawdziwe spustoszenie. Chrabąszcz majowy, bo o nim mowa, jest niezwykle żarłoczny – może w krótkim czasie zniszczyć Twoje drzewka owocowe i ozdobne, a nawet trawniki.
Czy jest możliwe jego skuteczne zwalczenie?Rozpoznaj chrabąszcza majowego


Chrabąszcz majowy to chrząszcz z rodziny żukowatych, którego dorosłe osobniki dorastają do około 30 mm. Znakiem rozpoznawczym chrabąszcza majowego są czułki w kształcie wachlarza i pokryte charakterystycznym meszkiem brunatne ciało.


Chrabąszcz majowy składa owalne jaja, które początkowo są niemal niewidoczne, ale wchłaniają wodę, by zwiększyć swoją objętość. Larwy (pędraki) rozwijają się nawet do 5 lat, zwiększając swoje rozmiary z każdym rokiem.


Larwy chrabąszcza majowego przypominają gąsienice motyli i pędraki chrabąszcza kasztanowca – są grube, wygięte w pałąk i mają jasnobeżowy kolor.
To właśnie w tym czasie następują pierwsze szkody, jakie chrabąszcz majowy wyrządza w ogrodzie.Chrabąszcz majowy – pogromca roślin


Pędraki chrabąszcza majowego są zagrożeniem niemal dla wszystkich roślin ogrodowych.
Zanim osiągnie dorosłą postać, chrabąszcz majowy żyje zakopany w ziemi, gdzie przez pierwszy rok żywi się resztkami obumarłych roślin.

Czeremcha

Czeremcha – jak uprawiać ją w ogrodzie?

CZYTAJ DALEJ


W drugim i trzecim roku życia żeruje na korzeniach roślin, a uszkodzone w ten sposób drzewka i krzewy stają się osłabione i z czasem obumierają.


Dotyczy to również warzyw – chrabąszcz majowy chętnie podgryza zwłaszcza ziemniaki, marchew i buraki.

Larwy chrabąszcza majowego żerują również na trawnikach – jeśli zauważysz, że trawa w Twoim ogrodzie zmienia barwę na żółto-brązową, wysycha i daje się łatwo oderwać od podłoża, może to być sygnał, że larwy chrabąszcza majowego podgryzają jej korzenie.
Pędraki w trawnikach występują bardzo często w miejscach, w których wcześniej było

pastwisko dla zwierząt lub łąka, a sprzyja im pozostawianie na ziemi pozostałej po koszeniu trawy.

Prócz ptaków, naturalnym wrogiem larw chrabąszcza majowego są krety, dlatego pędraki mogą pojawiać się tam, gdzie pozbędziesz się kretów lub gdzie umieszczasz odstraszające ptaki „strachy na wróble”.


Dorosły chrabąszcz majowy nie jest aż tak inwazyjny, ponieważ żywi się liśćmi drzew, m.in. klonowymi i bukowymi.Jak zwalczyć chrabąszcza majowego


Aby stwierdzić, czy w Twoim ogrodzie rozpanoszył się chrabąszcz majowy, przeprowadź test na obecność pędraków. Pobierz próbki gleby z 32 dołków o wymiarach 25 x 25 x 30 cm (co odpowiada 2 m² powierzchni) i przesiej je przez sito. Jeżeli w przesianej glebie znajdziesz pędraka, jest to sygnał do podjęcia radykalnych kroków.

Inwazję chrabąszcza majowego możesz zwalczyć na kilka sposobów, a wśród najskuteczniejszych metod znajdują się:


Głębokie przeoranie ziemi – w ten sposób wyciągniesz pędraki na powierzchnię, nie będą one w stanie ponownie do niej wrócić i zostaną zjedzone przez ptaki.


Zasadzenie gryki – to metoda dla osób, które dopiero zakładają swój ogród i nie posadziły jeszcze pierwszych roślin. Gryka zasadzona na rok przed docelowymi roślinami sprawi, że gleba będzie bogata w niesprzyjające pędrakom taniny.


Ręczne usuwanie chrabąszczy majowych z roślin – najlepiej o bardzo wczesnej porze, gdy chrabąszcze majowe są odrętwiałe po chłodnej nocy. W tym celu rozłóż pod drzewami płachty, by móc z łatwością pozbyć się owadów.


Wieszanie budek dla ptaków wiosną – to zaproszenie do ogrodu ptaków owadożernych, takich jak szpaki. Warto wiedzieć, że szpaki lęgnące się w Polsce wiosną nie czynią szkód w owocach.


Regularna pielęgnacja trawnika – obejmująca wyczesywanie skoszonej trawy oraz aerację i wertykulację gleby.


Środki doglebowe – zawierające w składzie dobroczynne bakterie, które niszczą larwy, ograniczając znacznie ich liczebność.


Środki owadobójcze – są metodą skuteczną jedynie w przypadku dorosłych osobników chrząszcza majowego. Dodatkowo mogą wpływać negatywnie na inne owady, również te pożyteczne.


Walcząc z chrabąszczami majowymi warto najpierw wypróbować wszelkie naturalne i ekologiczne metody, by nie zaszkodzić faunie i florze w ogrodzie.


Źródła:
https://poradnikogrodniczy.pl/chrabaszcz-majowy.php
https://zielonyogrodek.pl/pielegnacja/ochrona-roslin/11869-chrabaszcz-majowy-jak-wyglada-i-jak-go-zwalczac
https://fajnyogrod.pl/porady/chrzaszcz-majowy-sprawdzone-sposoby-na-zwalczanie-go-w-ogrodzie/

Weronika DadokAutor

Wydawca

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@domekiogrodek.pl

Podobne artykuły

Herbata

Porady domowe

Trik z czarną herbatą sprawi, że zapomnisz o smugach na lustrze

Czytaj więcej >
Plama

Porady domowe

Prosty trik z pastą do zębów, który ułatwi ci życie

Czytaj więcej >

Porady domowe

Nietypowe zastosowania ketchupu w domu

Czytaj więcej >
Przypalone żelazko

Porady domowe

Genialny i prosty sposób na przypalone żelazko

Czytaj więcej >
smażenie

Porady domowe

Domowy trik, który zapobiega pryskaniu oleju z patelni

Czytaj więcej >

Porady domowe

Skórka po cytrynie wrzucona do zmywarki ma świetne działanie

Czytaj więcej >