Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Cięcie śliwy – kiedy i jak je przeprowadzać? Jak ciąć drzewo śliwki?
Weronika Dadok
Weronika Dadok 10.05.2021 02:00

Cięcie śliwy – kiedy i jak je przeprowadzać? Jak ciąć drzewo śliwki?

Cięcie śliwy
pixabay.com/(CC0 Domena publiczna)/Couleur

Jeśli dopiero przymierzamy się do kupna drzewka śliwy, warto wiedzieć, że pierwsze cięcie trzeba będzie wykonać po posadzeniu. Najlepszym miesiącem do tego jest marzec. Sadzimy śliwę i przycinamy. Jeśli natomiast sadzenie robimy jesienią, ścinamy drzewko dopiero w marcu, po przezimowaniu. A jak to zrobić?

Pierwsze cięcie śliwy

Zazwyczaj w sprzedaży spotkamy drzewka jednoroczne. Możemy kupić egzemplarze rozgałęzione i nierozgałęzione, jedynie z głównym pędem. To, w jakim stanie jest młode drzewko, ma wpływ na pierwsze cięcie. Nierozgałęziony okaz skracamy na wysokość 80 centymetrów. Z kolei przy rozgałęzionym wszystkie pędy należy skrócić o połowę, a przewodnik ścinamy około 30 centymetrów powyżej miejsca najwyżej rosnącego pędu. Dlaczego się to robi? Otóż dzięki temu gałęzie będą lepiej się układać w koronę i nie rozrosną się zbyt wysoko. To ułatwia późniejszy zbiór owoców.

Kolejne dwa lata drzewka – czy cięcie śliwy jest konieczne?

W pierwszych dwóch latach od posadzenia drzewka z cięciem należy uważać. Trzeba starać się, aby jak najmniej ciąć gałązki. Dlaczego? Wpływa to znacznie na szybszy wzrost, przez co drzewo wyrasta bardzo wysokie (i uniemożliwia zbiór owoców). W tym czasie możemy skracać jedynie przewodnik. Natomiast boczne pędy powinniśmy zostawić same sobie, jednak pilnować, aby rosły bardziej poziomo (prostopadle do pnia). Można im w tym pomóc, odginając je w odpowiednią stronę. Kiedy tworzą kąty ostre względem przewodnika, utrudnia to dostęp do owoców.

Kształt korony a cięcie śliwy

W zależności od tego ile mamy miejsca w ogrodzie i jak chcemy poprowadzić koronę, możemy formować drzewko według własnych potrzeb. Przykładowo, w mniejszych ogrodach bardziej sprawdzi się kształt stożka, dzięki czemu korona nie zajmuje dużej przestrzeni i ma gruby przewodnik. Aby taki kształt uzyskać, gałęzie, które rosną tak grube jak przewodnik, należy uciąć w całości na tzw. czop, zostawiając kilka centymetrów. Ważne jest, aby po każdym cięciu śliwy zabezpieczyć miejsce cięcia, tzw. ranę specjalną maścią ogrodniczą lub emulsją ze środkiem grzybobójczym. Niestety śliwa jest podatna na choroby, które wnikają przez odkryte drewno.Jeśli z kolei mamy miejsce w ogrodzie, możemy pozwolić, aby śliwa bardziej rozrastała się na boki. Wówczas nie wymaga to częstego cięcia, a korona rośnie w sposób swobodny.

Cięcie śliwy – prześwietlenia

Kiedy nasze drzewo jest dorosłe, trzeba przeprowadzać tzw. cięcia prześwietlające. Najlepiej robić to każdego roku. Formuje to koronę i zapewnia doświetlenie gałęzi. W tym przypadku ścina się pędy rosnące do wnętrza korony, układające się pionowo oraz te, które się ze sobą krzyżują i nadmiernie zagęszczają. Oprócz tego obcinamy te uszkodzone i przemarznięte.Co z kolei ze starymi śliwami? Jeśli na swojej działce mamy starą, wieloletnią śliwę, jej pielęgnację należy zacząć właśnie od cięcia. Ścinamy koronę tak, aby obniżyć jej wysokość, a także wycinamy dwie lub trzy najstarsze gałęzie ze środka drzewa. Prześwietlamy koronę, aby zapewnić wszystkim pędom dostęp do światła.

Tagi: