DomekIOgrodek.pl
Cięcie wiśni – jak i kiedy to zrobić?

pixabay.com/Couleur(CC0 Domena publiczna)

Cięcie wiśni – jak i kiedy to zrobić?

4 Maja 2021

Autor tekstu:

Marta Idzikowska

Udostępnij:

Owoce wiśni są jednymi z najpopularniejszych i najczęściej uprawianych w Polsce. Aby drzewo prawidłowo się rozwijało i obficie owocowało, należy regularnie wykonywać zabieg cięcia wiśni. Przeczytaj kiedy przystąpić do tej czynności i jak poprawnie przycin

Cięcie wiśni – kiedy zacząć?

Młode drzewa najlepiej przyciąć na wiosnę, tuż po ich posadzeniu. Pierwsze cięcie służy przede wszystkim uformowaniu korony. W przypadku starszych egzemplarzy cięcie najlepiej wykonać latem już po zbiorach owoców (końcem lipca lub początkiem sierpnia). W tym okresie rany po cięciach dużo szybciej się goją, a ryzyko wystąpienia infekcji kory i drewna jest dużo mniejsze.

Największe miejsca cięcia można dodatkowo zabezpieczyć specjalnymi preparatami, np. maścią ogrodniczą lub farbą emulsyjną z dodatkiem miedzi. Cięcie należy wykonywać podczas słonecznej pogody, w suche i ciepłe dni. Dzięki temu unikniemy chorób grzybowych drzewa, które zazwyczaj rozwijają się w wilgotnych warunkach. Ogólnie w Polsce uprawia się 3 odmiany wiśni: zawiązujące pąki kwiatowe na jednorocznych pędach przyrostach - długopędach, zawiązujące pąki kwiatowe na krótkopędach oraz odmiany należące do pośrednich, które zawiązują pąki na krótkopędach i długopędach.

Pierwsze cięcie wiśni

To cięcie jest dość radykalne, tniemy tuż po posadzeniu, dzięki czemu drzewo szybciej się przyjmuje i ma uformowaną koronę. Na początku wybieramy pęd, który będzie głównym przewodnikiem i nieznacznie go skracamy. Jest to najgrubsza gałąź w samym środku korony, która jest zdecydowanie większa niż inne. Następnie usuwamy pozostałe większe i grubsze pędy.  Resztę pozostałych przycinamy o około 1/3 długości nad drugim pąkiem, lub około 2/3 długości nad pierwszym pąkiem, licząc od nasady pędu.

Następnie sprawdzamy pień i usuwamy wszystkie pędy na wysokość około 40 cm od ziemi. Jeżeli nie wykonamy zabiegu cięcia na młodych drzewkach, to ich korony za bardzo się rozrosną i zrobią się zbyt krzaczaste. Pień będzie wtedy za krótki, pędów będzie za dużo, a ciężar owoców może spowodować pękanie kory i uszkodzenia drzewa. Po jakimś czasie wiśnia może całkowicie przestać owocować. Dlatego regularne cięcie powinno być wykonywane już od samego początku uprawy.

Odmładzające cięcie wiśni

Na kilkuletnich drzewach, około 2-3-letnich, powinien być już uformowany główny przewodnik. Wtedy regularnie przycinamy wszystkie gałęzie boczne naszego drzewa. To cięcie najlepiej wykonywać już po okresie owocowania i zbiorów, czyli w sierpniu. W miarę upływu lat usuwamy starsze gałęzie, a na ich miejscu pojawią się nowe pędy, które z czasem zaczną wydawać nowe owoce. Usuwanie starych gałęzi jest dość istotne, ponieważ drzewo wydaje owoce tylko na rocznych lub dwuletnich pędach. Oczywiście nie usuwamy wszystkich w tym samym czasie, tylko robimy to stopniowo.

Takim sposobem, w ciągu kilku lat, „wymienimy” wszystkie pędy na nowe. Pozbywamy się również gałęzi krzyżujących się, narastających na inne oraz tych, które utrudniają prawidłowy wzrost korony drzewa. Pamiętajmy, że nigdy nie usuwamy przewodnika, tylko i wyłącznie pędy boczne. Dzięki tej metodzie cięcia wiśni drzewo będzie każdego roku obficie owocować.

Cięcie wiśni – prześwietlanie korony drzewa

W naszych ogrodach drzewo wiśniowe jest zazwyczaj uprawiane w luźnej formie. Oznacza to, że każdego roku powinniśmy regularnie wykonywać cięcie prześwietlające koronę. Chodzi przede wszystkim o to, żeby korona drzewa miała odpowiednią formę i nie była zbyt przerośnięta. Dlatego usuwamy wszystkie zwisające gałęzie, lub te, które rosną zbyt blisko ziemi. Następnie ze środka korony pozbywamy się tych, które rosną do wewnątrz i utrudniają odpowiedni wzrost młodym pędom.

Dzięki temu zabiegowi usuwamy około 20% wszystkich gałęzi na drzewie. Jeżeli jednak wykonujemy tę czynność regularnie i właściwie, to ilość gałęzi do usunięcia będzie mniejsza. Zabieg ten ułatwia nam późniejsze zbieranie owoców oraz pomaga w lepszym nasłonecznieniu wszystkich pędów drzewa.

Podobne artykuły

Ogród

Monstera – popularna ozdoba mieszkania

Czytaj więcej >

Ogród

Owoce pigwy – jak wyhodować?

Czytaj więcej >

Ogród

Smagliczki. Uprawa, pielęgnacja i odmiany

Czytaj więcej >

Ogród

Mszyce na kwiatach balkonowych. Zapobieganie i zwalczanie

Czytaj więcej >

Ogród

Frizea – ananasowata roślina doniczkowa

Czytaj więcej >

Ogród

Krzewy na skarpy. Jakie sprawdzą się najlepiej?

Czytaj więcej >