Cięcie wrzosów – kiedy i jak to robić?
Cięcie wrzosów jest podstawowym zabiegiem ich pielęgnacji. Potrzebne jest, aby krzewinki tworzyły ładny pokrój, rozrastały się równomiernie i gęsto, a przede wszystkim ładnie kwitły. Regularne cięcie pozwala na dłuższe zachowanie wrzosów w dobrej kondycji, jak i efektów wizualnych. Zaprzestanie przycinania sprawia, że pędy tych roślin nadmiernie wyrastają do góry, stają się bardziej zdrewniałe u podstawy. Trzeba je przeprowadzać każdego roku.
Cięcie wrzosów a termin kwitnienia
Większość wrzosów przycinamy na wiosnę. Jednak gatunki, które kwitną w tę porę roku, należy przycinać po okresie kwitnienia. Wszystkie inne, najbardziej popularne gatunki, kwitnące późnym latem i jesienią, przycinamy wiosną. Zachowanie tego terminu jest ważne, ponieważ pozwala to na wykształcenie nowych pędów do jesieni i zawiązanie na nich pąków kwiatowych. Rośliny są wówczas pobudzane do krzewienia się. Optymalnym miesiącem do cięcia wrzosów jest kwiecień.Cięcie jesienią spowoduje, że rośliny będą mniej odporne na niskie temperatury zimą. Przekwitłe pędy powinny zatem zostać aż do wiosny. Zabieg wykonujemy każdego roku.
Gatunki kwitnące latem i jesienią tniemy w kwietniuGatunki kwitnące wiosną tniemy po przekwitnięciu (czerwiec)
Prawidłowe cięcie wrzosów
Cięcie wrzosów wykonujemy przy pomocy nożyczek lub sekatora. Przycinamy pędy na długości, usuwając jedynie zeszłoroczne przyrosty – przekwitłe kwiatostany. Uniwersalną zasadą jest ucinanie pędu w miejscu poniżej przekwitniętych kwiatów. Dzięki ich usunięciu rośliny lepiej kwitną w nadchodzącym sezonie. Robimy tak z każdą krzewinką.
Jeśli chcemy wspomóc rośliny w szybszej regeneracji, można zasilić je nawozem dla roślin wrzosowatych. Warto także wyściółkować podłoże, jeśli wcześniej tego nie zrobiliśmy lub uzupełnić braki w ściółce z kory iglastej. Teren wokół wrzosów trzeba także regularnie odchwaszczać.