Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Porady domowe > Czemu warto zalać liście laurowe spirytusem? Natychmiast dają wspaniały efekt
Adam Moskal
Adam Moskal 25.04.2023 16:03

Czemu warto zalać liście laurowe spirytusem? Natychmiast dają wspaniały efekt

Zalane liście laurowe
canva/Mykola Lunov

Liście laurowe zwykle stanowią składnik potraw, nadając im niezrównanego aromatu i smaku. Można je jednak wykorzystać nie tylko w kuchni. Po zalaniu ich spirytusem i dodaniu kilku innych składników zmienią Twój dom nie do poznania. 

Zapach liścia laurowego

Aromat, jaki wydziela ta przyprawa, sam w sobie jest delikatny i z suchego liścia nie ma go zbyt wiele. Wszystko się zmienia, gdy podda się go obróbce. Wtedy pachnie nim całe pomieszczenie. 

Aby wydobyć zapach w inny sposób niż gotowaniem, należy sięgnąć po inne środki. Jednym z nich jest alkohol, który parując, unosi drobinki zapachowe w powietrze. 

Te z kolei poza faktem, że przyjemnie się czuć je w powietrzu, mają korzystny wpływ na samopoczucie. Dlatego warto zalać liście laurowe spirytusem. 

1 składnik do karmienia róży. Kwiaty nie opadną przez cały sezon Miesza z wodą i pryska w ogródku. Ślimaki znikają już 1 nocy

Domowy odświeżacz powietrza

Połączenie liści laurowych i spirytusu tworzy prosty domowy odświeżacz powietrza, który dodatkowo jest znacznie tańszy od sklepowych. Potrzeba do niego dodatkowo jeszcze soli gruboziarnistej, miseczki oraz 1 cytrusa, na przykład cytryny czy limonki. 

Do miski należy wsypać sól do połowy wysokości, wkruszyć do niej kilka liści laurowych i zamieszczać. Cytrusa trzeba obrać ze skórki i drobno ją posiekać, a następnie wycisnąć sok do soli, wrzucając równocześnie skórkę. Na koniec zostaje zalać całość 3 łyżeczkami spirytusu, zamieszać i odstawić w miejscu, w którym ma się zamiar odświeżyć powietrze. 

Projekt bez tytułu - 2023-04-25T154630.547.png
canva/Rocter, Getty Images

Baw się kompozycją

Powyżej przedstawiona mieszanka jest jedynie propozycją. Do soli ze spirytusem można dodawać nieskończenie wiele aromatycznych produktów. Sprawdzą się przyprawy korzenne, rozgnieciony pieprz czy gotowe olejki zapachowe. 

Aby wydłużyć działanie pomysłu, można przykryć miskę pokrywką z dziurkami, lub przełożyć zawartość do szklanej butelki ozdobnej z wąską szyjką. W taki sposób spowolni się proces parowania.