Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Czeremcha – jak uprawiać ją w ogrodzie?
Weronika Dadok
Weronika Dadok 21.03.2022 22:23

Czeremcha – jak uprawiać ją w ogrodzie?

Czeremcha
pixabay/Sonja-Kalee

Czeremcha pospolita, czeremucha, smrodynia, śliwa kocierpka – to wszystko nazwy czeremchy zwyczajnej, gatunku rośliny z rodziny różowatych.

Czeremchę, występującą jako drzewo lub krzew, można spotkać w całej Europie, również w Polsce.

Chociaż jest rośliną pospolitą, nie da się odmówić jej urody. Przekonaj się o tym, sadząc ją w swoim ogrodzie.

Czeremcha zwyczajna – charakterystyka

Czeremcha występująca w Polsce, a więc czeremcha zwyczajna, jest łatwa do pomylenia z odmianą amerykańską, pochodzącą z Ameryki Północnej. Została ona sprowadzona do naszego kraju w XX wieku, gdzie pozbawiona naturalnych wrogów, zaczęła wypierać inne gatunki, zyskując miano uciążliwego chwastu.

Różnice między obiema roślinami z łatwością można zauważyć:

Czeremcha amerykańska cechuje się błyszczącymi liśćmi i wzniesionymi ku górze kwiatami; Czeremcha zwyczajna ma bardziej matowe liście i zwisające kwiaty. Czeremcha zwyczajna może mieć postać wysokiego krzewu lub dorastającego do 18 metrów drzewa.

W środowisku naturalnym występuje zazwyczaj w lasach, w miejscach wilgotnych, np. w pobliżu rzeki.

Kora czeremchy jest bardzo ciemna i po nacięciu roztacza intensywny zapach. Kwiaty pojawiające się w maju są białe, zebrane w długie grona – to one sprawiają, że niepozorna czeremcha zmienia się wiosną w jedną z najpiękniejszych roślin kwitnących. Owoce dojrzewające na przełomie lipca i sierpnia są czarne i błyszczące. Stanowią one pokarm dla wielu gatunków ptaków, np. wilg, jak również dla ssaków, np. dla niedźwiedzi brunatnych.

Czeremcha w ogrodzie – co powinieneś wiedzieć?

Czeremcha zwyczajna ma pewne wymagania co do uprawy, ale przy odrobinie wysiłku będziesz mógł cieszyć się jej pięknem w swoim ogrodzie. Czeremcha preferuje żyzną i wilgotną glebę oraz słoneczne lub półcieniste stanowisko. Z uwagi na jej naturalne występowanie w pobliżu wód, czeremcha musi być regularnie i obficie podlewana. Dobrym pomysłem jest również zasadzenie jej w pobliżu np. oczka wodnego.

Stałą wilgotność gleby pomoże zatrzymać warstwa ściółki. Pamiętaj jednak, by nie dopuścić do zastojów wody.

Najważniejsze jest podcinanie i formowanie czeremchy – jest to roślina bardzo ekspansywna, więc bez odpowiednio częstego przycinania będzie zdobywać coraz więcej przestrzeni w Twoim ogrodzie.

Obcinaj czeremchę w czasie odwilży, kiedy jest ona pozbawiona liści. Możesz ją podcinać również tuż po kwitnieniu, przed zawiązaniem pąków przyszłorocznych. Czeremcha zwyczajna jest odporna na mróz, ale mimo to warto ochraniać młode rośliny zimą: Bryłę korzeniową okryj za pomocą warstwy liści, Koronę owiń włókniną lub jutowym workiem.

Czeremcha – właściwości zdrowotne

Zasadzenie czeremchy we własnym ogrodzie będzie nie tylko walorem estetycznym – owoce, kora i kwiaty tej rośliny mają bowiem wiele zastosowań. O ich walorach leczniczych pisano już w starożytności, dlatego do dziś poszczególne części czeremchy są cenione w wielu aspektach.

Owoce czeremchy wpływają pozytywnie na:

Odporność – owoce czeremchy to skarbnica witaminy C, dlatego przyrządzone z nich soki są szczególnie polecane do picia jesienią i zimą, w czasie największej liczby zachorowań na grypę i przeziębienia.

Infekcje – dzięki właściwościom moczopędnym owoce czeremchy pomagają w wypłukiwaniu toksyn z organizmu, wspomagają leczenie zapalenia pęcherza moczowego i zapobiegają powstawaniu kamieni nerkowych.

Zatrucia – suszone jagody czeremchy pomagają w przypadku dolegliwości ze strony układu pokarmowego, ułatwiają wypróżnianie.

Uspokojenie – owoce czeremchy mają udowodnione działanie uspokajające i wpływające pozytywnie na kondycję psychiczną. Dolegliwości kobiece – zwłaszcza na silne bóle menstruacyjne i w czasie ciężkiego przebiegu menopauzy. Cenione ze względu na swoje właściwości są ponadto kora i kwiaty czeremchy. Kwiatostany są stosowane u osób cierpiących na choroby skórne, np. egzemę – wywar lub całe kwiaty wrzucane do kąpieli pomagają łagodzić jej objawy.

Czeremcha i jej kwiaty to również antidotum na zapalenie spojówek – taki napar pomaga pozbyć się infekcji, a dodatkowo poprawia wygląd skóry pod oczami. Źródła: https://fajnyogrod.pl/porady/czeremcha-zwyczajna-pospolita-uprawa-pielegnacja-zastosowanie-porady/ https://twojogrodek.pl/Pachnace-drzewo-o-niezwyklych-wlasciwosciach-czeremcha-Pielegnacja-w-ogrodzie https://domzogrodem.eu/czeremcha-wlasciwosci-walory-lecznicze-zastosowanie-uprawa.html

Tagi: