DomekIOgrodek.pl
Topola

pixabay.com/(CC0 Domena publiczna)/Bluesnap

Czy warto sadzić topole w ogrodzie?

12 Maja 2021

Autor tekstu:

Weronika Dadok

Udostępnij:

Topole nie są szczególnie popularnymi roślinami ogrodowymi. Nie wyróżniają się wyglądem, a do tego ich pyłki mogą mocno uczulać. Są to jednak drzewa o pewnych walorach – dzięki smukłej i zwartej sylwetce mogą stanowić ogrodową zasłonę. Sprawdź, jakie odmiany warto posadzić.

Topole – odmiany, wady i zalety

Topole to drzewa liściaste z rodziny wierzbowatych, o prostym pniu, regularnej sylwetce, dorastające nawet do 35 metrów wysokości.Wyróżniamy 35 gatunków topoli, a w Polsce w warunkach naturalnych możemy spotkać trzy gatunki:Topola czarna, nazywana również sokorą i topolą nadwiślańską, dorasta do 30 m wysokości. Nazwa pochodzi od bardzo ciemnego koloru kory. Topola czarna na tle innych drzew nie dożywa sędziwego wieku (maks. 150 lat);Topola biała dorasta do 28 m, chociaż są znane egzemplarze mierzące nawet 45 m. Charakteryzuje się kulistą koroną i szaro-białą korą;Topola osika, zwana topolą drżącą, to gatunek najczęściej spotykany w naszym kraju w warunkach naturalnych. Osiąga około 30 m wysokości i jest bardzo smukła.

Topole biała i czarna występują zazwyczaj na terenach wilgotnych, natomiast osika upodobała sobie najbardziej lasy liściaste.Gatunkami typowymi dla miejskiej zieleni i parków są gatunki nierodzime, np.: topola chińska i kanadyjska. Topole są sadzone w miastach ze względu na ich niewielkie wymagania i najszybszy wśród drzew przyrost umożliwiający szybkie zadrzewienie przestrzeni. Dodatkowo topole pochłaniają dwutlenek węgla i oddają do atmosfery tlen.Topole mają również pewne wady – w wyniku szybkiego murszenia drewna, odłamujące się gałęzie stanowią zagrożenie dla ludzi. Natomiast kwitnące topole bywają zmorą alergików.

Topole w ogrodzie

Decydując się na topole we własnym ogrodzie, warto wybrać inną odmianę niż rodzime, które są zbyt okazałymi drzewami do tych warunków. Polecana do ogrodów jest m.in. topola amerykańska – osiągająca 15 m wysokości, o zaokrąglonej koronie.Wybierając miejsce dla topoli, miej na uwadze jej ekspansywny charakter – korzenie szybko się rozrastają, eliminując rośliny rosnące w sąsiedztwie, dlatego zasadź topolę w bezpiecznej odległości, również od budynków.Najlepiej sadzić topole na wiosnę, w postaci sadzonek lub młodych drzewek. Gleba powinna być przepuszczalna, z dodatkiem piasku i kompostu.Wykop dołki o objętości minimum 1 m³ z odstępami około 2 m między sobą;Przekop dno i zrusz ziemię;Umieść sadzonkę na środku, a obok niej podporę;Zasyp korzenie i przywiąż drzewo do podpory;Udepcz ziemię i obficie podlej.Topole rosnące w pobliżu zbiornika wodnego nie wymagają podlewania. W innym przypadku jest ono konieczne, szczególnie w przypadku młodych drzewek i w czasie suszy.Nawożenie jest zbędne – topolom wystarczy kompost dodany do gleby przed sadzeniem.Przycinanie zależy od Ciebie – jeśli chcesz uzyskać ciekawe formy, możesz je wykonywać jesienią.W innym przypadku wystarczy usuwanie suchych gałęzi.

Czy topole chorują?

Topole mogą zostać zaatakowane przez choroby grzybowe. Wśród nich najczęstsze są:Zgorzel liści – objawiającą się wystąpieniem brązowych plam, które powiększają się z czasem. Porażone w ten sposób liście topoli opadają, ale choroba nie znika wraz z nimi. Patogeny zimują na opadłych liściach, a wiatr roznosi je, przez co mogą zostać zainfekowane kolejne rośliny. Walka ze zgorzelą liści polega na usuwaniu zainfekowanych części rośliny, również tych opadłych i niszczeniu ich. Pomocne są również opryski środkami grzybobójczymi;Miotlastość – powodująca żółknięcie i czerwienienie liści topoli, a z czasem również ich opadanie. Charakterystycznym objawem choroby, któremu zawdzięcza swoją nazwę, jest wyrastanie zdeformowanych pędów, nazywanych również „czarcimi miotłami”. Leczenie polega na stosowaniu oprysków;Rdza topoli – powodująca zasychanie i obumieranie liści, co źle wpływa na ogólną kondycję topoli i uwrażliwia ją na inne choroby. Rdza objawia się żółto-brązowymi plamami na liściach. W przypadku rdzy nie stosuje się oprysków, a jedynie metody naturalne, polegające na niszczeniu zarażonych części roślin.

Choroby dotykają przede wszystkim tych drzew, które są osłabione, zaniedbane, rosną na niewłaściwych stanowiskach, dlatego tak ważna jest profilaktyka i systematyczne doglądanie roślin.

Źródła:https://twojogrodek.pl/Topola-w-ogrodzie-uprawa-najlepsze-gatunki-i-odmiany-sadzeniehttps://muratordom.pl/ogrod/rosliny/topole-zalety-i-wady-sadzenia-topoli-w-ogrodach-gatunki-i-odmiany-polecane-do-ogrodu-aa-QySH-SyQw-EEMp.htmlhttps://kobieta.onet.pl/dom/ogrod/topola-w-ogrodzie-odmiany-i-uprawa/424k7zt

Weronika DadokAutor

Wydawca

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@domekiogrodek.pl

Podobne artykuły

Ogród

Macierzanki – ozdobne krzewinki w ogrodzie

Czytaj więcej >

Ogród

Kret w ogrodzie. Szkodnik czy potrzebny sąsiad?

Czytaj więcej >

Ogród

Monstera – popularna ozdoba mieszkania

Czytaj więcej >

Ogród

Owoce pigwy – jak wyhodować?

Czytaj więcej >

Ogród

Smagliczki. Uprawa, pielęgnacja i odmiany

Czytaj więcej >

Ogród

Mszyce na kwiatach balkonowych. Zapobieganie i zwalczanie

Czytaj więcej >