Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Architektura > Dach z wiązarów kratowych – charakterystyka i wykonanie konstrukcji
Weronika Dadok
Weronika Dadok 01.06.2021 02:00

Dach z wiązarów kratowych – charakterystyka i wykonanie konstrukcji

Dach z wiązarów
pixabay/GLady

Dachy z wiązarów kratowych stają się w ostatnich latach coraz bardziej popularne. Charakteryzują się lekkością oraz dość prostym wykonaniem. Dlatego tak wiele osób decyduje się na taką konstrukcję. Dowiedz się, czym się charakteryzują i jak wygląda ich budowa.

Dach z wiązarów kratowych – charakterystyka wiązarów

Wiązary kratowe to nic innego jak konstrukcja kilku lub kilkunastu drewnianych desek, które mają kształt połączonych między sobą trójkątów. Nazywa się je również dźwigarami lub kratownicami. Są przeznaczone na więźbę dachu, a ich głównym zadaniem jest przeniesienie obciążenia między nimi i resztą całej konstrukcji budynku. Wszystkie elementy konstrukcji są wytwarzane ze struganych desek albo bali. Wytwarza się z nich słupki, krzyżulce oraz pasy dolne i górne. Pasy dolne i górne stanowią podstawę wiązarów, która bezpośrednio podpiera całą konstrukcję dachu, i są podporą słupków oraz krzyżulców.

Następnie wszystkie elementy są łączone ze sobą węzłowo, przy pomocy specjalnych nakładek ze sklejki wodoodpornej, przybijanych dwustronnie, lub za pomocą perforowanych płytek stalowych. Ze względu na właściwości drewna, przy konstrukcji dachów najczęściej stosuje się właśnie wiązary drewniane. Materiał ten jest w 100% ekologiczny, a ponadto jest niezwykle wytrzymały na ściskanie i rozciąganie. Po odpowiednim wysuszeniu charakteryzuje się optymalnym stopniem wilgotności i jest odporny na pleśń czy ataki szkodników. Poza wiązarami drewnianym możemy wyróżnić jeszcze dwa inne rodzaje, wiązary stalowe oraz wiązary żelbetowe.

Dach z wiązarów kratowych – do jakich rodzajów dachu stosuje się konstrukcję?

Tego typu konstrukcję wykonuje się zazwyczaj w budynkach z dwuspadowym dachem, które nie posiadają poddasza użytkowego. Stworzenie konstrukcji na takim dachu jest najprostsze i nie wymaga dodatkowych kosztów. Jeżeli nasz dom posiada poddasze użytkowe, to również możemy zastosować wiązary, ale ich konstrukcja będzie wyglądać trochę inaczej. Materiał ten wykorzystuje się również na dachach czterospadowych lub wielopołaciowych. Wtedy jednak prace przy budowie konstrukcji są dużo bardziej skomplikowane i wiążą się z podwyższonym kosztem. Budowa wiązarów bardzo dobrze sprawdza się przy konstrukcjach dachów, które wymagają szczególnej odporności na działanie czynników zewnętrznych.

Dach z wiązarów kratowych – główne zalety konstrukcji

Budowa dachu z wiązarów kratowych ma wiele zalet. Są one dość lekkie, dzięki czemu nie obciążają konstrukcji budynku. Ich budowa oraz montaż są bardzo łatwe i nie wymagają dużo czasu. Wiąże się to z tym, że tworzenie całej kratownicy odbywa się wcześniej, na dolnej powierzchni, a nie bezpośrednio na dachu. Dzięki temu prace budowlane można wykonywać również w okresie zimowym. Poza tym możemy zakupić już gotowe elementy, które mogą być indywidualnie dostosowane do naszych potrzeb. Materiał można stosować do różnego typu dachów, o zróżnicowanej powierzchni. Wiązary kratowe opierają się tylko na ścianach zewnętrznych, dzięki czemu możemy stworzyć większe i otwarte przestrzenie wewnątrz domu, oraz modyfikować układ pomieszczeń w przyszłości. Jest to też dość ekologiczna konstrukcja, ponieważ do wykończenia stropu oraz wykonania izolacji termicznej zużywa się dużo mniej materiałów.

Jeżeli w naszym domu nie ma użytkowego poddasza, to cały budynek ma lepsze właściwości cieplne oraz akustyczne. Ponadto na takim poddaszu można przechowywać lekkie sprzęty czy przedmioty. Dzięki temu zaoszczędzimy miejsce w użytkowej części domu. Cena wiązarów kratowych zależy od typu naszego dachu. Jeżeli jego konstrukcja jest bardziej skomplikowana, to rośnie koszt całej budowy. Jest to spowodowane przede wszystkim tym, że na taki dach należy przygotować wiązary o bardzo różnych kształtach. Dzięki zastosowaniu wiązarów możemy jednak zaoszczędzić na stropie betonowym, który jest dość drogi. Przy ich zastosowaniu nie jest wymagana jego budowa, a całość budynku może mieć dzięki temu lżejszą konstrukcję oraz innego rodzaju fundamenty.

Tagi:
Powiązane
Prodiż
O tych kuchennych sprzętach krążą legendy. Jeśli jesteś smakoszem, zdobędziesz 10/10