DomekIOgrodek.pl
Dom Kereta

Wikimedia Commons/Adrian Grycuk (CC0 Domena publiczna)

Dom Kereta - najwęższy dom świata

30 Grudnia 2020

Autor tekstu:

Marta Idzikowska

Udostępnij:

Wielu może o tym nie wiedzieć, ale w Polsce znajduje się najwęższy dom świata. Dom Kereta, bo tak się nazywa, można zobaczyć przy ulicy Chłodnej w Warszawie. Miejsce jest w pełni wyposażone i można w nim normalnie mieszkać. Jak to możliwe?

Przechodząc się po Warszawie w okolicy ulicy Chłodnej i Żelaznej, możemy dostrzec zabudowaną szczelinę pomiędzy blokami. Podchodząc bliżej, dojrzymy wejście, przez które można wejść do tego niesamowitego miejsca, jakim jest Dom Kereta.

Dom Kereta - co to za miejsce?

Budynek został zaprojektowany przez architekta Jakuba Szczęsnego, którego celem było stworzenie interesującej i nietypowej pracowni dla artystów.

Postanowił wykorzystać szczelinę pomiędzy blokami na Warszawskiej Woli. Jest to o tyle ciekawa lokalizacja, że łączy w sobie dwie historie - jeden z budynków jest przedwojenną kamienicą, a drugi to punktowiec powstały w latach siedemdziesiątych

W pobliżu znajdowała się kiedyś kładka, która łączyła Małe i Duże Getto. Jest to szczególnie ważna kwestia dla mieszkańca domu - Etgara Kereta, na którego cześć nazwano konstrukcję. 

Mężczyzna jest izraelskim pisarzem polskiego pochodzenia. Podczas niemieckiej okupacji matka artysty trafiła do getta, które było umiejscowione bardzo niedaleko Domu Kereta. Jego ojciec natomiast ukrywał się w trakcie okupacji w niezwykle ciasnym pomieszczeniu, w którym nie było możliwości nawet położenia się czy wstania - można było jedynie siedzieć.

Jak Dom Kereta wygląda w środku?

Budynek ma powierzchnię tylko 14 metrów kwadratowych. Najszersze miejsce ma 122 centymetry, a najwęższe - jedynie 72!

Drzwi wejściowe są podnoszoną klapą, aby zajmować jeszcze mniej miejsca. Ściany wykonane są z poliwęglanu i mają właściwości, które zapobiegają utracie ciepła i są ognioodporne.

W środku znajduje się salon z wygodnym pufem, niewielkie miejsce do pracy z biurkiem, kuchnia i łazienka. Drugie piętro skrywa sypialnię z łóżkiem - trzeba się tam wspiąć po drabinie. Dom Kereta zawiera więc wszystko, czego trzeba - tylko w zmniejszonej wersji.

Przez wiele lat miejsce to zamieszkiwane było przez różnych artystów z całego świata, którzy gościli w Polsce. Dom Kereta można zwiedzić w ramach dni otwartych. Więcej informacji na temat rezerwacji znajdziecie na stronie domkereta.pl.

Źródło: culture.pl

Podobne artykuły

Agata Kornhauser-Duda

Domy gwiazd

Agata Kornhauser-Duda pokazała swój pokój i choinkę

Czytaj więcej >
Dom Krzysztofa Krawczyka

Domy gwiazd

Krzysztof Krawczyk - dom

Czytaj więcej >
Joanna Koroniewska

Domy gwiazd

Joanna Koroniewska pokazała choinkę

Czytaj więcej >
Kim Kardashian

Domy gwiazd

Kim Kardashian przystroiła dom na Boże Narodzenie

Czytaj więcej >
Katarzyna Cichopek

Domy gwiazd

Katarzyna Cichopek pokazała swoją choinkę

Czytaj więcej >
Kamil Stoch

Domy gwiazd

Kamil Stoch pokazał swój dom

Czytaj więcej >