Dom z prefabrykatów betonowych – charakterystyka konstrukcji
Dom z prefabrykatów betonowych – ogólna charakterystyka konstrukcji
W ostatnich latach coraz częściej są budowane domy z prefabrykatów. Taka konstrukcja charakteryzuje się tym, że zarówno jej ściany jak i fundamenty są zazwyczaj wykonywane za pomocą technologii modułowej betonowej. Nie mniej jednak taką budowę można również osadzić na tradycyjnych fundamentach. Wszystkie gotowe elementy do konstrukcji są przygotowywane na wymiar oraz indywidualnie dostosowywane do danego projektu budynku.
Wszystkie elementy ścienne ustawiane są na fundamentach, a następnie kotwione w betonie i łączone ze sobą specjalnymi elementami wykonanymi ze stali nierdzewnej. Jeżeli pomiędzy nimi znajdują się jakieś szczeliny, to są one wypełniane odpowiednim uszczelniaczem o wysokiej elastyczności. Następnie, po zamontowaniu wszystkich elementów ściennych, powstaje strop i cała konstrukcja dachu.
Dom z prefabrykatów betonowych – główne zalety konstrukcji
Główną zaletą tego typu konstrukcji jest stosunkowo krótki czas jej wykonania w porównaniu z tradycyjnym typem budowy domu. Wszystkie potrzebne do budowy elementy są wcześniej odpowiednio przygotowane, mają już wycięte otwory na okna oraz drzwi, i od razu można przystąpić do ich łączenia. Dlatego cała konstrukcja budynku z gotowych prefabrykatów może powstać w zaledwie kilka dni. Następnie przystępuje się do pozostałych prac, takich jak dokończenie elewacji, konstrukcja dachu czy wstawienie okien i drzwi. Wszystkie te prace są wykonywane zgodnie z tradycyjnymi metodami budowy, a całość trwa około 10-12 tygodni.
Jednak nie tylko skrócony czas jest zaletą takiej budowy, ale również jej elastyczność i możliwość dopasowania każdego elementu do naszych indywidualnych potrzeb oraz nieograniczone możliwości konstrukcyjne. Ponadto wszystkie elementy są dźwiękoszczelne, niepalne oraz odporne na wilgoć. Ściany są cieńsze niż w domach budowanych metodą tradycyjną, dzięki czemu powiększa się cała powierzchnia użytkowa. Cała konstrukcja charakteryzuje się wysoką termoizolacyjnością i jest ekologiczna, a także idealna dla alergików, dzięki właściwemu mikroklimatowi. Ponadto jest wykonana z większą precyzją, a cały budynek ma niezwykle nowoczesny oraz innowacyjny wygląd. Również cena takiej budowli nie jest zbyt wysoka, w porównaniu do jej wysokiej jakości oraz wytrzymałości, a cały budynek jest stosunkowo łatwy w codziennym utrzymaniu oraz energooszczędny.
Dom z prefabrykatów betonowych – używane materiały i rodzaje konstrukcji
Do budowy domów z prefabrykatów betonowych używa się zazwyczaj betonów lekkich z zawartością kruszywa keramzytowego. Wytwarza się z nich m.in. nośne przegrody zewnętrzne oraz wewnętrzne, ale także ściany działowe. Ponadto każda konstrukcja posiada też inne, niezbędne elementy, takie jak nadproża, słupy oraz podciągi, które są dodatkowo zbrojone prętami. Zazwyczaj wykonuje się je z betonu. W zależności od tego, jaki strop ma nasz budynek, drewniany lub żelbetowy, prefabrykaty różnią się gęstością keramzytobetonu, z którego są wytwarzane. Z tego typu gotowych elementów możemy wykonać właściwie każdą konstrukcję, parterową lub mającą kilka kondygnacji. Gotowych prefabrykatów używa się zarówno przy budowie tradycyjnych domów jednorodzinnych, jak i bardziej skomplikowanych architektonicznie budynków.
Dom z prefabrykatów betonowych – wymiary elementów
Ze względu na pewne ograniczenia związane z przewożeniem wszystkich elementów konstrukcyjnych, muszą mieć one określoną wagę oraz wymiary. Dlatego gotowe elementy ważą maksymalnie 8 ton. Wymiary takiego prefabrykatu to około 9 metrów długości i około 3,65 metra wysokości, natomiast grubość poszczególnych fabrykatów wynosi od 10 do 24 cm. Dzięki temu jest możliwy ich transport w całości, co sprzyja szybkiemu wykonaniu całej konstrukcji.