Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Donice ceramiczne – jakie wybrać do domu i ogrodu?
Marta Idzikowska
Marta Idzikowska 21.03.2022 22:25

Donice ceramiczne – jakie wybrać do domu i ogrodu?

Donica cermiczna
unsplash.com/Antonia Kofod (CC0 Domena publiczna)

Donice ceramiczne jeszcze niedawno przeżywały kryzys – były wpierane z rynku przez masową produkcję pojemników z tworzywa sztucznego, które na dłuższą metę okazują się słabe jakościowo. W ostatnich latach powraca moda na ceramikę, zarówno w domu, jak i w ogrodzie. Takie donice doceniane są zarówno dzięki porządnemu wykonaniu, jak i łatwości, z jaką rosną w nich rośliny.

Wady i zalety donic ceramicznych

Donice ceramiczne dobrze wpływają na rośliny, ponieważ nie przegrzewają korzeni i nie powodują nadmiernego wysychania podłoża w gorące dni. Mają również właściwości chroniące rośliny przed zimnem, są stabilne termicznie oraz znakomicie utrzymują wilgoć.

Pamiętajmy o otworach na dnie donicy – jeśli nie zostały wykonane na etapie produkcji, nawierćmy je sami. Możemy również używać donicy jako osłonki, usypując pomiędzy warstwą ceramiczną a doniczką dodatkową warstwę drenażową w ze żwiru.

Kolejna właściwość donic ceramicznych to ich waga – są zdecydowanie cięższe od swoich plastikowych i technorattanowych odpowiedników. Może być to zaletą, np. na tarasie czy balkonie rośliny będą mniej narażone na przewrócenie się, a w domu na strącenie, jak i wadą – ich podnoszenie, a także czynności związane z sadzeniem, mogą sprawiać trudność niektórym osobom i zwiększać ryzyko upuszczenia.

Jeśli wybieramy donice na zewnątrz, upewnijmy się, że są one odporne na ujemne temperatury. Ceramika jest odporna na działanie substancji chemicznych i ścieranie, ale nie na zniszczenia mechaniczne, dlatego szczególnie uważajmy przy przenoszeniu oraz przesadzaniu roślin.

Jak wybrać odpowiednią donicę ceramiczną?

Przede wszystkim dobierz odpowiednią wielkość donicy – im większa roślina, tym większy pojemnik. Warto zwrócić też uwagę na kształt, który ma znaczenie w kontekście systemu korzeniowego roślin. Wysokie rośliny, takie jak palmy i juki, sadzimy w wąskich pojemnikach. Gdy system korzeniowy jest płaski i słaby, umieśćmy je w szerszych, misowatych donicach.

Przy doborze odpowiedniej donicy, zwróćmy uwagę na styl naszego ogrodu i wnętrza. Aranżując pomieszczenie, możemy zdecydować się na donicę jednolitą lub wzorzystą, nie przesadzajmy jednak z formą i kolorem – rolę pierwszoplanową ma grać roślina, nie jej opakowanie. W ogrodzie dobrze sprawdzą się tradycyjne, gliniane donice. Mogą być wykończone terakotą, która kontrastować będzie z nawierzchnią, na której się znajduje.

Źródło: muratordom.pl