Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Architektura > Drewno na elewacji – cechy charakterystyczne, rodzaje oraz zabiegi pielęgnacyjne
Weronika Dadok
Weronika Dadok 01.06.2021 02:00

Drewno na elewacji – cechy charakterystyczne, rodzaje oraz zabiegi pielęgnacyjne

Drewniana elewacja
pixabay/PublicDomainPictures

Drewno na elewacji coraz częściej możemy spotkać na naszych domach. Drewniane elewacje odznaczają się atrakcyjnym wyglądem oraz oryginalnością. Poznaj ich cechy charakterystyczne, rodzaje oraz dowiedz się więcej o ich prawidłowej pielęgnacji.

Drewno na elewacji – charakterystyka oraz forma drewna

Drewno na elewacji używane jest przy budowie różnorodnych domów. Jego struktura oraz wygląd pasują zarówno do klasycznych, jak i tradycyjnych budynków. Zastosowanie odpowiednich zabiegów pielęgnacyjnych sprawia, że drewno staje się materiałem trwałym oraz bardzo funkcjonalnym. Obecny rynek charakteryzuje się różnorodnością elementów drewnianych przeznaczonych do elewacji pod względem form oraz wymiarów. Spotyka się elementy w postaci, m.in.: - desek, - drewnianych profili elewacyjnych, - płyt fornirowanych. Drewno na elewacji – rodzaje Wyróżnia się kilka rodzajów drewna, które możemy zastosować na elewacji. Wybór konkretnego rodzaju oraz gatunku zależy od projektu oraz wizji naszego budynku. Częstym wyborem przy drewnianej elewacji jest m.in.: - modrzew syberyjski, - cedr, - świerk skandynawski - drewno termowane.

Drewno na elewacji – modrzew syberyjski

Modrzew syberyjski wyróżnia się wysokim poziomem wytrzymałości. Ponadto cechuje się trwałością oraz łatwym sposobem obrabiania. Najczęściej spotykany w czerwono-żółtych odcieniach. Aby modrzew syberyjski utrzymywał atrakcyjne zabarwienie przez długi okres czasu, należy go odpowiednio zabezpieczyć, gdyż niezabezpieczone chemicznie drewno może prowadzić do zmiany koloru i powstawania przebarwień. Elementy drewniane uzyskane z modrzewia są również bezpieczne oraz praktyczne przy ich używaniu.

Drewno na elewacji – cedr

Cedr, dzięki niskiej gęstości, jest materiałem wyróżniającym się stabilnością oraz wytrzymałością. Ponadto jest odporny na oddziaływanie różnorakich czynników atmosferycznych. Posiada również bardzo dobre właściwości termoizolacyjne. Spotykany w beżowym, brązowym bądź ciemnobrązowym kolorze. Z upływem czasu cedr może zmieniać swoją barwę na srebrnoszarą. Cechuje się lekkością, a także nie posiada oleju oraz żywic. Jest łatwy w obrabianiu. Cedr po osuszeniu oraz odpowiednim zabezpieczeniu dobrze znosi działanie różnych farb, powłok lakierniczych oraz impregnatów.

Drewno na elewacji – świerk skandynawski

Świerk skandynawski wyróżnia się atrakcyjną fakturą. Wywodzi się on z rejonów Skandynawii. Spotykany w dość jasnych kolorach – najczęściej przybiera delikatnie żółtawe zabarwienie. Stanowi wytrzymały oraz solidny materiał, który można wykorzystać przy elewacji naszego budynku.

Tagi: