Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Drewutnia – zastosowanie i wykonanie
Marta Idzikowska
Marta Idzikowska 20.04.2021 02:00

Drewutnia – zastosowanie i wykonanie

Drewutnia – zastosowanie i wykonanie
pixabay.com/Camera-man (CC0 Domena publiczna)

Drewutnia – charakterystyka konstrukcji

Drewutnia to wytrzymała konstrukcja, która służy nie tylko do przechowywania i ochrony drewna, ale równocześnie ułatwia jego suszenie. Ma stosunkowo niewielkie wymiary, oraz przewiewną i ażurową konstrukcję. Jej główne zastosowanie to ochrona drewna na opał przed deszczem czy śniegiem, oraz utrzymanie porządku przy jego składowaniu. Poza tym może być wyjątkowo dekoracyjną ozdobą naszego ogrodu, dopasowaną do indywidualnych potrzeb i upodobań.

Takie konstrukcje są wykonywane z drewna, które jest odpowiednio zabezpieczone przed działaniem niekorzystnych warunków atmosferycznych, takich jak deszcz, śnieg, mróz czy ostre promienie słoneczne. Dzięki temu jest też chroniona przed pleśnią, wilgocią czy uciążliwymi szkodnikami.

Drewutnia – od czego zacząć budowę?

Pierwszym krokiem przy stworzeniu takiej konstrukcji jest wybór odpowiedniego miejsca. Może stać zaraz obok domu, gdzieś na ogrodzie, czy obok ogrodzenia. Jeżeli będziemy przechowywać w niej drewno, to powinna być wyposażona w odpowiedni podest, lekko uniesiony nad podłożem. Dzięki temu zapewnimy właściwy przepływ powietrza i zapobiegniemy powstawaniu pleśni na drewnie. Ściany też powinny być przewiewne, najlepiej ażurowe. Jedynym całkowicie szczelnym elementem jest dach, który chroni drewno przed deszczem czy śniegiem.

Drewutnia – odpowiednie fundamenty

Fundamenty są kluczowym elementem przy budowie drewutni. Muszą być solidne i bardzo stabilne, tak aby konstrukcja nie przewróciła się pod wpływem silniejszych podmuchów wiatru. Nawet wtedy, kiedy będzie stała pusta. Możemy je wykonać w formie stóp fundamentowych z betonu, w okrągłej lub kwadratowej formie. Kopiemy dołki i zalewamy je betonem.

Odległość między nimi powinna wynosić około 1 metra. Gdy beton zacznie podsychać, na środku każdej ze stóp umieszczamy wsporniki. Następnie układamy bloczki fundamentowe wykonane z betonu i rozstawiamy podobnie jak betonowe stopy. Zabezpieczamy je papą lub folią izolacyjną, dzięki czemu ochronimy je przed odkładaniem się wody.

Drewutnia – montaż konstrukcji

Zaczynamy od montażu słupów drewnianych na wcześniej zamontowanych wspornikach. Dach konstrukcji powinien być lekko pochylony, dlatego słupy zamontowane z przodu konstrukcji muszą być wyższe, niż te z tyłu. Dzięki temu zabiegowi woda będzie prawidłowo spływać po powierzchni dachu. Zarówno przy słupach, jak i bloczkach fundamentowych, należy przymocować legary.

Dodatkowo wspierają one całą naszą konstrukcję. Następnie na samej górze słupów należy zamontować krokwie dachowe. Następnym etapem będzie budowa podłogi, która zazwyczaj składa się z przykręconych desek. Należy zostawić między nimi malutkie odstępy, aby miały ciągły dostęp powietrza. Na dachu najlepiej zamontować płytę OSB, dodatkowo pokrytą papą dachową. Ściany konstrukcji również będą składały się z desek, które montuje się w małych odstępach. Można też wykonać ściany ażurowe, które wyglądają bardziej dekoracyjnie. Możemy zakupić gotowe elementy do konstrukcji w sklepach ogrodniczych lub budowlanych.

Tagi: