DomekIOgrodek.pl
Driakiew

pixabay.com/(CC0 Domena publiczna)/NickyPe

Driakiew – co wiemy o tej roślinie?

10 Maja 2021

Autor tekstu:

Weronika Dadok

Udostępnij:

Nie każdy wie, że ta dziko rosnąca, łąkowa roślina uprawiana jest także jako ozdobna. Niektóre gatunki wykazują właściwości lecznicze. Driakiew – jaka jest i co o niej wiemy? Jak ją hodować we własnym ogrodzie?

Driakiew to roślina nie wszystkim znana. Liczy około 80 gatunków, ale w Polsce występują tylko cztery. Porasta łąki, murawy, można ją spotkać także na leśnych polanach i rejonach skalistych. Nie należy do wyróżniających się roślin, ale ma swój urok. Składa się z wiotkiej i cienkiej łodygi, która pokryta jest meszkiem. Ma pierzaste lub lancetowate liście zebrane w kępy i rozety. Z kolei kwiaty przypominają barwne pomponiki. Jednak zależnie od gatunku – znacznie się od siebie różnią. Roślina będzie pasować do ogrodów z polnymi kwiatami i porośniętymi w naturalistyczny sposób krzewami i bylinami.

Driakiew purpurowa

Jedną z uprawianych w Polsce jest driakiew purpurowa, nazywana przez niektórych wdówką. Ma pod sobą wiele odmian o różnych barwach kwiatów – od białych po bordowe. Kwitnie od lipca do października. Tworzy pełne lub półpełne kwiatostany. Roślina dorasta do 70, a nawet 100 centymetrów wysokości. Jest gatunkiem jednorocznym (jako jedyny spośród występujących w Polsce). Uprawę tej driakwi zaczyna się od wysiania nasion w marcu. Należy to robić w pomieszczeniu lub pod osłonami. Na miejsce stałe w gruncie powinno się ją przesadzać w maju. Można także zasiać ją bezpośrednio w gruncie w kwietniu, robiąc 30-centymetrowe odstępy. Najlepiej czuje się w słońcu. Gleba dla tego gatunku powinna być umiarkowanie żyzna, przepuszczalna i próchnicza, a także lekko wilgotna. Lubi odczyn zasadowy lub obojętny. Nadaje się na kwiat cięty – dobrze komponuje się w swobodnych bukietach i suchych kompozycjach.

Driakiew kaukaska

Ta bylina osiąga od 50 do 70 centymetrów wysokości. Ma większe i bardziej płaskie kwiaty niż driakiew purpurowa. Ich środek jest lekko wypukły, a płatki powcinane i rozłożone na boki. Kwitną w lipcu i rozwijają się aż do października. Gatunek ten jest dostępny zazwyczaj w trzech kolorach – niebieskim, lawendowym i białym. Driakiew kaukaska również jest wysiewana z nasion wiosną. Do gruntu wysadza się ją wczesnym latem. Można ją również rozmnażać przez podział. Należy usuwać przekwitłe kwiatostany, aby zachować długie i zdrowe kwitnienie. Jest mrozoodporna.

Driakiew gołębia

Trzecim znanym w naszym kraju gatunkiem jest driakiew gołębia. To również bylina. Osiąga 40-60 centymetrów wysokości. Kwiaty mają pełniejszy środek i kwitną między czerwcem a wrześniem. Jej odmiany występują w niebieskim i lawendowym kolorze. Zdarza się, że są także dostępne odmiany bordowe i różowe. Ma bardzo podobne upodobania co poprzedniczki.

Driakiew lśniąca

Driakiew lśniąca jest najniższa spośród czterech gatunków. Dorasta do 40 centymetrów. Jej kwiaty są zazwyczaj różowe lub liliowe. Liście z kolei są bardziej postrzępione i lśniące – skąd wzięła swoją nazwę. Najlepiej rośnie w ogrodach skalnych, ponieważ potrzebuje bardziej przepuszczalnej gleby. Pozostałe wymagania ma podobne do wszystkich gatunków.

Weronika DadokAutor

Wydawca

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@domekiogrodek.pl

Podobne artykuły

Ogród

Macierzanki – ozdobne krzewinki w ogrodzie

Czytaj więcej >

Ogród

Kret w ogrodzie. Szkodnik czy potrzebny sąsiad?

Czytaj więcej >

Ogród

Monstera – popularna ozdoba mieszkania

Czytaj więcej >

Ogród

Owoce pigwy – jak wyhodować?

Czytaj więcej >

Ogród

Smagliczki. Uprawa, pielęgnacja i odmiany

Czytaj więcej >

Ogród

Mszyce na kwiatach balkonowych. Zapobieganie i zwalczanie

Czytaj więcej >