Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Driakiew – co wiemy o tej roślinie?
Weronika Dadok
Weronika Dadok 10.05.2021 02:00

Driakiew – co wiemy o tej roślinie?

Driakiew
pixabay.com/(CC0 Domena publiczna)/NickyPe

Driakiew to roślina nie wszystkim znana. Liczy około 80 gatunków, ale w Polsce występują tylko cztery. Porasta łąki, murawy, można ją spotkać także na leśnych polanach i rejonach skalistych. Nie należy do wyróżniających się roślin, ale ma swój urok. Składa się z wiotkiej i cienkiej łodygi, która pokryta jest meszkiem. Ma pierzaste lub lancetowate liście zebrane w kępy i rozety. Z kolei kwiaty przypominają barwne pomponiki. Jednak zależnie od gatunku – znacznie się od siebie różnią. Roślina będzie pasować do ogrodów z polnymi kwiatami i porośniętymi w naturalistyczny sposób krzewami i bylinami.

Driakiew purpurowa

Jedną z uprawianych w Polsce jest driakiew purpurowa, nazywana przez niektórych wdówką. Ma pod sobą wiele odmian o różnych barwach kwiatów – od białych po bordowe. Kwitnie od lipca do października. Tworzy pełne lub półpełne kwiatostany. Roślina dorasta do 70, a nawet 100 centymetrów wysokości. Jest gatunkiem jednorocznym (jako jedyny spośród występujących w Polsce). Uprawę tej driakwi zaczyna się od wysiania nasion w marcu. Należy to robić w pomieszczeniu lub pod osłonami. Na miejsce stałe w gruncie powinno się ją przesadzać w maju. Można także zasiać ją bezpośrednio w gruncie w kwietniu, robiąc 30-centymetrowe odstępy. Najlepiej czuje się w słońcu. Gleba dla tego gatunku powinna być umiarkowanie żyzna, przepuszczalna i próchnicza, a także lekko wilgotna. Lubi odczyn zasadowy lub obojętny. Nadaje się na kwiat cięty – dobrze komponuje się w swobodnych bukietach i suchych kompozycjach.

Driakiew kaukaska

Ta bylina osiąga od 50 do 70 centymetrów wysokości. Ma większe i bardziej płaskie kwiaty niż driakiew purpurowa. Ich środek jest lekko wypukły, a płatki powcinane i rozłożone na boki. Kwitną w lipcu i rozwijają się aż do października. Gatunek ten jest dostępny zazwyczaj w trzech kolorach – niebieskim, lawendowym i białym. Driakiew kaukaska również jest wysiewana z nasion wiosną. Do gruntu wysadza się ją wczesnym latem. Można ją również rozmnażać przez podział. Należy usuwać przekwitłe kwiatostany, aby zachować długie i zdrowe kwitnienie. Jest mrozoodporna.

Driakiew gołębia

Trzecim znanym w naszym kraju gatunkiem jest driakiew gołębia. To również bylina. Osiąga 40-60 centymetrów wysokości. Kwiaty mają pełniejszy środek i kwitną między czerwcem a wrześniem. Jej odmiany występują w niebieskim i lawendowym kolorze. Zdarza się, że są także dostępne odmiany bordowe i różowe. Ma bardzo podobne upodobania co poprzedniczki.

Driakiew lśniąca

Driakiew lśniąca jest najniższa spośród czterech gatunków. Dorasta do 40 centymetrów. Jej kwiaty są zazwyczaj różowe lub liliowe. Liście z kolei są bardziej postrzępione i lśniące – skąd wzięła swoją nazwę. Najlepiej rośnie w ogrodach skalnych, ponieważ potrzebuje bardziej przepuszczalnej gleby. Pozostałe wymagania ma podobne do wszystkich gatunków.

Tagi:
Powiązane
Prodiż
O tych kuchennych sprzętach krążą legendy. Jeśli jesteś smakoszem, zdobędziesz 10/10