DomekIOgrodek.pl > Architektura > Elewacja z kamienia – koszty i rodzaje
Weronika Dadok
Weronika Dadok 21.03.2022 22:20

Elewacja z kamienia – koszty i rodzaje

budowa domu
Pixabay/paulbr75

Czy elewacja z kamienia to dobry sposób na pokrycie ścian zewnętrznych budynku? Specjaliści twierdzą, że ten sposób pokrycia elewacji jest trwalszy od klasycznego tynku. Poznaj koszty i rodzaje kamiennej elewacji.

Elewacja z kamienia: co to jest?

Elewacja z kamienia jest wykonywana w taki sposób, że specjalnymi płytkami wykonanymi z kamienia okładana jest cała powierzchnia zewnętrzna budynku lub jej wybrane fragmenty – na przykład te, które wymagają wzmocnienia lub zabezpieczenia. Płytki mogą być wykonane zarówno z kamienia naturalnego, jak i sztucznego. Eksperci polecają jednak zwłaszcza kamień naturalny. Jest jednym z najtrwalszych materiałów do tworzenia elewacji, a także bardzo dobrze się prezentuje. Montaż płytek elewacyjnych przypomina układanie posadzki z kamienia. Nie jest zbyt trudny, jednak wymaga sprawnego obchodzenia się z materiałami oraz zastosowania wysokiej jakości produktów klejących. Elewacja z kamienia to w praktyce sposób zabezpieczenia powierzchni zewnętrznej domu stosowany od wieków. Niegdyś z kamienia wznoszono ściany zewnętrzne i umacniano nim miejsca narażone na zniszczenia, czyli przede wszystkim narożniki oraz cokoły. Obecnie elewacja tego typu tworzona jest albo z płyt kamiennych o dość dużych rozmiarach, albo z cienkich płytek, które są przyklejane do ostatniej warstwy ścian zewnętrznych. Inny sposób na to, aby powstała ciekawa elewacja z kamienia, to zastosowanie tak zwanych paneli elewacyjnych. Można je znaleźć zarówno w standardowych wymiarach, jak i wycinane na wymiar. Panele mają różną teksturę i kolorystykę, mogą być wzbogacone o dodatkowe imitacje skamielin lub wyposażone w nadającą im ciekawy wygląd imitację ożyłowania. 

Elewacja z kamienia: rodzaje

Wiesz już, że elewacja z kamienia może być wykonana zarówno z materiałów naturalnych, jak i sztucznych. Płytki z kamienia naturalnego są nieco cięższe niż te stworzone ze sztucznego. Ma to znaczenie szczególnie w kontekście sposobu umocowania płytek. Kamień naturalny wymaga mocniejszych materiałów klejących, a także lepszego przygotowania gruntu. Natomiast elewacja ze sztucznego kamienia może być nieco tańsza niż ta wykonana z naturalnych płytek. Innowacyjne technologie pozwalają na stworzenie płytek ze sztucznego kamienia łudząco podobnych do naturalnych, a w dodatku są one łatwiejsze w montażu. Zazwyczaj elewacja z kamienia mocowana jest za pomocą specjalnych kotew – są one stworzone z wysokiej jakości stali i używa się ich do montażu materiałów naturalnych. Natomiast sztuczny kamień umieszczany jest na aluminiowych rusztach. To podstawowy podział tego typu elewacji: na stworzoną z kamienia naturalnego i sztucznego. Natomiast później następują kolejne podziały. Elewacja z kamienia naturalnego może być wykonana z całego szeregu różnych materiałów: bazaltu, granitu, piaskowca, marmuru, gnejsu lub kwarcu. Jeśli chodzi o kamień sztuczny, to jest on tworzony z betonu lub tak zwanych kamiennych konglomeratów. Wybór docelowego produktu determinuje finalny wygląd elewacji, ale także sposób pracy i czas tworzenia okładziny.

Materiały a elewacja z kamienia

Wytrzymała elewacja z kamienia to ta stworzona z kamienia naturalnego. Na rynku jest kilkanaście produktów, z których układa się tego typu elewacje. Specjaliści wskazują szczególnie wapienie, piaskowce oraz dolomity jako najlepsze materiały na stworzenie trwałego pokrycia ścian zewnętrznych. Są dostępne zazwyczaj w formie przyciętych płyt o jednej stronie wyszlifowanej, a drugiej łupanej i szorstkiej. Można także znaleźć tak zwany „dziki kamień”, docinany lub łupany dopiero na placu budowy. Mniej popularne materiały to marmur i granit. Są nie tylko znacznie droższe, ale także niezbyt odporne na wilgoć oraz różnice temperatur, które są charakterystyczne dla naszego klimatu. Mimo podkreślania ogromnej trwałości, jaką charakteryzuje się elewacja z kamienia naturalnego, nowoczesna technologia jest obecnie w stanie stworzyć sztuczny produkt kamienny niemal nie do odróżnienia od naturalnego – zarówno jeśli chodzi o wygląd, jak i właściwości. Kamień sztuczny jest tworzony z konglomeratów kamiennych lub betonu. Większą popularnością cieszy się użytkowanie betonu, ponieważ w praktyce jest on wytwarzany z naturalnych składników (kruszywa, cementu oraz wody). Z mieszanki tworzy się płytki, płyty lub fragmenty o nieregularnych kształtach, które przypominają tradycyjne kamienie. Konglomeraty kamienne są za to materiałem, z którego tworzy się płyty przypominające cegły lub panele z łupka. Elewacja z kamienia sztucznego wykonanego w innowacyjny sposób nie różni się wizualnie od tej stworzonej z płytek z kamienia naturalnego, a jest łatwiejsza w ułożeniu, wytrzymała oraz wyraźnie tańsza. 

Elewacja z kamienia: jak układać?

Jak powinna być ułożona elewacja z kamienia? To zależy od szeregu czynników: grubości płytek, wysokości budynku i rodzaju ostatniej warstwy ścian zewnętrznych. Jeśli kamienne płytki są wąskie – ich szerokość to maksymalnie 3 centymetry – oraz małe, a dom jest niezbyt wysoki, to mogą zostać ułożone tak jak okładzina. Przykleja się je wówczas za pomocą zaprawy cementowej do ścian zewnętrznych. Podłoże musi być odpowiednio wytrzymałe. Najlepszy materiał do przyklejenia płytek kamiennych to mur wykonany z cegły pełnej lub betonowy. Jeśli ostatnie warstw jest wykonana w inny sposób, należy przygotować powierzchnię za pomocą specjalnego gruntu. Jeśli elewacja z kamienia układana jest z niewielkich elementów, na przykład z okładzin cienkowarstwowych wykonanych ze sztucznych materiałów, to wystarczy zastosować zaprawę klejącą przeznaczoną do zewnętrznego stosowania. Kamień przyklejany jest bezpośrednio do ocieplenia. Należy upewnić się, że materiał izolacyjny jest dobrze przymocowany do powierzchni ściany zewnętrznej. Powierzchnia izolacji termicznej powinna być wzmocniona siatką zbrojącą, która została zatopiona w specjalnej klejącej masie. Aby elewacja z kamienia została dobrze ułożona, należy stosować zaprawę wzbogaconą trasem albo biały cement. Warto pamiętać o pozostawieniu szczelin dylatacyjnych – najlepiej w odległości około 6 metrów. 

Tagi:
Polecane