DomekIOgrodek.pl
Europalety do budowy mebli – charakterystyka i rodzaje

pixabay.com/kissu(CC0 Domena publiczna)

Europalety do budowy mebli – charakterystyka i rodzaje

4 Maja 2021

Autor tekstu:

Marta Idzikowska

Udostępnij:

Meble wykonywane z palet stały się bardzo popularne w ciągu ostatnich kilku lat. Są ozdobą nie tylko naszych ogrodów czy tarasów, ale także salonów i sypialni. Ich cena jest stosunkowo niska i są ogólnodostępne. Dowiedz się wię

Europalety do budowy mebli – charakterystyka materiału

Jeszcze kilka lat temu drewniane palety były mało popularnym materiałem, zazwyczaj niszczony przez korzystające z nich firmy. Jednak dzisiaj zyskały ogromną popularność i wytwarza się z nich różnego rodzaju meble oraz przedmioty zdobiące nasze wnętrza. Europalety do budowy mebli są zazwyczaj wykonane z drewna sosnowego i służą głównie do składowania i transportowania różnych materiałów, np. za pomocą wózków widłowych. Ich konstrukcja jest dość solidna i przestrzenna, dzięki czemu mamy stały przepływ powietrza.

Materiał ten można również poddawać obróbce, szlifować czy malować na różne kolory. Dzięki temu są tak popularne przy wytwarzaniu mebli, zarówno ogrodowych jak i tych do domu. Ich zaletą jest też niewysoka cena w stosunku do innych, drewnianych czy drewno podobnych, materiałów.

Europalety do budowy mebli – dostępne rodzaje

Na rynku mamy wybór kilku rodzajów palet drewnianych, które różnią się przede wszystkim wymiarami. Najbardziej popularne są oczywiście europalety. Są produkowane z drewna, suszonego metodą komorową i dodatkowo impregnowane. Składają się z desek o grubości około 22-25 mm. Cena jednej, nowej europalety wynosi około 30-40 zł. Natomiast europalety używane są trochę tańsze, ich cena to około 17-25 zł. Wybór konkretnej palety zależy od naszych potrzeb i ewentualnych wymiarów mebli, które z nich powstaną. Obecnie na rynku mamy dostępnych kilka opcji, np.:

Europalety EUR1 (standardowe ) – zdecydowanie najpopularniejszy rodzaj palet. Ich wymiary to 800 x 1200 x 144 mm. Są dość solidne, wytrzymują obciążenie do około 1000 kg. Waga jednej palety to około 25 kg. Są trójwarstwowe, natomiast blat jest zbudowany z pięciu desek. Ich narożniki są wzmocnione, a spód jest podbity trzema deszczułkami.

Europalety EUR2 – są trochę większe od palet EUR1, ich wymiary to 1200 x 1000 x 144 mm.

Europalety EUR3 – mają wymiary 1000 x 1200 x 144 mm.

Europalety powiększone – są to jedne z największych palet, o wymiarach  1200 x 1200 x 144 mm. Ich waga wynosi około 30 kg.

Europalety EUR6 (połówkowe) – ich wymiary to 800 x 600 x 144 mm, ważą około 17 kg.

Palety ISO (tzw. angielskie) – ich wymiary to 1200 x 100 x 144 mm, mają trochę cieńsze deski, o grubości około 20 mm, natomiast blat jest zbudowany z dziewięciu desek.

Palety pod kontenery – produkowane w dwóch wymiarach, mniejszym 800 x 600 mm, oraz większym 1135 x1133 mm. Ten rodzaj jest produkowany z drewna o gorszej jakości.

Nadstawki paletowe – są to drewniane obudowy, które służą zazwyczaj jako osłona materiałów znajdujących się na paletach. Są wykonane z delikatniejszego materiału, dlatego raczej nie wytwarza się z nich mebli, tylko drobne elementy dekoracyjne.

Europalety do budowy mebli – gdzie można je kupić?

Nowe egzemplarze europalet do budowy mebli możemy zakupić w składach drewna, składach budowlanych lub w konkretnych firmach, które zajmują się sprzedażą bądź skupem palet. Jeżeli zdecydujemy się na nowe egzemplarze, ich jakość będzie dużo lepsza. Możemy też nabyć europalety używane, które często odsprzedają różne przedsiębiorstwa czy firmy budowlane. Cena jest wtedy nawet o połowę niższa, jednak ich jakość może być gorsza. Wszystko zależy od tego, do czego potrzebujemy europalet i jakie elementy zamierzamy z nich wykonać.

Europalety do budowy mebli – odpowiednia impregnacja

Jeżeli już zakupimy europalety, należy je odpowiednio zabezpieczyć. Zaczynamy od ich dokładnego wyczyszczenia, najlepiej przy użyciu papieru ściernego lub szlifierki. Następnie należy oczyścić cały materiał z powstałego pyłu. Po oczyszczeniu możemy zaimpregnować lub pomalować paletę używając lakieru, bejcy, specjalnego oleju czy farby. Efekt końcowy zależy od naszych upodobań.

Marta IdzikowskaAutor

Wydawczyni portalu Dom i ogródek. Absolwentka architektury wnętrz i kulturoznawstwa. Prywatnie miłośniczka śpiewu, psychologii i kultury queerowej.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@domekiogrodek.pl

Podobne artykuły

pień

Inspiracje

Kobieta przerobiła pień po 110-letnim drzewie w bibliotekę. Sąsiedzi byli zachwyceni

Czytaj więcej >

Inspiracje

Sprzątaj ekologicznie – z korzyścią dla Twojego domu i środowiska

Czytaj więcej >

Inspiracje

Jakie rośliny sadzić we wrześniu na balkonie i tarasie?

Czytaj więcej >

Inspiracje

Janusz z żoną zbudowali bajeczny dom za 5992 zł. Opowiedzieli, jak im się udało obniżyć koszty

Czytaj więcej >
Obraz

Inspiracje

Kultowy obraz. Dawniej wisiał na ścianach w co drugim polskim domu

Czytaj więcej >
Słomiana mata

Inspiracje

Mieliście podobną słomianą matę? Miała niesamowite zastosowania

Czytaj więcej >