DomekIOgrodek.pl
Fertygacja – na czym polega i jak ją prawidłowo wykonać

pixabay.com/congerdesign (CC0 Domena publiczna)

Fertygacja – na czym polega i jak ją prawidłowo wykonać

20 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Marta Idzikowska

Udostępnij:

Fertygacja, czyli zabieg nawożenia i nawadniania, to bardzo skuteczna metoda poprawiająca efektywność uprawy naszych roślin. Jest niezwykle ceniona w uprawach profesjonalnych, ale również jako zabieg domowej pielęgnacji. Dowiedz się, na czym polega

Fertygacja – charakterystyka metody

Zabieg fertygacji jest już od lat popularną i cenioną metodą odżywiania roślin. Polega na wymieszaniu wody i nawozu, a następnie podlaniu taką mieszanką naszych roślin. W uprawach profesjonalnych do tego typu czynności stosuje się specjalny system nawadniający, który działa automatycznie. W uprawie domowej czynność zazwyczaj wykonujemy ręcznie. Jeżeli hodujemy większe ilości roślin, np. na balkonie czy tarasie, możemy pomyśleć o własnym systemie nawadniającym, który ułatwi i przyspieszy naszą pracę.

Fertygacja – po co ją stosujemy?

Podstawowym celem tej metody jest dostarczenie naszym roślinom niezbędnych składników odżywczych i pokarmowych poprzez ich system korzeniowy. Odpowiednio rozcieńczony nawóz jest dużo lepiej przyswajalny przez rośliny, niż ten podawany w czystej postaci. Dobrze wykonana czynność znacząco wpływa na ich kondycję, prawidłowy rozwój i wzrost.

Należy jednak pamiętać, że najważniejszym warunkiem właściwej fertygacji jest podanie roślinom odpowiedniej ilości wody i nawozów, w równomiernych proporcjach. Przed rozpoczęciem zabiegu należy też dokładnie sprawdzić rodzaj podłoża i to, jakich dodatkowych składników potrzebują nasze rośliny.

Fertygacja – jak ją prawidłowo wykonać?

Należy zacząć od przygotowania odpowiedniego narzędzia nawadniającego. Możemy spróbować wykonać go sami, ale najlepiej zakupić gotowe elementy w sklepie ogrodniczym. Przy ich wyborze należy sprawdzić, czy dopływ substancji nawadniającej będzie równomierny, co jest podstawą przy właściwym wykonywaniu tego zabiegu. Do prawidłowego wykonania tej czynności potrzebujemy odpowiednich nawozów, które całkowicie rozpuszczają się w wodzie.

Po przeanalizowaniu podłoża oraz sprawdzeniu preferencji naszej rośliny będziemy mogli wybrać odpowiednią mieszankę. Dawki nawozu powinny być porządnie rozwodnione, ponieważ częstotliwość zasilania będzie większa.

W tradycyjnej metodzie nawożenia podajemy preparat np. 1-2 razy w ciągu tygodnia (oczywiście w zależności od uprawianego gatunku). Natomiast w przypadku zabiegu fertygacji, roślina jest zasilana mniej więcej co 1-2 dni. Warto zwrócić też uwagę na jakość wody, którą podlewamy nasze rośliny. Jeżeli jest zbyt twarda lub zbyt uzdatniona, to zabieg nie przyniesie zamierzonych efektów i może niekorzystnie wpłynąć na roślinę.

Dlatego bardzo ważna jest równomierność nawadniania, szczególnie jeśli wykonujemy tę czynność ręcznie, musimy wtedy bardzo uważać na zachowanie właściwych proporcji i bardzo dokładne wymieszanie wody z nawozem.

Fertygacja – jakie są jej główne zalety?

Metoda ta ma wiele zalet, które wpływają na prawidłowy rozwój roślin. Rozcieńczone substancje mają niższe stężenie, co zbytnio nie obciąża rośliny i chroni ją przed nadmierną ilością składników pokarmowych w glebie. Dostarczane składniki są wtedy lepiej przyswajalne dla uprawianych egzemplarzy i dostarczane równomiernie od razu do korzeni. Wpływa to przede wszystkim na kondycję rośliny, lepsze efekty procesu odżywiania oraz równomierny i efektywny rozwój.

W zależności od tego, na jakim etapie wzrostu jest nasza roślina lub jakie są aktualne warunki jej uprawy, możemy swobodnie modyfikować dawki substancji nawożących oraz stosować różnego rodzaju preparaty. Możemy też zmniejszać lub zwiększać częstotliwość podawania rozcieńczonych nawozów.

Fertygacja – na co należy uważać przy wykonywaniu tej czynności?

Aby zabieg fertygacji przyniósł jak najlepsze efekty, należy regularnie sprawdzać warunki uprawy oraz jakość i rodzaj podłoża. Dzięki temu będziemy mogli dostosować się do potrzeb naszych roślin. Pamiętajmy też o tym, aby nie przesadzić z nadmiernym nawożeniem. Najlepiej tak dobrać dawkę, aby wystarczyła roślinie do następnego zaaplikowania rozcieńczonego nawozu.

Artykuły polecane przez redakcję Domek i Ogródek:

  • Wielu z nas popełnia błąd podczas cięcia malin. Skutki mogą być opłakane

  • Pod ich posadzką zalęgły się szczury. Widok jest straszny

  • Genialny trik na mycie paneli bez smug

Podobne artykuły

Ogród

Monstera – popularna ozdoba mieszkania

Czytaj więcej >

Ogród

Owoce pigwy – jak wyhodować?

Czytaj więcej >

Ogród

Smagliczki. Uprawa, pielęgnacja i odmiany

Czytaj więcej >

Ogród

Mszyce na kwiatach balkonowych. Zapobieganie i zwalczanie

Czytaj więcej >

Ogród

Frizea – ananasowata roślina doniczkowa

Czytaj więcej >

Ogród

Krzewy na skarpy. Jakie sprawdzą się najlepiej?

Czytaj więcej >