DomekIOgrodek.pl
Fitonia – uprawa, zabiegi pielęgnacyjne, odmiany

pixabay.com/manseok_Kim(CC0 Domena publiczna)

Fitonia – uprawa, zabiegi pielęgnacyjne, odmiany

4 Maja 2021

Autor tekstu:

Marta Idzikowska

Udostępnij:

Fitonia to roślina doniczkowa, która wyróżnia się swoim wyglądem. Jej charakterystyczną cechę stanowią piękne liście. Przybierają one różne odcienie, w zależności od wybranej przez nas odmiany. Poznaj tajniki prawidłowej uprawy oraz p

Fitonia – charakterystyka

Fitonia to roślina z rodziny akantowatych. Pochodzi z Ameryki Południowej. W swoim naturalnym środowisku przybiera postać pnącza – możemy ją spotkać w tropikalnych lasach deszczowych.  W Polsce jest uprawiana jako roślina doniczkowa. Osiąga maksymalnie 20 cm wysokości. Roślina posiada charakterystyczne liście i lekko owłosione pędy. Liście odznaczają się jajowatym oraz szerokim kształtem. Na blaszce liściowej widoczne są delikatne włoski oraz unerwienie o kremowym, jasnozielonym, ciemnozielonym, żółtym, różowym bądź pomarańczowym zabarwieniu – w zależności od odmiany. Roślina posiada także drobne kwiaty w białym kolorze. Kwitnienie przypada na okres od grudnia do lutego. Zdarza się, że roślina powtarza proces kwitnienia latem, jednak charakteryzuje się on wtedy mniejszą obfitością.

Fitonia – uprawa rośliny

Roślina preferuje jasne bądź półcieniste miejsca, natomiast nie powinny być one mocno nasłonecznione, ponieważ prowadzi to powstawania przebarwień na liściach, poparzeń słonecznych oraz zahamowania rozwoju. Fitonia najlepiej się odnajduje w przepuszczalnej oraz żyznej glebie o odczynie pH lekko kwaśnym bądź obojętnym. Ponadto preferuje stałą dość wysoką temperaturę, a także wilgotne powietrze. Roślinę najlepiej ustawić na oknie od wschodniej bądź północnej strony. Powinna znajdować się w pomieszczeniu o temperaturze około 21 stopni C. Rośliny można sadzić tak naprawdę przez cały sezon, jednak zaleca się wykonanie tej czynności w okresie wiosennym. Do posadzenia należy użyć szerokiej oraz płytkiej doniczki z otworami na spodzie.

Zaleca się usypanie warstwy drenażu na dnie na wysokości około 2 cm. Można do tego użyć np. żwiru. Po usypaniu warstwy drenażu wsypujemy właściwą ziemię. Aby ograniczyć wyschnięcie rośliny, możemy do gleby dodać odrobinę hydrożelu. Roślinę sadzimy ostrożnie, ponieważ posiada ona bardzo kruche oraz delikatne pędy.

Fitonia – zabiegi pielęgnacyjne

Aby roślina prawidłowo funkcjonowała, musimy stosować odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne. Najważniejszym elementem pielęgnacji jest prawidłowe podlewanie rośliny. Bardzo ważne jest regularne nawadnianie. Podłoże powinno być cały czas umiarkowanie wilgotne. Należy unikać przesuszenia, ponieważ prowadzi to do jej obumarcia. Nadmiar wody również wpływa źle na roślinę, ponieważ powoduje żółknięcie jej liści.

Można stosować także zabieg zraszania liści przy użyciu miękkiej wody, aby zapobiec tworzeniu się przebarwień. Aby zapewnić roślinie odpowiednią wilgotność powietrza, możemy zastosować nawilżacze powietrza w pomieszczeniu, w którym się znajduje. Może też być wspomagana przez proces nawożenia. Najlepiej zastosować nawóz do roślin posiadających zielone bądź ozdobne liście.

Fitonia – proces przycinania oraz rozmnażania rośliny

Roślina dobrze reaguje na przycinanie. Odpowiednie wykonanie tej czynności przyczynia się do jej lepszego rozkrzewienia. Przycinanie polega na odcięciu fragmentów mocno rosnących pędów. Roślinę możemy także rozmnażać, używając do tego jej odciętych pędów. Ich fragmenty należy umieścić w pojemniku z wodą oraz pamiętać o regularnym dolewaniu wody, aby uzyskać zdrowe rośliny. Gdy nasze gałązki wypuszczą korzenie umieszczamy je w doniczce. Zaleca się użycie podłoża przeznaczonego do roślin doniczkowych z zawartością torfu oraz piasku. Po upływnie kilku tygodniu powinny wykluć się nowe pędy.

Fitonia – ciekawe odmiany rośliny

Fitonia posiada kilka ciekawych odmian, do których zalicza się, m.in.:

„Diamond” – odznacza się liśćmi o różowej barwie unerwienia,

„Snow Angel” – ta odmiana rośliny posiada charakterystyczne liście z białymi, dużymi plamami,

„Mosaic Pink” – posiada zielone liście z siecią unerwienia o różowej barwie,

„Mont Blanc” – wyróżnia się zielonymi liśćmi z unerwieniem w białym kolorze,

„Red Angel” – roślinę wyróżnia sieć unerwienia o czerwonym zabarwieniu.

Fitonia – zastosowanie

Roślina stanowi ozdobę każdego wnętrza dzięki swojej wyjątkowej urodzie. Najczęściej stosowana jest jako roślina doniczkowa na naszych parapetach. Możemy ją też spotkać w formie dekoracyjnej kompozycji w butelce bądź przeźroczystej, szklanej kuli.

Podobne artykuły

Ogród

Monstera – popularna ozdoba mieszkania

Czytaj więcej >

Ogród

Owoce pigwy – jak wyhodować?

Czytaj więcej >

Ogród

Smagliczki. Uprawa, pielęgnacja i odmiany

Czytaj więcej >

Ogród

Mszyce na kwiatach balkonowych. Zapobieganie i zwalczanie

Czytaj więcej >

Ogród

Frizea – ananasowata roślina doniczkowa

Czytaj więcej >

Ogród

Krzewy na skarpy. Jakie sprawdzą się najlepiej?

Czytaj więcej >