Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Floksy, czyli płomyki. Jak uprawiać i dbać o kwiaty w ogrodzie?
Weronika Dadok
Weronika Dadok 10.05.2021 02:00

Floksy, czyli płomyki. Jak uprawiać i dbać o kwiaty w ogrodzie?

Floksy
pixabay.com/(CC0 Domena publiczna)/summa

Floksy to rodzaj pochodzący z Ameryki Północnej, gdzie są znane od wieków. Niegdyś były używane przez rdzennych mieszkańców, nie tylko do dekoracji, ale także w celach leczniczych. Obecnie istnieje około 80 gatunków floksów oraz setki odmian. Krzyżowanie gatunków pozwoliło stworzyć kwiaty o niemal nieograniczonej palecie kolorystycznej. Ich nazwa wywodzi się z łaciny i oznacza płomienie. W Polsce kwiaty te są często nazywane płomykami.

Floksy – gatunki i odmiany

Najczęściej spotykane w ogrodach są floksy wiechowate. To gatunek osiągający do jednego metra wzrostu. Mają proste i sztywne łodygi, które porastają liście o zaostrzonych końcach. Kwiaty zebrane są w charakterystyczne grona. Zazwyczaj występują w bieli i różu, choć powstają nowe odmiany i istnieją także kwiaty czerwone, fioletowe i niebieskie. Kwitną między lipcem a sierpniem.Równie popularnym wśród ogrodników gatunkiem są floksy szydlaste. Charakteryzują się zupełnie innym pokrojem. Pędy nie rosną w górę, a są płożące. Tworzą rozległe i gęste „zarośla”. Dzięki nim można wyhodować żywy dywan złożony z kwiatów, który nie dorasta powyżej 10 centymetrów. Te płomyki są mrozoodporne i zimozielone.Botanicy wciąż krzyżują różne gatunki, aby osiągnąć nowe efekty i kolory. Rodzaj cały czas ewoluuje.

Jak sadzić i uprawiać floksy?

W uprawie floksów ważne jest zaplanowanie i przygotowanie dla nich stanowiska. Nie lubią ścisku, więc w grę wchodzi większa przestrzeń, jeśli chcemy mieć różne odmiany. Warto także wcześniej przygotować glebę. Powinna być mocno przepuszczalna, wilgotna, przekopana z kompostem (nawóz organiczny zasili ziemię w cenne składniki), aby ją użyźnić. Płomyki preferują miejsca w bezpośrednim słońcu.Rośliny najlepiej sadzić późniejszą wiosną, kiedy temperatury są już dość wysokie. Sadzonki umieszcza się w dołkach rozmieszczonych co 40-60 centymetrów. Tak duże przerwy pozwalają na swobodny rozrost i osiągnięcie docelowych rozmiarów. Ziemię wokół sadzonek lekko ugniatamy i podlewamy. Następnie na podłożu wysypujemy warstwę mulczu, np. kompostu.

Cięcie floksów

Przycinanie jest niezbędnym zabiegiem, aby nasze kwiaty prawidłowo rosły. Pierwsze cięcie wykonujemy, kiedy sadzonki dorosną do 20 centymetrów wysokości. Wówczas przycinamy je delikatnie, by kwitnienie były bardziej obfite. W okresie kwitnienia należy obserwować rośliny i obcinać wszystkie obeschłe kwiaty. Przedłuża to kwitnienie. W końcu jesienią, kiedy floksy przekwitną, ścinamy całą roślinę, zostawiając tylko kilka centymetrów. Chronimy ją w ten sposób przed atakiem chorób.

Jak podlewać i pielęgnować floksy?

Płomyki z natury lubią wilgotne gleby, dlatego powinno się im stworzyć takie warunki. Źle znoszą okresy suszy. Nie powinniśmy zapominać o ich regularnym podlewaniu. Podczas wegetacji zaleca się podlewanie raz w tygodniu, ale w trakcie upalnego lata warto to robić częściej. Należy przy tym uważać. Rośliny nie lubią moczenia liści ani zraszania, dlatego należy podlewać samo podłoże.Odpowiednie nawożenie sprawi, że kwiaty będą obfite i gęste. Polecane są uniwersalne nawozy w granulkach, które podajemy tuż po posadzeniu oraz przed okresem kwitnienia. Można także skorzystać z naturalnej metody i regularnie podsypywać podłoże kompostem. Oba zabiegi są korzystne dla kwiatów.

Tagi: