DomekIOgrodek.pl
Forsycja

pixabay.com/(CC0 Domena publiczna)/Capri23auto

Forsycja – żółty krzew pełen kwiatów. Zasady uprawy

10 Maja 2021

Autor tekstu:

Weronika Dadok

Udostępnij:

Krzew gęsto pokryty żółtymi kwiatami to popularna forsycja, często spotykana w ogrodach. Ta ozdobna roślina nie tylko pięknie wygląda, ale ma także właściwości zdrowotne. Jej kwiaty mają cenne składniki. Dowiedz się, co możesz zyskać, hodując forsycję w swoim ogrodzie.

Rodzaj forsycja obejmuje 8 gatunków roślin. W Polsce spotkać można najczęściej trzy z nich. Choć krzew ten pełni głównie funkcję ozdobną w ogrodzie, warto poznać go bliżej, ponieważ możemy korzystać z jego dobrodziejstw także w kuchni.

Forsycja – co dobrego w niej znajdziemy?

Kwiaty tej rośliny są bogatym źródłem rutyny, która działa uszczelniająco na naczynia krwionośne, ma też zastosowanie w zwiększaniu odporności oraz właściwości przeciwutleniające. Pomaga na żylaki i inne problemy z krążeniem, choroby oczu, nadciśnienie, a nawet marskość wątroby i nowotwory. Ale to nie wszystko. W kwiatach znajdują się także saponiny, antycyjany i kwercetyna. To substancje o działaniu przeciwzapalnym, rozkurczowym, a kwercetyna dodatkowo działa antyalergicznie. Najlepiej pić napar z kwiatów świeżo zebranych lub ususzonych. Regularne picie naparu z forsycji ma jeszcze jedną zaletę. Obniża poziom cukru w organizmie.

Gatunki forsycji

W naszym kraju można spotkać głównie 3 gatunki. Jednym z nich jest forsycja zwisła, która, jak nazwa wskazuje, charakteryzuje się wiszącym pokrojem. Tworzy długie gałęzie, sięgające do ziemi. Dorasta do 3 metrów wysokości. Wiosną wypuszcza kwiaty w intensywnie żółtym kolorze.Forsycja pośrednia to z kolei najbardziej popularny w Polsce gatunek. Rośnie do 2-3 metrów, ma gęste pędy i kwiaty. Nadaje się na żywopłot.Forsycja koreańska kwitnie najwcześniej. Osiąga około 1,5 do 2 metrów wysokości. Tworzy kwiaty o delikatnie bursztynowym kolorze, co wyróżnia ją na tle innych. Dodatkowo ten gatunek uchodzi za łatwy w uprawie i bardziej odporny na mróz.

Jak uprawiać forsycję w ogrodzie?

Roślina nie należy do wymagających. Jednak dla najlepszych i najładniejszych efektów warto pamiętać o kilku zasadach. Sadzenie forsycji powinniśmy przeprowadzić wczesną wiosną lub późną jesienią. Najlepiej zasadzić ją do wilgotnej gleby. Co ważne, krzew nie lubi podłoża wapiennego oraz ciężkiej gleby, która zatrzymuje wodę. Poza tym radzi sobie na większości ziem w ogrodach. Jeśli natomiast podłoże jest dość jałowe, warto zaopatrzyć je w składniki odżywcze. Najlepiej podać roślinie nawóz wzbogacony o fosfor, azot i potas. W okresie intensywnego wzrostu, zwłaszcza w dni bez opadów, trzeba podlewać młode krzewy.

Forsycja – cięcie

Dla zachowania ładnego pokroju i gęsto rosnących kwiatów, powinno się przycinać krzew. Polecaną porą do cięcia jest początek kwitnienia, kiedy na roślinie są kwiaty, lecz jeszcze nie wypuściła liści (krzew kwitnie w okresie marzec-maj). Wówczas skraca się pędy o 1/3 długości. Warto też zwrócić uwagę, czy niektóre pędy nadmiernie nie zagęszczają korony. Można je również wycinać, ze względu na to, że nie dociera do nich odpowiednia ilość światła. Zacienione pędy słabiej kwitną, a przecież zależy nam na kwiatach. Prześwietlone w ten sposób gałązki będą każdego roku oblepione kwieciem.

Intensywnie żółtymi kwiatami forsycji możemy cieszyć się już w marcu, kiedy reszta ogrodu dopiero budzi się do życia, a wszystko jest jeszcze szare po zimie. Warto wtedy sięgnąć po świeże kwiaty, aby wzmocnić swój organizm.

Weronika DadokAutor

Wydawca

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@domekiogrodek.pl

Podobne artykuły

Ogród

Macierzanki – ozdobne krzewinki w ogrodzie

Czytaj więcej >

Ogród

Kret w ogrodzie. Szkodnik czy potrzebny sąsiad?

Czytaj więcej >

Ogród

Monstera – popularna ozdoba mieszkania

Czytaj więcej >

Ogród

Owoce pigwy – jak wyhodować?

Czytaj więcej >

Ogród

Smagliczki. Uprawa, pielęgnacja i odmiany

Czytaj więcej >

Ogród

Mszyce na kwiatach balkonowych. Zapobieganie i zwalczanie

Czytaj więcej >