DomekIOgrodek.pl
Fugowanie płytek – cechy charakterystyczne oraz przeprowadzenie zabiegu

pixabay.com/Brett_Hondow(CC0 Domena publiczna)

Fugowanie płytek – cechy charakterystyczne oraz przeprowadzenie zabiegu

4 Maja 2021

Autor tekstu:

Marta Idzikowska

Udostępnij:

Fugowanie płytek stanowi obowiązkowy element po ich ułożeniu. Jest dość prostą czynnością, jeśli zastosujemy podstawowe zasady fugowania oraz zaopatrzymy się w odpowiednie narzędzia. Dowiedz się, jak wygląda zabieg fugowania oraz co potrzebujesz, aby wyko

Co oznacza fugowanie płytek?

Fugowanie płytek to czynność polegająca na wypełnieniu przestrzeni pomiędzy płytkami. Wykonanie tego zabiegu zapobiega przenikaniu wilgoci pod ułożone płytki oraz zapobiega kurczeniu się oraz rozszerzaniu płytek. Ponadto pełni także funkcję estetyczną, dzięki czemu możemy się cieszyć atrakcyjnym wyglądem naszego podłoża. Szerokość fugi uzależniona jest głównie od wielkości oraz rodzaju płytek.

Narzędzia potrzebne do fugowania płytek

Zanim przystąpimy do zabiegu fugowania, musimy zaopatrzyć się w niezbędne narzędzia, aby czynność zakończyła się sukcesem. Najczęściej stosuje się modele ręczne m.in.:

- gąbka przeznaczona do fugowania – posiada chłonną strukturę, która umożliwia nakładanie fugi, a także zbieranie jej nadmiaru, służy także do czyszczenia płytek,

- szpatułka – jest ręcznym narzędziem najczęściej stosowanym do fug syntetycznych oraz silikonów, wyróżnia się elastycznością oraz precyzyjnym wyprofilowaniem,

- kielnia – jest to cienkie narzędzie, dzięki czemu umożliwia precyzyjne dostosowanie grubości oraz wyglądu fugi,

- skrobak – służy do usuwania starych fug, a także dzięki niemu możemy pozbyć się nadmiaru preparatu podczas zabiegu fugowania,

- pistolet do fugowania – pistolet to narzędzie, które umożliwia dokładne fugowanie podłoża, dzięki jego zastosowaniu czynność fugowania odbywa się w krótkim czasie, dlatego jest zalecany przy fugowaniu większych powierzchni.

Fugowanie płytek – etap przygotowania podłoża oraz fugi

Etap przygotowania stanowi obowiązkowy element, zanim przystąpimy do fugowania płytek. Fugowanie rozpoczynamy po całkowitym wyschnięciu kleju. Jeśli klej jest widoczny, należy usunąć jego pozostałości oraz oczyścić podłoże z wszelakich zanieczyszczeń – z kurzu oraz brudu. Zaleca się bardzo delikatne zwilżenie krawędzi naszych płytek. Należy to robić precyzyjnie, gdyż woda nie powinna dostać się do spoin. Zaprawę do fugowania rozrabiamy zgodnie z proporcjami umieszczonymi na opakowaniu preparatu. Produkt rozrabiamy w przygotowanym wcześniej pojemniku, po czym przystępujemy do jego nałożenia przy użyciu odpowiednich narzędzi.

Jak wygląda zabieg fugowania płytek?

Fugowanie odbywa się przy pomocy specjalnego narzędzia, np. szpatułki bądź pistoletu. Rozrobioną zaprawę nanosimy na nasze płytki, następnie równomiernie rozprowadzamy oraz wcieramy w spoiny. Zaleca się nakładanie mieszanki na niewielkie fragmenty w celu przeprowadzenia dokładnego zabiegu. Narzędzie należy prowadzić pod kątem, aby uzyskać estetyczny wygląd. Po nałożeniu oraz delikatnym wyschnięciu preparatu musimy usunąć nadmiar fugi. Podczas usuwania należy unikać zbyt dużej ilości wody, aby nie doprowadzić do uszkodzenia fugi oraz jej przebarwienia.

Fugowanie płytek – rodzaje

Na rynku znajdziemy różne rodzaje fug. Wszystko zależy od gatunku, modelu oraz właściwości wybranych przez nas płytek. Wyróżnia się m.in.:

1.      Fugi akrylowe – charakteryzują się tym, że nie wymagają dodatkowego rozrabiania z wodą, gdyż są od razu gotowe do zastosowania. Najczęściej używane w przypadku fugowania wewnętrznego. Ich wadę stanowi dość niski poziom odporności przed wilgocią. Przeznaczone do wypełniania szczelin o szerokości wynoszącej do 10 mm.

2.      Fugi cementowe – są najczęściej używanym rodzajem fug. W ich skład wchodzi m.in. cement szary bądź biały, specjalne kruszywa oraz barwniki. Często stosowane do fugowania wewnętrznego. Przeznaczone do wypełniania szczelin o szerokości wynoszącej do 15 mm. Obecnie możemy znaleźć wiele odmian fug cementowych, które odznaczają się bardzo szybkim procesem wysychania, a także zapobiegają ścieraniu się, powstawaniu plam oraz występowaniu bakterii i grzybów.

3.      Fugi epoksydowe – w ich skład wchodzi pasta epoksydowa oraz utwardzacz. Przed użyciem należy je dokładnie wymieszać. Ponadto wyróżniają się trwałością oraz są odporne na oddziaływanie pary wodnej i wilgoci. Zapobiegają powstawaniu zabrudzeń, a także są odporne na działanie różnorakich środków chemicznych, np. preparatów do czyszczenia. Nie zaleca się ich stosowania na zewnątrz.

Marta IdzikowskaAutor

Wydawczyni portalu Dom i ogródek. Absolwentka architektury wnętrz i kulturoznawstwa. Prywatnie miłośniczka śpiewu, psychologii i kultury queerowej.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@domekiogrodek.pl

Podobne artykuły

Sagowiec

Wnętrza

Sagowiec – egzotyczny okaz w doniczce

Czytaj więcej >
bluszcze doniczkowe

Wnętrza

Bluszcze doniczkowe – jak wyhodować pnącza w domu?

Czytaj więcej >
Gres szkliwiony a polerowany – charakterystyka, różnice oraz cechy wspólne

Wnętrza

Gres szkliwiony a polerowany – charakterystyka, różnice oraz cechy wspólne

Czytaj więcej >
Bloki

Wnętrza

30-metrowe mieszkanie w pięknej aranżacji

Czytaj więcej >
Farba do betonu – prawidłowa aplikacja oraz rodzaje

Wnętrza

Farba do betonu – prawidłowa aplikacja oraz rodzaje

Czytaj więcej >
Jak prawidłowo wykonać malowanie ścian?

Wnętrza

Jak prawidłowo wykonać malowanie ścian?

Czytaj więcej >