Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Wnętrza > Fugowanie płytek – cechy charakterystyczne oraz przeprowadzenie zabiegu
Marta Idzikowska
Marta Idzikowska 04.05.2021 02:00

Fugowanie płytek – cechy charakterystyczne oraz przeprowadzenie zabiegu

Fugowanie płytek – cechy charakterystyczne oraz przeprowadzenie zabiegu
pixabay.com/Brett_Hondow(CC0 Domena publiczna)

Co oznacza fugowanie płytek?

Fugowanie płytek to czynność polegająca na wypełnieniu przestrzeni pomiędzy płytkami. Wykonanie tego zabiegu zapobiega przenikaniu wilgoci pod ułożone płytki oraz zapobiega kurczeniu się oraz rozszerzaniu płytek. Ponadto pełni także funkcję estetyczną, dzięki czemu możemy się cieszyć atrakcyjnym wyglądem naszego podłoża. Szerokość fugi uzależniona jest głównie od wielkości oraz rodzaju płytek.

Narzędzia potrzebne do fugowania płytek

Zanim przystąpimy do zabiegu fugowania, musimy zaopatrzyć się w niezbędne narzędzia, aby czynność zakończyła się sukcesem. Najczęściej stosuje się modele ręczne m.in.:

- gąbka przeznaczona do fugowania – posiada chłonną strukturę, która umożliwia nakładanie fugi, a także zbieranie jej nadmiaru, służy także do czyszczenia płytek,

- szpatułka – jest ręcznym narzędziem najczęściej stosowanym do fug syntetycznych oraz silikonów, wyróżnia się elastycznością oraz precyzyjnym wyprofilowaniem,

- kielnia – jest to cienkie narzędzie, dzięki czemu umożliwia precyzyjne dostosowanie grubości oraz wyglądu fugi,

- skrobak – służy do usuwania starych fug, a także dzięki niemu możemy pozbyć się nadmiaru preparatu podczas zabiegu fugowania,

- pistolet do fugowania – pistolet to narzędzie, które umożliwia dokładne fugowanie podłoża, dzięki jego zastosowaniu czynność fugowania odbywa się w krótkim czasie, dlatego jest zalecany przy fugowaniu większych powierzchni.

Fugowanie płytek – etap przygotowania podłoża oraz fugi

Etap przygotowania stanowi obowiązkowy element, zanim przystąpimy do fugowania płytek. Fugowanie rozpoczynamy po całkowitym wyschnięciu kleju. Jeśli klej jest widoczny, należy usunąć jego pozostałości oraz oczyścić podłoże z wszelakich zanieczyszczeń – z kurzu oraz brudu. Zaleca się bardzo delikatne zwilżenie krawędzi naszych płytek. Należy to robić precyzyjnie, gdyż woda nie powinna dostać się do spoin. Zaprawę do fugowania rozrabiamy zgodnie z proporcjami umieszczonymi na opakowaniu preparatu. Produkt rozrabiamy w przygotowanym wcześniej pojemniku, po czym przystępujemy do jego nałożenia przy użyciu odpowiednich narzędzi.

Jak wygląda zabieg fugowania płytek?

Fugowanie odbywa się przy pomocy specjalnego narzędzia, np. szpatułki bądź pistoletu. Rozrobioną zaprawę nanosimy na nasze płytki, następnie równomiernie rozprowadzamy oraz wcieramy w spoiny. Zaleca się nakładanie mieszanki na niewielkie fragmenty w celu przeprowadzenia dokładnego zabiegu. Narzędzie należy prowadzić pod kątem, aby uzyskać estetyczny wygląd. Po nałożeniu oraz delikatnym wyschnięciu preparatu musimy usunąć nadmiar fugi. Podczas usuwania należy unikać zbyt dużej ilości wody, aby nie doprowadzić do uszkodzenia fugi oraz jej przebarwienia.

Tagi: