Gatunki i odmiany mięty – poznaj różnice
Mięta nadaje się do uprawy zarówno w ogrodzie, jak i w domu, w pojemnikach, wśród innych ziół w kuchni. Niektóre jej gatunki są mrozoodporne i z powodzeniem będą rosły w gruncie przez lata, inne nadają się jedynie do pomieszczeń. Jakie są ich cechy charakterystyczne?
Mięta pieprzowa
Jeśli mowa o gatunkach i odmianach mięty, pierwsze co przychodzi na myśl to właśnie mięta pieprzowa. Znają ją wszyscy i jest niejako przedstawicielem rodzaju. Ten gatunek nadaje się do uprawy w gruncie i w pojemnikach. Jest mrozoodporna i mało wymagająca. Pomaga na trawienie – to właśnie z niej najczęściej produkowany jest susz do picia. Jest też bardzo orzeźwiającym dodatkiem do wody i drinków.
Mięta jabłkowa (wonna)
Choć nie wszyscy wiedzą, charakteryzuje się jabłkowym smakiem, skąd zawdzięcza swoją zwyczajową nazwę. Osiąga nawet metr wysokości. Wytwarza kwiaty o barwie liliowej. Wabi w ten sposób owady zapylające. Jest odporna na niskie temperatury, może być sadzona w ogrodach. Najlepiej czuje się na słonecznym lub półcienistym stanowisku.
Mięta angielska (Mitcham)
Jest to angielska odmiana mięty pieprzowej. „Mitcham” jest wieloletnia i dosrasta do 80 centymetrów wysokości. Ma intensywny zapach mentolu. Nazwa jest związana z rejonem jej uprawiania (okręg Mitcham w Anglii). Roślina jest mrozoodporna, więc może zimować w gruncie i rosnąć tam wiele lat.
Mięta kędzierzawa
Gatunki i odmiany mięty mają w swoim zasobie także okazy, które mogą być dekoracyjne. Taka jest właśnie mięta kędzierzawa, która charakteryzuje się kędzierzawymi, karbowanymi listkami. Oprócz zastosowania w kuchni, pięknie prezentuje się na rabacie lub w doniczkach. Jest delikatniejsza w smaku od mięty pieprzowej.