DomekIOgrodek.pl
Mięta

pixabay.com/(CC0 Domena publiczna)/congerdesign

Gatunki i odmiany mięty – poznaj różnice

10 Maja 2021

Autor tekstu:

Weronika Dadok

Udostępnij:

Mięta kojarzy się z silnie orzeźwiającym aromatem. Jest świetnym dodatkiem do letnich napojów. Nie każdy jednak wie, że istnieje wiele odmian o sporych różnicach w smaku i zapachu. Poznaj gatunki i odmiany mięty.

Mięta nadaje się do uprawy zarówno w ogrodzie, jak i w domu, w pojemnikach, wśród innych ziół w kuchni. Niektóre jej gatunki są mrozoodporne i z powodzeniem będą rosły w gruncie przez lata, inne nadają się jedynie do pomieszczeń. Jakie są ich cechy charakterystyczne?

Mięta pieprzowa

Jeśli mowa o gatunkach i odmianach mięty, pierwsze co przychodzi na myśl to właśnie mięta pieprzowa. Znają ją wszyscy i jest niejako przedstawicielem rodzaju. Ten gatunek nadaje się do uprawy w gruncie i w pojemnikach. Jest mrozoodporna i mało wymagająca. Pomaga na trawienie – to właśnie z niej najczęściej produkowany jest susz do picia. Jest też bardzo orzeźwiającym dodatkiem do wody i drinków.

Mięta jabłkowa (wonna)

Choć nie wszyscy wiedzą, charakteryzuje się jabłkowym smakiem, skąd zawdzięcza swoją zwyczajową nazwę. Osiąga nawet metr wysokości. Wytwarza kwiaty o barwie liliowej. Wabi w ten sposób owady zapylające. Jest odporna na niskie temperatury, może być sadzona w ogrodach. Najlepiej czuje się na słonecznym lub półcienistym stanowisku.

Mięta angielska (Mitcham)

Jest to angielska odmiana mięty pieprzowej. „Mitcham” jest wieloletnia i dosrasta do 80 centymetrów wysokości. Ma intensywny zapach mentolu. Nazwa jest związana z rejonem jej uprawiania (okręg Mitcham w Anglii). Roślina jest mrozoodporna, więc może zimować w gruncie i rosnąć tam wiele lat.

Mięta kędzierzawa

Gatunki i odmiany mięty mają w swoim zasobie także okazy, które mogą być dekoracyjne. Taka jest właśnie mięta kędzierzawa, która charakteryzuje się kędzierzawymi, karbowanymi listkami. Oprócz zastosowania w kuchni, pięknie prezentuje się na rabacie lub w doniczkach. Jest delikatniejsza w smaku od mięty pieprzowej.

Mięta bananowa

Jest to wyjątkowa i zaskakująca odmiana mięty polnej. Nazwa sugeruje, że ma coś wspólnego z bananem i słusznie, ponieważ ta mięta pachnie bananowo. Może być ciekawym dodatkiem zwłaszcza do deserów. Osiąga około 50 centymetrów wysokości, jednak jej pokrój jest płożący. Nie jest jednak całkowicie odporna na mróz. Polecana jest uprawa w doniczce lub w gruncie, z odpowiednim zabezpieczeniem na zimę.

Mięta cytrynowa

Mięta cytrynowa powstała na zasadzie krzyżówki gatunków. Jest nazywana owocową. Ma intensywny i aromatyczny, cytrynowy zapach. Jej liście są idealnym dodatkiem do lemoniady i cytrusowych koktajli. Dorasta do około 40 centymetrów wysokości. Nadaje się do uprawy w domu i w ogrodzie, ponieważ jest zimoodporna.

Jak widać, gatunki i odmiany mięty różnią się nie tylko pokrojem i wielkością, ale także aromatami. Oryginalne odmiany mogą nadać naszym kulinariom całkiem nowy wymiar.

Weronika DadokAutor

Wydawca

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@domekiogrodek.pl

Podobne artykuły

Ogród

Macierzanki – ozdobne krzewinki w ogrodzie

Czytaj więcej >

Ogród

Kret w ogrodzie. Szkodnik czy potrzebny sąsiad?

Czytaj więcej >

Ogród

Monstera – popularna ozdoba mieszkania

Czytaj więcej >

Ogród

Owoce pigwy – jak wyhodować?

Czytaj więcej >

Ogród

Smagliczki. Uprawa, pielęgnacja i odmiany

Czytaj więcej >

Ogród

Mszyce na kwiatach balkonowych. Zapobieganie i zwalczanie

Czytaj więcej >