DomekIOgrodek.pl
Gaura – uprawa, pielęgnacja i odmiany

pixabay.com/Nennieinszweidrei (CC0 Domena publiczna)

Gaura – uprawa, pielęgnacja i odmiany

4 Maja 2021

Autor tekstu:

Marta Idzikowska

Udostępnij:

Gaura to roślina, która swoim kształtem przypomina storczyki. Jej kwiaty odznaczają się delikatnością. Jest to letnia bylina, która nadaje się do uprawy w naszych ogrodach oraz tarasach. Poznaj tajniki pielęgnacji tej pięknej rośliny.

Gaura – cechy i charakterystyka

Gaura posiada charakterystyczne smukłe łodygi, które są otoczone dużą ilością kwiatów oraz wąskimi, zielonymi listkami. Zakwita końcem czerwca. Kwiaty kwitną przez okres letni, do momentu pierwszych przymrozków. Osiąga ona około 50 cm wysokości, natomiast jej szerokość wynosi maksymalnie 30 cm. Jej największym walorem są kwiaty, które najczęściej przybierają białe bądź różowe zabarwienie. Należy do roślin rabatowych, jednak jej naturalnym środowiskiem jest Ameryka Południowa, gdzie można ją spotkań na nieużytkach oraz preriach.

Gaura – podstawowe zasady uprawy

Najlepszym wyborem podłoża jest żyzna oraz przepuszczalna gleba. Gaurę powinno się uprawiać w słonecznym, bądź lekko zacienionym miejscu. Można ją uzyskać z zakupionych nasion bądź sadzonek, które są dostępne w sklepach ogrodniczych. Powinna być regularnie oraz umiarkowanie podlewana, natomiast w okresie występowania upałów wskazane jest bardziej obfite jej podlewanie. Należy ją chronić od nadmiernego przesuszania, ponieważ prowadzi to do więdnięcia oraz utraty kwiatów. W przypadku uprawy doniczkowej wskazane jest jej nawożenie preparatem do roślin kwitnących raz w tygodniu.

Najlepiej zastosować doniczkę o średnicy około 25 cm. Zaleca się sadzenie około trzech sztuk roślin w jednym pojemniku. Po przekwitnięciu kwiatów trzeba je przyciąć oraz usunąć przekwitłe kwiatostany w celu pojawienia się nowych pędów z kwiatami. Są to rośliny, które nie tolerują niskich temperatur. W przypadku uprawy gaury w gruncie, w okresie zimowym przykrywa się ją włókniną, aby zwiększyć szanse na jej przetrwanie. Należy odpowiednio pielęgnować roślinę, ponieważ jest ona narażona na atak mszycy w sezonie. Prawidłowa pielęgnacja prowadzi do uprawy pięknej i zdrowej rośliny.

Jak wygląda proces rozmnażania gaury?

Rozmnaża się ją przy pomocy siewu nasion bądź z sadzonek pędowych. Wysiew nasion następuje w okresie lutego pod osłoną, bądź w okresie kwietnia w przypadku gruntu. Drugi sposób rozmnażania za pomocą sadzonek odbywa się wiosną, wtedy to należy pobrać sadzonki. Zaleca się rozmnażanie wegetatywne bądź z zakupionych nasion, ponieważ zastosowanie własnych nasion może przyczynić się do wadliwego rozmnożenia rośliny oraz zaniku jej naturalnych właściwości.

Jakie wyróżniamy odmiany gaury?

Gaura należy do roślin dekoracyjnych, dlatego posiada szereg odmian, które ozdobią każde wnętrze czy ogród. Wśród najczęściej spotykanych gatunków wyróżnia się:

„Gaudi Rose” – osiąga wysokość około 50 cm oraz posiada kwiaty o ciemnoróżowym zabarwieniu,

„Siskiyou Pink” – osiąga wysokość około 60-70 cm, jej kwiaty przybierają ciemnoróżowy kolor, posiada także zielone liście, które są większe w stosunku do innych jej odmian,

„Pink Dwarf” – jej wysokość wynosi około 40 cm, należy do odmiany karłowej, posiada kwiaty o różowym zabarwieniu,

„Lilipop Pink” – osiąga wysokość około 35 cm, zalicza się do odmiany karłowej, jej kwiaty charakteryzują się różowym kolorem,

„Corrie’s Gold” – jej wysokość wynosi około 70-90 cm, posiada białe kwiaty oraz liście zielonego koloru z charakterystyczną białą bądź żółtą obwódką,

„Passionate Bush” – osiąga wysokość około 50-60 cm, posiada różowe kwiaty oraz odznaczające się liście o zabarwieniu zielonym oraz bordowym.

Zastosowanie gaury na wiele sposobów

Roślina znajduje zastosowanie przede wszystkim w ogrodach. Jej niesamowity wygląd sprawia, że prezentuje się znakomicie z innymi kwiatami oraz ozdobami, które znajdują się w naszych pomieszczeniach. Jej uroda dodaje lekkości każdemu wnętrzu. W celu podkreślenia jej walorów często można ją spotkać w kompozycji zestawionej z kwiatami o innym kolorze, aby wyróżniała się na tle innych roślin. Ładnie wygląda w otoczeniu ozdobnych traw oraz kamyczków. Można ją również stosować jako kwiat cięty. W postaci bukietu, w połączeniu z innymi roślinami i ozdobami, prezentuje się bardzo stylowo.

Podobne artykuły

Ogród

Monstera – popularna ozdoba mieszkania

Czytaj więcej >

Ogród

Owoce pigwy – jak wyhodować?

Czytaj więcej >

Ogród

Smagliczki. Uprawa, pielęgnacja i odmiany

Czytaj więcej >

Ogród

Mszyce na kwiatach balkonowych. Zapobieganie i zwalczanie

Czytaj więcej >

Ogród

Frizea – ananasowata roślina doniczkowa

Czytaj więcej >

Ogród

Krzewy na skarpy. Jakie sprawdzą się najlepiej?

Czytaj więcej >