Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Gaura – uprawa, pielęgnacja i odmiany
Marta Idzikowska
Marta Idzikowska 04.05.2021 02:00

Gaura – uprawa, pielęgnacja i odmiany

Gaura – uprawa, pielęgnacja i odmiany
pixabay.com/Nennieinszweidrei (CC0 Domena publiczna)

Gaura – cechy i charakterystyka

Gaura posiada charakterystyczne smukłe łodygi, które są otoczone dużą ilością kwiatów oraz wąskimi, zielonymi listkami. Zakwita końcem czerwca. Kwiaty kwitną przez okres letni, do momentu pierwszych przymrozków. Osiąga ona około 50 cm wysokości, natomiast jej szerokość wynosi maksymalnie 30 cm. Jej największym walorem są kwiaty, które najczęściej przybierają białe bądź różowe zabarwienie. Należy do roślin rabatowych, jednak jej naturalnym środowiskiem jest Ameryka Południowa, gdzie można ją spotkań na nieużytkach oraz preriach.

Gaura – podstawowe zasady uprawy

Najlepszym wyborem podłoża jest żyzna oraz przepuszczalna gleba. Gaurę powinno się uprawiać w słonecznym, bądź lekko zacienionym miejscu. Można ją uzyskać z zakupionych nasion bądź sadzonek, które są dostępne w sklepach ogrodniczych. Powinna być regularnie oraz umiarkowanie podlewana, natomiast w okresie występowania upałów wskazane jest bardziej obfite jej podlewanie. Należy ją chronić od nadmiernego przesuszania, ponieważ prowadzi to do więdnięcia oraz utraty kwiatów. W przypadku uprawy doniczkowej wskazane jest jej nawożenie preparatem do roślin kwitnących raz w tygodniu.

Najlepiej zastosować doniczkę o średnicy około 25 cm. Zaleca się sadzenie około trzech sztuk roślin w jednym pojemniku. Po przekwitnięciu kwiatów trzeba je przyciąć oraz usunąć przekwitłe kwiatostany w celu pojawienia się nowych pędów z kwiatami. Są to rośliny, które nie tolerują niskich temperatur. W przypadku uprawy gaury w gruncie, w okresie zimowym przykrywa się ją włókniną, aby zwiększyć szanse na jej przetrwanie. Należy odpowiednio pielęgnować roślinę, ponieważ jest ona narażona na atak mszycy w sezonie. Prawidłowa pielęgnacja prowadzi do uprawy pięknej i zdrowej rośliny.

Jak wygląda proces rozmnażania gaury?

Rozmnaża się ją przy pomocy siewu nasion bądź z sadzonek pędowych. Wysiew nasion następuje w okresie lutego pod osłoną, bądź w okresie kwietnia w przypadku gruntu. Drugi sposób rozmnażania za pomocą sadzonek odbywa się wiosną, wtedy to należy pobrać sadzonki. Zaleca się rozmnażanie wegetatywne bądź z zakupionych nasion, ponieważ zastosowanie własnych nasion może przyczynić się do wadliwego rozmnożenia rośliny oraz zaniku jej naturalnych właściwości.

Jakie wyróżniamy odmiany gaury?

Gaura należy do roślin dekoracyjnych, dlatego posiada szereg odmian, które ozdobią każde wnętrze czy ogród. Wśród najczęściej spotykanych gatunków wyróżnia się:

„Gaudi Rose” – osiąga wysokość około 50 cm oraz posiada kwiaty o ciemnoróżowym zabarwieniu,

„Siskiyou Pink” – osiąga wysokość około 60-70 cm, jej kwiaty przybierają ciemnoróżowy kolor, posiada także zielone liście, które są większe w stosunku do innych jej odmian,

„Pink Dwarf” – jej wysokość wynosi około 40 cm, należy do odmiany karłowej, posiada kwiaty o różowym zabarwieniu,

„Lilipop Pink” – osiąga wysokość około 35 cm, zalicza się do odmiany karłowej, jej kwiaty charakteryzują się różowym kolorem,

„Corrie’s Gold” – jej wysokość wynosi około 70-90 cm, posiada białe kwiaty oraz liście zielonego koloru z charakterystyczną białą bądź żółtą obwódką,

„Passionate Bush” – osiąga wysokość około 50-60 cm, posiada różowe kwiaty oraz odznaczające się liście o zabarwieniu zielonym oraz bordowym.

Tagi: