Gleba kwaśna czy zasadowa – jak rozpoznać?
Gleba kwaśna czy zasadowa – odczyn pH, charakterystyka
Odczyn pH służy do ustalenia stopnia kwasowości ziemi. Im jest on niższy, tym podłoże jest bardziej kwaśne. To od poziomu pH zależy prawidłowy rozwój naszej roślinności. Wyróżniamy kilka rodzajów gleb, do których zalicza się m.in.: kwaśna (3,5-5,5 – odczyn pH), lekko kwaśna (5,5-6,5 – odczyn pH), o odczynie obojętnym (6,6-7,2), zasadowa (7,2-8,5 – odczyn pH). Bardzo ważnym elementem jest wybór odpowiedniego podłoża dla naszych roślin, ponieważ wpływa to na ich prawidłowy rozwój. Przed rozpoczęciem uprawy należy sprawdzić posiadaną przez nas ziemię w ogrodzie, aby dostosować ją do sadzonych przez nas roślin.
Jeśli zasadzimy roślinę w nieodpowiednich dla niej warunkach, nie osiągniemy założonych efektów, ponieważ nie będzie się ona prawidłowo rozwijać. Rodzaj gleby powinien być odpowiednio wybrany do rodzaju sadzonej przez nas rośliny. Przed posadzeniem obowiązkowo należy sprawdzić jaką ziemię musimy zastosować – glebę kwaśną czy zasadową, bądź jeszcze inny jej rodzaj.
Gleba kwaśna czy zasadowa – jak należy zmierzyć wartość odczynu pH?
Odczyn pH możemy sprawdzić na kilka sposobów. Do zmierzenia pH gleby używamy pehametrów. Pehametr najczęściej występuje w trzech formach, wśród których wyróżniamy: test do gleby, kwasomierz glebowy oraz lakmusowy papierek. Test można znaleźć w sklepach ogrodniczych. Jego koszt wynosi około 30 złotych. Polega on na wsadzeniu próbki gleby do zakupionego pojemniczka, następnie należy zalać ją destylowaną wodą, która jest dołączona do kupionego przez nas testu oraz wrzucić tabletkę, która zawiera wskaźnik pH. Kolejnym krokiem jest zamknięcie pojemnika oraz jego potrząśnięcie. Po tak wykonanych czynnościach należy poczekać, aż ziemia znajdzie się na samym dnie oraz woda przybierze inne zabarwienie. Otrzymany odczyt należy porównać z opisem dołączonym do opakowania testu. Czas takiego pomiaru wynosi około 5 minut. Kwasomierz glebowy charakteryzuje się wielokrotnym użyciem. Wybierając taki kwasomierz, umieszczamy w nim ziemię, po czym zalewamy wodą destylowaną, następnie oczekujemy na zmianę barwy. Uzyskany pomiar należy porównać z opisem dołączonym do opakowania. Jego koszt wynosi około 15 złotych.
W przypadku użycia lakmusowego papierka należy zaopatrzyć się w pojemnik, do którego wsypujemy próbkę ziemi, po czym zalewamy całość wodą destylowaną. Następnie zawartość pudełka należy dokładnie wymieszać. Po wykonaniu czynności wkładamy papierek i obserwujemy zmianę zabarwienia. Ostatnim elementem pomiaru jest odczytanie poziomu pH zgodnie z instrukcjami znajdującymi się na opakowaniu. Coraz częściej do sprawdzenia poziomu pH wybiera się elektroniczny miernik glebowy, który odznacza się pokazywaniem najdokładniejszego wyniku. Co więcej, oprócz możliwości sprawdzenia poziomu pH posiada funkcję pomiaru wilgotności, a także temperatury naszego podłoża. Aby zmierzyć poziom pH, należy podłużną końcówkę urządzenia wbić bezpośrednio do ziemi, w wybranym przez nas miejscu w ogrodzie. Ta metoda nie wymaga konieczności poboru próbek ziemi do zbadania. Dzięki dostępności wielu metod, które służą zmierzeniu wartości odczynu pH, możemy dowiedzieć się jaką glebę posiadamy – kwaśną czy zasadową. Uzyskany pomiar pozwoli nam dostosować odpowiednie podłoże dla naszej roślinności.
Gleba kwaśna czy zasadowa – jak zmienić odczyn pH?
Jeśli nie posiadamy odpowiedniego podłoża dla naszych roślin, możemy je zmienić, odpowiednio podnosząc bądź obniżając poziom pH. W przypadku posiadania zbyt niskiego odczynu możemy przeprowadzić odkwaszanie. Można je wykonać za pomocą dodania do ziemi np. nawozu wapniowego, wapna rolniczego bądź kredy mielonej.
Jeśli nasza gleba charakteryzuje się zbyt wysokim czynnikiem pH, musimy poddać ją procesowi zakwaszenia, co spowoduje obniżenie pH. W tym celu używa się m.in.: kwaśnego torfu, nawozu azotowego bądź nawozu siarkowego. Taki preparat należy wymieszać z ziemią w proporcjach 1:1. Należy pamiętać, że przeprowadzenie procesu zmiany odczynu pH podłoża nie odznacza się stałością, dlatego powinno się regularnie sprawdzać stan naszej ziemi, aby w razie konieczności ponownie wykonać taki zabieg.