Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Architektura > Gonty drewniane – charakterystyka, rodzaje, ich wady i zalety
Marta Idzikowska
Marta Idzikowska 04.05.2021 02:00

Gonty drewniane – charakterystyka, rodzaje, ich wady i zalety

Gonty drewniane – charakterystyka, rodzaje, ich wady i zalety
pixabay.com/hhach (CC0 Domena publiczna)

Gonty drewniane – charakterystyka materiału

Gonty drewniane mają kształt prostokątnych deszczułek wykonanych z drewna. Mają około 30-45 cm długości, około 6-10 cm szerokości i około 4-10 mm grubości. Ze względu na powierzchnię i strukturę, wyróżniamy dwa rodzaje gontów: cięte (ich powierzchnia jest gładka) oraz łupane (o lekko chropowatej, nieregularnej powierzchni). Gonty łupane są formowane według naturalnego, warstwowego przebiegu włókien i trwalsze niż gonty cięte. Nie są tak chłonne i nie zatrzymują w sobie wody. Oba rodzaje gontów są zazwyczaj wykonywane z drewna dębowego, jodłowego i świerkowego, a także z modrzewia, grabu, cedru czerwonego i cedru żółtego. Te gatunki drewna są dość odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz ataki pleśni i grzybów.

Gonty drewniane – najpopularniejsze rodzaje drewna

Gonty są wykonywane z kilku rodzajów drewna. Jedne z najpopularniejszych rodzajów to m.in.:

Gonty dębowe – drewno dębowe jest zaliczane do pierwszej klasy jakości, dlatego wykonane z niego gonty są bardzo mocne i wytrzymałe. Dzięki zawartości garbników są bardzo trwałe. Gonty wykonane z drewna dębowego są powszechnie uważane za jedne z najlepszych na rynku.

Gonty świerkowe – gonty z tego drewna charakteryzują się dość jasnym kolorem i dość łatwo je łupać. Po zamontowaniu zazwyczaj się je maluje, co jest istotne ze względu na brak naturalnego czynnika ochronnego w świerku.

Gonty grabowe – ten rodzaj drewna jest wytrzymały i twardy. Występuję w różnych barwach, od żółtej do brunatnej. Tego typu gonty są zazwyczaj wyrabiane za pomocą piły. Drewno grabowe niestety nie posiada naturalnych czynników odporności, dlatego należy go zabezpieczyć specjalnymi preparatami przeciwgrzybowymi.

Gonty modrzewiowe – ten typ drewna jest jednym z najbardziej elastycznych i trwałych spośród wszystkich rodzajów drzew iglastych. Jego twardziel jest przeżywiczona, i posiada barwę od czerwonawej do brązowej. Jeżeli chodzi o gonty wykonywane z drewna modrzewiowego, to najlepszą jakość mają te łupane.

Gonty drewniane – na jakim typu dachu możemy je zamontować?

Decydując się na zamontowanie gontów na naszym dachu, należy się upewnić czy nadaje się on do tego typu konstrukcji. Co prawda minimalne nachylenie może wynosić około 14-18 stopni, ale wtedy pokrycie może nie być trwałe. Przede wszystkim zbyt małe nachylenie sprzyja zwiększeniu wilgotności, więc należy odpowiednio zabezpieczyć drewniany materiał oraz zapewnić właściwą wentylację. Ponadto, do krycia dachów o małym spadku najlepiej użyć długich gontów.  Jeżeli nasz dach ma dużo większe nachylenie, czyli ponad 38 stopni, to wtedy najlepiej pokryć jego powierzchnię podwójną warstwą drewnianych gontów. Przy mniejszym nachyleniu zazwyczaj dajemy trzy warstwy. Oczywiście najlepiej zatrudnić do wykonania tej czynności doświadczonych specjalistów, którzy doradzą nam zarówno przy wyborze odpowiedniego drewna na gonty, jak również zaplanowaniu właściwej konstrukcji, pasującej do charakterystyki naszego dachu.

Gonty drewniane – zalety i wady

Gonty drewniane mają wiele zalet. Przede wszystkim są niezwykle wytrzymałe na szkodliwe działanie warunków atmosferycznych, takich jak silne wiatry, mrozy, opady czy działanie promieni słonecznych. Ponadto są bardzo lekkim materiałem, który jest trudno zapalny i w 100% ekologiczny. Mają też walory dekoracyjne, i na każdym dachu prezentują się niezwykle pięknie i elegancko, dzięki czemu cały budynek ma efektowny wygląd. Pasują nie tylko do klasycznych budynków, ale także do nowoczesnych konstrukcji. Nadają im wtedy niepowtarzalnego charakteru, łącząc nowoczesny design z tradycyjnymi, drewnianymi elementami. Jedyną ich wadą może być to, że mają dość wysoką cenę, a ich montaż jest czasochłonny. Samo pokrycie dachu gontami zajmuje zazwyczaj około dwóch tygodni.

Tagi: