Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Architektura > Gres techniczny – cechy charakterystyczne, rodzaje, zastosowanie oraz słabe i mocne strony materiału
Weronika Dadok
Weronika Dadok 01.06.2021 02:00

Gres techniczny – cechy charakterystyczne, rodzaje, zastosowanie oraz słabe i mocne strony materiału

Gres techniczny
pixabay/blickpixel

Gres techniczny najczęściej można spotkać w pomieszczeniach gospodarczych oraz garażach. Jest to materiał, który wyróżnia się dużą wytrzymałością. Poznaj cechy charakterystyczne oraz dowiedz się więcej o jego rodzajach i zastosowaniu.

Gres techniczny – charakterystyka materiału

Gres jest materiałem, które powstaje w procesie sprasowania kamionki szlachetnej. Kamionka szlachetna jest mieszaniną skalenia, kaolinu, piasku kwarcowego, gliny oraz barwników mineralnych. Po procesie sprasowania materiał poddawany jest wypalaniu w temperaturze około 1200 stopni C. Wypalanie powoduje powstanie twardego oraz odpornego na różnorakie uszkodzenia materiału. Płytki, które nie podlegają końcowej obróbce stanowią gres techniczny. Materiał odznacza się odpornością na wilgoć oraz oddziaływanie niskich temperatur. Posiada również bardzo niski poziom nasiąkliwości.

Gres techniczny – forma oraz wymiary materiału

Gres produkowany jest w formie niewielkich płytek. Najczęściej jego wymiary wynoszą 30 cm x 30 cm oraz stanowią kształt kwadratu. Oprócz podstawowego wymiaru, na rynku dostępne są również płytki w większych bądź mniejszych rozmiarach. Na jego powierzchni widnieją charakterystyczne drobne ciemne ziarenka. Zazwyczaj płytki przybierają szarą bądź beżową barwę. Istnieją także inne odmiany gresu, które możemy spotkać w innych kolorach np. niebieskie lub zielone płytki. Gres techniczny – rodzaje Materiał posiada kilka odmiennych rodzajów, które różnią się właściwościami oraz strukturą. Gres techniczny najczęściej występuję w trzech podstawowych rodzajach: naturalny, strukturalny (antypoślizgowy), polerowany.

Gres techniczny naturalny

Rodzaj naturalny jest nazywany materiałem nieszkliwionym. Posiada chropowatą strukturę. Wyróżnia się wysokim poziomem twardości. Ponadto jest odporny na ścieranie oraz odznacza się trwałością. Jego wadę stanowi trudność w czyszczeniu. Tego typu materiał dostępny jest tylko w podstawowych kolorach ze względu na charakterystyczny proces produkcji. Najczęściej stosowany w pomieszczeniach technicznych, a także na klatkach schodowych bloków.

Gres techniczny strukturalny (antypoślizgowy)

Typ strukturalny (antypoślizgowy) charakteryzuje się wysokim poziomem antypoślizgowości. Posiada chropowatą powierzchnię, która zabezpiecza przed ślizganiem się. Rodzaj antypoślizgowy zachowuje swoje właściwości także w wilgotnych pomieszczeniach. Najczęściej stosowany w pomieszczeniach gospodarczych oraz garażach.

Tagi:
Powiązane
Prodiż
O tych kuchennych sprzętach krążą legendy. Jeśli jesteś smakoszem, zdobędziesz 10/10