DomekIOgrodek.pl
grys do ogrodu

Pixabay/aedrozda

Grys do ogrodu. Jak wybrać i ile kosztuje?

27 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Weronika Dadok

Udostępnij:

Grys do ogrodu można zastosować w różny sposób: do obsypania rabat, stworzenia ścieżki lub wysypania podjazdu. Są różne rodzaje grysu i każdy z nich ma inne właściwości. Poznaj wszystkie odmiany, sprawdź, czym się kierować i poznaj ceny grysów.


Grys do ogrodu: co to jest?


Grys do ogrodu to świetna i naturalna ozdoba, która jest także ekologiczna i praktyczna. Można z gryzu stworzyć wypełnienie rabat, obsypkę roślin, krzewów i drzew, a także wykorzystać ten materiał jako ochronę podłoża. Najlepiej sprawdza się grys kamienny. Wykonuje się go z różnego materiału naturalnego. W efekcie grys marmurowy będzie miał inne właściwości niż na przykład gryz granitowy. Najpopularniejsze rodzaje naturalnego grysu przedstawimy w dalszej części poradnika. Co to jest grys do ogrodu? Jest to kruszywo produkowane z kamieni naturalnych poprzez ich połamanie i rozkruszenie na mniejsze kawałki. Kawałki mogą mieć średnicę od 1,5 do 32 milimetrów. Grys charakteryzuje się ostrymi i nierównymi krawędziami. Każdy kamień ma inny kształt. Kolor grysu jest zależny od materiału, z jakiego został on wykonany, a więc od rodzaju rozkruszonego kamienia. Niektórzy wolą grys jednorodny, czyli kruszywo o jednakowym kolorze, inni cenią mieszany. Warto wziąć pod uwagę, że kamień ma różne odcienie, co jest zupełnie naturalne, a więc grys także będzie zawsze nieco różnił się kolorem. Może także delikatnie mienić się w promieniach słonecznych. Grys do ogrodu zawsze powtarza wzór kamienia. Na przykład w grysie granitowym będzie można zauważyć ciemne i nieregularne cętki minerałów, a w grysie marmurowym widoczny będzie pasiasty wzór.


Kolorowe kamienie. Grys do ogrodu


Z czego może być zrobiony grys do ogrodu? Na rynku dostępny są grysy granitowe, bazaltowe, marmurowe, dolomitowe, serpentynitowe, porfirowe, wapienne, gnejsowe i kwarcytowe. Każde kruszywo posiada inne właściwości, a także inny kolor. Na przykład grys serpentynitowy jest naturalnie zielony i lekko niebieskawy, natomiast grys wapienny może być biały, beżowy lub żółty. Ciekawym grysem jest kwarcytowy, który posiada brązowy odcień wpadający w czerwień. Najpopularniejszy grys do ogrodu to marmurowy, granitowy i bazaltowy, o których opowiemy szerzej w następnej części artykułu. Podstawową cechą wyróżniającą grys jest jego charakterystyczny kształt. Grys przeznaczony do stosowania w ogrodzie to dość równe kawałki skał o niezbyt ostrych krawędziach. Istnieją także ostre grysy i są używane w formie podbudowy do kostki granitowej, a także jako podstawa infrastruktury ogrodowej. Grys jest kruszony za pomocą specjalnych kruszarek, przeznaczonych do pracy z kamieniem. Tego typu maszyna ma za zadanie większe skały rozkruszyć na mniejsze. Dzięki możliwości ustawienia średnicy, urządzenie może wyprodukować większy albo mniejszy grys. Warto wiedzieć, że grys do ogrodu to tańszy zamiennik naturalnych otoczaków. Różnica w cenie, w zależności od materiału, może sięgać nawet 100%. Co więcej, grys dzięki swojej strukturze jest bardziej wydajny. Jeśli chcesz przykryć nim agrowłókninę lub włókninę, wybierz najdrobniejszą średnicę kruszywa. 


Grys do ogrodu: marmurowy, bazaltowy, granitowy


Grys do ogrodu jest najczęściej wybierany spośród trzech rodzajów kruszywa: marmurowego, bazaltowego i granitowego. Jeśli chodzi o grys marmurowy, to jest to zdecydowanie najbardziej wytrzymały ze wszystkich opcji. Kamień pochodzi zazwyczaj z Grecji. Grys jest sprzedawany w formie białej mieszanki kamienistej. Często w około 40% składa się z atestowanego białego kamienia marmurowego Thassos. Reszta składu to kruszywo marmurowe w jasnym odcieniu. Jedna tona kosztuje około 400-500 złotych. Marmurowy grys nie ściera się, a jego kolor nie ulega zmianie pod wpływem działania promieni UV oraz opadów. Natomiast grys do ogrodu granitowy jest tańszą opcją. Tona tego kruszywa kosztuje około 100-150 złotych. Grys z granitu jest najczęściej produkowany w Polsce. Oprócz atrakcyjnej ceny, ten materiał charakteryzuje się także wytrzymałością. Jeśli zależy Ci na niezmiennym kolorze, wybierz granit nieimpregnowany. Najczęściej sprzedawany jest w naturalnym, szarym kolorze. Ostatni popularny grys ogrodowy to kruszywo bazaltowe. Jest to kamień używany do produkcji asfaltu. Kolor tego grysu jest grafitowy, a w formie obsypki lub wypełnienia rabaty delikatnie mieni się w promieniach słonecznych. Jest to najtańszy grys do ogrodu, ponieważ tonę można kupić za około 100 złotych. Bazalt to także najtwardszy kamień, z którego produkuje się grys. Zabrudzenia kruszywa można usunąć za pomocą wody pod ciśnieniem. Jeśli zależy Ci na bazaltowym grysie w czarnym odcieniu, wybierz kruszywo impregnowane. 


Grys do ogrodu na rabaty i ścieżki


Grys do ogrodu świetnie sprawdzi się jako obsypka rabat kwiatowych. Można grysem zastąpić korę drzewną oraz żwir. Kora jest dosyć nietrwałym materiałem, a także lekkim, przez co może być usuwana przez silniejsze podmuchy wiatru. Natomiast żwir nie prezentuje się zbyt dobrze. Rozwiązaniem jest kamienny grys, który nie tylko bardzo dobrze się prezentuje, ale także jest ciężki i dobrze przylega do podłoża. Możesz z powodzeniem wybrać wymarzony kolor, który będzie pasować do odcieni kwiatów, a także charakteru danej rabaty. Grys do ogrodu w charakterze uzupełnienia i przykrycia gleby na rabacie powinien być monochromatyczny. Dobrze będzie prezentował się grys bazaltowy oraz kwarcytowy. Z grysu można stworzyć nie tylko wypełnienie przestrzeni między roślinami, ale także samodzielne kompozycje. Wówczas to rośliny będą uzupełnieniem pomysłowej rabaty ozdobnej. Grys można także wykorzystać do obsypania powierzchni ziemi w donicach z roślinami. Wówczas będzie ona dłużej zachowywać wilgoć. Uważaj na zastosowanie grysu od strony południowej. Lepiej używać w tym miejscu jasnych kamieni, ponieważ ciemne szybko się nagrzewają i mogą negatywnie oddziaływać na rośliny. Jeśli chodzi o to, jak grys do ogrodu można wykorzystać jako materiał na ścieżkę, to warto wyznaczyć brzegi danego chodnika, na przykład za pomocą niewysokich krawężników kamiennych. Zaletą grysu jest to, że dobrze się klinuje. Krawędzie kruszywa dobrze osiadają i zajmują stałe miejsce w ziemi. W efekcie grys nie będzie przesuwać się pod stopami, w przeciwieństwie do żwiru. Ścieżka wysypana grysem będzie stabilna, szczególnie jeśli pod spodem ułożysz warstwę geowłókniny.


Ile kosztuje grys do ogrodu?


Czy grys do ogrodu jest drogi? Warto przede wszystkim pamiętać, że kruszywo tego typu sprzedawane jest zazwyczaj w workach o wadze 20 lub 25 kilogramów. Worek tego typu, w zależności od rodzaju kamienia, kosztuje od 12 do 40 złotych. Najtańszy są grysy porfirowe i dolomitowe, a najdroższe kruszywo to marmurowe. W optymalnej cenie, czyli 25 złotych za 25 kilogramów, można kupić grysy granitowe, kwarcytowe i serpentynitowe. Znacznie taniej można kupić grys do ogrodu kolorowy albo zmieszany z różnych materiałów, niż wykonany z jednego rodzaju kamienia. Cena tony grysu z taniego kamienia to około 200 złotych. Warto pamiętać, że im tańsze kruszywo, tym szybciej ulegnie odbarwieniu, a także jego wytrzymałość może być mniejsza. Podobne artykuły

Ogród

Juka domowa: Jak uprawiać tę egzotyczną roślinę?

Czytaj więcej >

Ogród

Lubczyk ogrodowy – uprawa i pielęgnacja

Czytaj więcej >

Ogród

Liliowce – stwórz kolorowy zakątek w swoim ogrodzie

Czytaj więcej >

Ogród

Lawenda podbija polskie skalniaki

Czytaj więcej >

Ogród

Narcyzy w domu i ogrodzie

Czytaj więcej >

Ogród

Mrówki – pożyteczne, lecz dokuczliwe. Co warto o nich wiedzieć?

Czytaj więcej >