DomekIOgrodek.pl
grzejnik

Pixabay/TBIT

Grzejnik konwektorowy: dlaczego warto?

29 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Weronika Dadok

Grzejnik konwektorowy to nowoczesne i innowacyjne rozwiązanie ogrzewania. To specjalny rodzaj elektrycznego grzejnika, który zyskuje coraz większą popularność. Poznaj zalety i wady ogrzewania konwekcyjnego i wybierz najlepszy grzejnik dla Ciebie.


Grzejnik konwektorowy. Co to jest?


Grzejnik konwektorowy to typ grzejnika elektrycznego. Wśród kaloryferów zasilanych prądem można znaleźć wiele urządzeń, w tym właśnie grzejniki olejowe, termowentylatory, które nazywane są popularnie farelkami oraz właśnie innowacyjne grzejniki konwektorowe. Choć odmian kaloryferów elektrycznych jest tak dużo, to właśnie te konwektorowe są jednymi z najczęściej wybieranych. Są one wyposażone w specjalną płytkę grzewczą. Czasem posiadają grzałkę elektryczną o innym kształcie, jednak jest dość rzadkie. Ich ogromną zaletą jest to, że działają od razu po podłączenia do zasilania. Grzejnik konwektorowy zazwyczaj posiada możliwość regulacji. Coraz częściej można znaleźć grzejniki tego typu wyposażone w termostat. Dzięki temu są zabezpieczone przed przegrzaniem. Zjawisko konwekcji, które wykorzystuje tego typu grzejnik, polega na czerpaniu ciepła z powietrza. Kaloryfer pobiera powietrze i przetwarza je na ciepło. Jest to jednocześnie bardzo ekologiczne, jak i szybkie. Wydajność tego urządzenia została potwierdzona przez ekspertów do spraw ogrzewania budynków. Warto pamiętać, że grzejnik konwektorowy może być także nazywany grzejnikiem konwekcyjnym. Jest to ten sam sprzęt, a nazwy mogą być stosowane zamiennie. 


Grzejnik konwektorowy: zalety i wady


Grzejnik konwektorowy, jak każdy sprzęt domowy, posiada swoje zalety i wady. Podstawową zaletą jest niska cena tego urządzenia. W parze z tym atutem idzie nietrudny montaż. Jest on naprawdę prosty, ponieważ wystarczy ustawić grzejnik w pożądanym miejscu i następnie podłączyć go do prądu. Warto także podkreślić, że jest to bardzo lekki sprzęt. Elektryczne kaloryfery kojarzą się z ciężkimi, nieporęcznymi urządzeniami, jednak konwekcyjne grzejniki posiadają niedużą wagę. Kolejny atut to wyposażenie grzejnika w dodatkowy uchwyt. Dzięki temu grzałka może zostać zawieszona na ścianie. Inny dodatek to kółka, które ułatwiają transport urządzenia. Grzejnik konwektorowy jest wyposażony w opcję regulacji temperatury, o czym już wspominaliśmy, a także działa natychmiast po podłączeniu. Jeśli chodzi o wady, to eksperci podkreślają, że tego typu kaloryfery niestety dość szybko się wychładzają. Przyczyną jest brak gromadzenia substancji grzewczej. Inne grzejniki posiadają uzupełnienie, na przykład olej, który oddaje ciepło jeszcze przez jakiś czas po wyłączeniu. W przypadku ogrzewania konwekcyjnego tak się nie dzieje. Kolejna wada to wysuszanie powietrza. Konwekcja może znacznie obniżać wilgotność powietrza, co nie jest polecane dla osób cierpiących na alergie. Ostatnia wada wiąże się w wyborem danego urządzenia – nie każdy grzejnik konwektorowy jest ładny. Niektóre z nich nie są zbyt estetyczne i nie będą uzupełniać wystroju wnętrza lub dobrze wpisywać się w architekturę pokoju. 


Bezpieczny grzejnik konwektorowy


Czy grzejnik konwektorowy jest bezpiecznym rozwiązaniem? Mówiąc w skrócie: tak. Są jednak pewne niuanse. Wspomnieliśmy już, że konwekcja może dość znacznie wysuszać powietrze i nasilać uczulenie u niektórych ludzi. Jednak jeśli chodzi o ogólne bezpieczeństwo, to ogrzewanie konwekcyjne jest nie tylko dobrze przetestowane, ale także posiada certyfikaty świadczące o jego nienaganności. Obudowy większości grzejników konwektorowych nie mają kantów ani ostrych krawędzi. Jeśli chodzi o nagrzewanie, to mimo wysokiej temperatury elementu grzejnego nagrzewają się maksymalnie do 60°C. Sama część grzejąca posiada maksymalną temperaturę około 90°C. Dzięki temu, że każdy grzejnik konwektorowy wyposażony jest w regulację ciepła, a także coraz większa ilość urządzeń posiada termostat, w efekcie można mieć pewność, że w każdej chwili można zmniejszyć lub zwiększyć stopień ogrzewania. Kaloryfery konwekcyjne pracują bardzo cicho i mogą wyłączać się automatycznie w razie przegrzania lub uszkodzenia. Prawie każde urządzenie posiada automatyczne zabezpieczenie przed nadmiernym zagrzanie, a także zabezpieczenie przed przemarzaniem pomieszczenia. To właśnie te dodatkowe usprawnienia sprawiają, że tak wiele osób decyduje się na zakup tego typu grzejnika. Grzejnik konwektorowy nowej generacji posiada wbudowane zabezpieczone przed kroplami wody. Tego typu grzałki nazywane są konwektorami bryzgoszczelnymi. Dzięki temu zabezpieczeniu mogą być używane w łazienkach. Upewnij się, że wybrany przez Ciebie grzejnik może być zastosowany w pomieszczeniu o zwiększonej wilgoci w powietrzu. 


Grzejnik konwektorowy – gdzie ustawić?


Grzejnik konwektorowy nie może być ustawiony gdziekolwiek. Jeśli chcesz ogrzać całą przestrzeń pokoju, najlepiej jest ustawić grzejnik w pobliżu ściany zewnętrznej, pod oknem. Dzięki temu wykorzystasz naturalny ruch powietrza w pomieszczeniu. Zimne powietrze, które przenika przez naturalne nieszczelności w oknie, będzie momentalnie ogrzewane przez kaloryfer konwekcyjny. W rezultacie ciepło nie będzie uciekać w górę, pod sufit. Pamiętaj, że otwory wylotowe urządzenia nie mogą być zasłonięte. Warto przede wszystkim uważać na firany, które mogą niezauważalnie opaść na otwory. Jeśli planujesz zawiesić grzejnik konwektorowy na ścianie, to należy zachować odpowiednią odległość zarówno od posadzki, jak i powierzchni ściennej. W obu przypadkach minimalna odległość to 10 centymetrów. Ruch powietrza wokół grzejnika musi swobodny, a więc im więcej przestrzeni naokoło niego, tym lepiej. Ponieważ grzejniki konwekcyjne są lekkie, można je bez problemu powiesić na każdej ścianie, zupełnie niezależnie od materiału, z jakiego jest wykonana. Montaż na ścianie jest ułatwiony poprzez specjalne uchwyty, które dodane są do większości modeli grzejników.

Weronika DadokAutor

Wydawca

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

Architektura

Chcą zburzyć dom Pana Krzysztofa. Wszystko przez biurokrację

Czytaj więcej >
Free-Photos / Pixabay

Architektura

Projekt umożliwiający budowę domu do 70m2 bez pozwolenia. Specjalista rozwiewa wątpliwości

Czytaj więcej >

Architektura

Nieprzyjemne znalezisko w ogrodzie przy nowym domu

Czytaj więcej >
budowa domku

Architektura

Ile kosztuje budowa domku do 35 m²?

Czytaj więcej >

Architektura

Tylko u nas: Specjalista w branży deweloperskiej i twórca “Oceniamy Deweloperów” opowiedział o swoim projekcie

Czytaj więcej >

Architektura

Ściany fundamentowe: rodzaje i sposoby budowy

Czytaj więcej >