Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Grzyby na trawniku – skąd się biorą
Weronika Dadok
Weronika Dadok 17.06.2021 02:00

Grzyby na trawniku – skąd się biorą

grzyby na trawniku
Pixabay/PublicDomainPictures

Posiadasz pieczołowicie pielęgnowany trawnik, na którym niespodziewanie pojawiły się grzyby? Przyczyny tego mogą być różne, dlatego warto zgłębić ten temat i spróbować walczyć z intruzami. Sprawdź, skąd biorą się grzyby na trawniku i jak się ich pozbyć.

Grzyby na trawniku – przyczyny

Bardzo często grzyby pojawiają się na trawniku wieloletnim, który jest dodatkowo nieumiejętnie pielęgnowany. Grzyb, aby wyrosnąć, potrzebuje odpowiednich warunków, przede wszystkim pożywki, którą mogą stanowić np. rozkładające się szczątki roślin. Jeśli więc trawnik nie był odpowiednio przygotowany, nie została na nim przeprowadzona wertykulacja ani usuwanie chwastów i resztek roślin, grzyby będą miały idealne warunki do rozwoju.

Grzyby pojawiają się również na trawniku, w którego sąsiedztwie rosną drzewa i krzewy – ich korzenie „współpracują” ze sobą, a grzybnia otrzymuje w ten sposób składniki odżywcze. Z takiej grzybni na powierzchni może w każdej chwili pojawić się grzyb. Grzyby na trawniku i w ogrodzie to bardzo często konkretny sygnał, dlatego przyjrzyj się ich rodzajowi:

 Grzyby kapeluszowe nie zawsze świadczą o złej kondycji trawnika. Często wyrastają w okolicach konkretnego gatunku drzewa.  Grzyby „trujaki” żerują na szczątkach roślin, rozkładając materię organiczną, ale ich nieestetyczny wygląd nie jest pożądany na trawniku.  Opieńki atakują drzewa i krzewy, powodując ich zamieranie.

Grzyby na trawniku – czym są czarcie kręgi?

Czasem na trawniku pojawiają się jedynie pojedyncze grzyby, ale zdarza się, że jest ich więcej i zaczynają tworzyć powiększające się okręgi zwane czarcimi kręgami. W miejscu ich występowania trawa jest najczęściej bardziej bujna, niż w innych miejscach, a jej kolor jest soczysty – grzyby wpływają bowiem korzystnie na żyzność. Charakterystyczny kształt to efekt rozrastającej się promieniście grzybni, której zakończenia tworzą owocniki, a więc wyrastające na powierzchnię grzyby. Grzybnia może osiągnąć średnicę nawet kilku metrów. Usunięcie czarcich kręgów jest możliwe jedynie w przypadku głębokiego przekopania podłoża i usunięcia tym samym materii organicznej, źródła pożywienia grzybów. Koszenie ich na powierzchni to rozwiązanie jedynie doraźne.

Grzyby na trawniku – choroby grzybowe

Grzyby nie występują na trawniku jedynie w postaci nóżki z kapeluszem. Czasem trawnik może zachorować na jedną z chorób grzybowych:  Brunatna plamistość traw – choroba grzybowa rozwijająca się w chłodną, deszczową pogodę, której objawy w postaci czarnych plam można zauważyć latem, w ciepłe miesiące. Zainfekowana w ten sposób trawa ciemnieje, a z czasem zupełnie zamiera.

Sposobem na brunatną plamistość traw jest usuwanie zainfekowanej darni, przeprowadzenie wertykulacji i stosowanie nawozów w sezonie wegetacyjnym.  Pleśń śniegowa – to jedna z najczęściej występujących chorób grzybowych trawnika, objawiająca się wczesną wiosną w postaci ciemnych plam na trawie. Kiedy wilgoć w powietrzu jest wysoka, tj. nad ranem, plamy zmieniają kolor na biały, skąd nazwa choroby.

W miejscach porażonych pleśnią śniegową trawa zamiera. Najskuteczniejszym narzędziem zapobiegawczym jest aeracja oraz koszenie trawy i usuwanie opadłych liści przed zimą.

 Mączniak prawdziwy – jest wywołany przez grzyby, których zarodniki tworzą biały, przypominający mąkę nalot. W wyniku zainfekowania trawnik żółknie i z czasem zamiera. Aby zminimalizować ryzyko ataku mączniaka, trawnik musi być odpowiednio pielęgnowany, przede wszystkim grabiony, poddawany aeracji i wertykulacji, by nie panowała na nim ciągła wilgoć.  Antraknoza – atakuje trawnik zarówno w chłodnych, jak i ciepłych miesiącach. W pierwszym przypadku infekuje dolne części traw, głównie korzenie. Wiosną i latem infekuje źdźbła. Objawem zainfekowania antraknozą jest przebarwienie trawy i jej osłabienie. Najbardziej podatne na tę chorobę są trawniki, które cierpią na niedobory potasu i fosforu, dlatego ważne jest stosowanie nawozów. Grzyby na trawniku nie są pożądanym zjawiskiem – zarówno jeśli chodzi o grzyby kapeluszowe, jak i choroby grzybowe. Te pierwsze powodują oszpecenie trawnika, a drugie mogą doprowadzić do jego zamierania. Na szczęście odpowiednia pielęgnacja trawnika sprawi, że nie będziesz mieć z nimi problemów. Źródła:  http://www.bezogrodek.com/2016/10/grzyby-na-trawniku-skad-jak-dlaczego.html #  https://poradnikogrodniczy.pl/grzyby-na-trawniku-czarcie-kregi-zwalczanie-jak-sie- pozbyc.php  https://zielonyogrodek.pl/ogrod/trawniki/7615-jak-pozbyc-sie-grzybow-z-trawnika  https://agrecol.pl/porady/choroby-grzybowe-trawnikach-zwalczac/

Tagi:
Powiązane
Prodiż
O tych kuchennych sprzętach krążą legendy. Jeśli jesteś smakoszem, zdobędziesz 10/10