DomekIOgrodek.pl
Hortensja

pixabay.com/(CC0 Domena publiczna)/8926

Hortensja pnąca – ciekawy sposób na kwitnący ogród

10 Maja 2021

Autor tekstu:

Weronika Dadok

Udostępnij:

Jej pnącza potrafią wspinać się na wysokość nawet 25 metrów. Można nią obsadzać ściany budynków. Hortensja pnąca jest bardzo dekoracyjna – tworzy subtelne kwiaty i gęste liście. Należy do najbardziej mrozoodpornych hortensji. Poznaj bliżej jej uprawę i zastosowanie.

Hortensja pnąca jest gatunkiem z bogatej rodziny hortensjowatych. Ma intensywnie zielone, błyszczące liście o owalnym kształcie i ząbkowanych brzegach. Na jesień przebarwiają się na żółto. Kwiaty są białe, drobne i zebrane w duże i płaskie kwiatostany. Kwitnienie trwa od czerwca do lipca. Niestety pojawia się dopiero po 5-6 latach od posadzenia. Młode rośliny nie kwitną.Jest to jedyny pnący gatunek wśród hortensji. Pędy są wiotkie i długie. Mogą dorastać nawet do 25 metrów długości. Roślina może wspinać się po ogrodzeniach, murach, ścianach budynków, czy pniach drzew.

Hortensja pnąca – wymagania uprawowe

Podstawą uprawy hortensji pnącej jest wybranie dla niej odpowiedniego miejsca. Wtedy nie będzie sprawiać problemów przez kolejne lata. Potrzebuje zacisznego, osłoniętego od wiatru stanowiska, najlepiej w cieniu lub półcieniu. Najlepsza będzie głęboko uprawiona, wilgotna i żyzna gleba o lekko kwaśnym pH. Do jej naturalnego rośnięcia potrzebne są podpory lub posadzenie jej w miejscu, gdzie może się po czymś wspinać. Jeśli jej tego nie zagwarantujemy, może całkowicie zmienić swój pokrój i stać się rozłożystym krzewem.Roślinie brak odporności na suszę. Wymaga obfitego podlewania zwłaszcza podczas lata i okresów bez deszczu. Jeśli nie otrzymuje wystarczającej ilości wody, szybko zaczyna więdnąć, a później słabiej kwitnie.

Czego potrzebuje od nas hortensja pnąca

Co ważne, lepiej nie sadzić jej tam, gdzie jest dużo wapnia w glebie. Źle znosi zasadowe podłoże, na które reaguje chorobą – chlorozą. Na jej liściach pojawiają się wówczas przebarwienia i tracą kolor. Należy także unikać stanowiska w bliskiej odległości drzew. Ich korzenie pozbawiają ją składników pokarmowych. Jeśli jednak rośnie w bliskim sąsiedztwie, aby utrzymywać hortensję w dobrej kondycji trzeba ją nawozić. W tym celu trzeba zaopatrzyć się w mieszanki przeznaczone specjalnie dla tych kwiatów oraz w dobrze rozłożony kompost. Nawozy te nie tylko odżywiają roślinę potrzebnymi składnikami, ale także pomagają utrzymać w glebie kwaśny odczyn. Ważne jednak, by wybierać nawozy dedykowane hortensjom, a nie uniwersalne. Te ostatnie często mają w sobie zbyt dużo szkodliwego w tym przypadku wapnia.Hortensja pnąca nie wymaga cięcia, ale dobrze je toleruje. Jeśli więc chcemy ograniczyć nieco jej rozmiary, można bez obaw skracać pędy. Należy to robić w określonym czasie – po zakończeniu kwitnienia. Jeśli przycinanie wykonamy wiosną, możemy pozbawić roślinę kwiatów, gdyż wtedy tworzy nowe pąki.

Do najpopularniejszych odmian hortensji pnącej należą: Mirranda, Take a Chance, Green Racer oraz Cordifolia. Są to odmiany nadające się nawet do mniejszych ogrodów. Ostatnia jest odmianą karłową. Wszystkie rosną od 2 do maksymalnie 6 metrów długości. Różnią się nieco barwą i formą liści. Doskonale prezentują się na ścianach altanek, w pobliżu tarasów i na wytrzymałych pergolach. Trzeba pamiętać, że podpory muszą być solidne.

Podobne artykuły

Ogród

Rośliny do oczka wodnego – jakie gatunki wybrać?

Czytaj więcej >

Ogród

Kokoryczka – uprawa, pielęgnacja i właściwości

Czytaj więcej >

Ogród

Truskawki pnące – uprawa, sadzenie i pielęgnacja

Czytaj więcej >

Ogród

Szarłaty – charakterystyka rośliny, uprawa i pielęgnacja

Czytaj więcej >

Ogród

Szybko rosnące drzewa iglaste

Czytaj więcej >

Ogród

Uprawa kawy w domu

Czytaj więcej >