DomekIOgrodek.pl
pompa

Pixabay/Stanly8853

Ile kosztuje pompa ciepła? Koszty i porady

29 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Weronika Dadok

Udostępnij:

Jeśli zastanawiasz się, ile kosztuje pompa ciepła – dobrze trafiłeś. Przedstawiamy niezbędne materiały i narzędzia, a także obliczamy orientacyjny budżet. Sprawdź, jaka jest cena instalacja pompy ciepła i ile może kosztować jej codzienna eksploatacja.


Ile kosztuje pompa ciepła? Koszty instalacji


Ile kosztuje pompa ciepła? Jest wiele zadowolonych użytkowników takiego rozwiązania, a eksperci do spraw ogrzewania podkreślają, że montaż pompy cieplnej powinien znacznie obniżyć budżet przeznaczony na ogrzewanie domu. Zanim przejdziemy jednak do kwestii oszczędzania i innych zalet, które posiada pompa ciepła, warto najpierw zająć się sprawą ceny samego urządzenia. Jest kilka rodzajów pomp i poznasz je w dalszej części poradnika. Jeśli chodzi o ich rozróżnienie pod względem cenowym, to najdroższa jest gruntowa odmiana tej maszyny. Ile kosztuje pompa ciepła innego rodzaju? Tańszą opcją jest pompa powietrzna. Może ona kosztować od około 15 do 30 tysięcy złotych. Finalna cena zależna jest od ilości funkcji, jakie będzie posiadać sprzęt, a także jego jakości. Pewną rolę gra także marka produktu. Pompa powietrzna może zostać zamontowana w łatwiejszy sposób. Co za tym, idzie koszt robocizny i samej instalacji jest niższy. Eksperci szacują, że całkowity budżet powinien zamknąć się w około 30 tysiącach złotych. Natomiast ile kosztuje pompa ciepła gruntowa? Koszt tego typu urządzenia zaczyna się od około 10-15 tysięcy złotych. Natomiast instalacja i montaż mogą kosztować kolejne 30-35 tysięcy złotych. Cały budżet więc musi być większy, niż w przypadku urządzenia powietrznego. Warto także wziąć pod uwagę, że konieczne może być zlecenie na budowę, które także kosztuje zazwyczaj kilka tysięcy złotych. 


Ile kosztuje pompa ciepła? Pompy gruntowe


Wiesz już, ile kosztuje pompa ciepła i jaki budżet mniej więcej trzeba zaplanować. Która z pomp jest lepsza i na co szczególnie trzeba zwrócić? Jeśli chodzi o pompę gruntową, to jest to popularniejsza odmiana tego urządzenia. Zadaniem tego typu pompy jest pozyskiwanie i przekazywanie ciepła, które w naturalny sposób pochodzi z gruntu. Można wybrać pompę gruntową wyposażoną w kolektory pionowe lub poziome. Pionowe kolektory są nieco droższe, ponieważ ich instalacja wymaga wykonania specjalistycznych odwiertów w głąb ziemi. Natomiast pompy gruntowe wyposażone w kolektory poziome są tańsze w montażu, ale wymagają obszernego pola do działania. Innymi słowy, konieczne jest posiadanie działki o dość sporej powierzchni. Ile kosztuje pompa ciepła gruntowa? Jak już wiesz, jest to droższa opcja. Jednak specjaliści podkreślają, że jest to urządzenie bardzo satysfakcjonujące w użytkowaniu. Posiada wysoką efektywnością grzewczą. Ważnym aspektem jest to, że między dolnym a górnym źródłem ciepła panuje niska amplituda temperatur. Dzięki temu pompa działa bardzo wydajnie i nie potrzebuje dużego nakładu pracy.


Ile kosztuje pompa ciepła powietrzna?


Ile kosztuje pompa ciepła i dlaczego powietrza jest tańsza? Niższa cena bierze się przede wszystkim stąd, że powietrzny rodzaj tego urządzenia jest zbudowany nieco inaczej, co w rezultacie ułatwia i usprawnia instalację. Jest to także rozwiązanie polecane do zastosowania w domach wybudowanych już wcześniej, w starszym budownictwie. Pompa powietrzna to wolnostojąca maszyna, którą umieszcza się na zewnątrz budynku. Można ją także zamontować wewnątrz, jednak jest to opcja wybierana rzadziej. Zadaniem pompy jest odbieranie ciepła, które znajduje się w powietrzu atmosferycznym. Następnie maszyna rozpręża zebraną substancję i przesyła ją do instalacji grzewczej. Jeśli nie wiesz jeszcze, ile kosztuje pompa ciepła powietrzna, to cena samego urządzenia wynosi około 15-30 tysięcy złotych. Ogólny budżet na zamontowanie tej odmiany pompy jest niższy od odmiany grzewczej o około kilka tysięcy złotych. Wśród pomp powietrznych można jeszcze wyróżnić odmiany typu: pompa ciepła powietrze-woda oraz powietrze-powietrze. Pierwszy rodzaj jest popularniejszy, ponieważ z jego pomocą można stworzyć skuteczne ogrzewanie podłogowe. Natomiast pompa powietrze-powietrze jest opcją wybieraną częściej w cieplejszych klimatach. Jest to świetna opcja dla krajów, w których przez większość roku panuje wysoka temperatura, ponieważ tego typu pompa może być także używana jako klimatyzator.


Kolektor słoneczny. Ile kosztuje pompa ciepła?


Jeśli nie możesz uwierzyć w to, ile kosztuje pompa ciepła gruntowa lub powietrzna, polecamy sprawdzić jeszcze ceny alternatywy dla tych dwóch urządzeń, czyli koszt kolektora słonecznego. Jest to rozwiązanie szczególnie cenione przez ekologów oraz użytkowników, którzy chcą żyć w energooszczędny sposób. Jak sama nazwa wskazuje, zadaniem kolektora słonecznego jest przetwarzanie źródła odnawialnego, jakim jest energie słoneczna. Zadaniem tej maszyny jest pozyskiwanie i przetwarzanie energii solarnej w ciepłą wodę użytkową. Urządzenie tego typu musi współdziałać z innymi zasobnikami ciepła, które będą zajmować się magazynowaniem ciepłej wody. Ile kosztuje pompa ciepła w porównaniu do kolektora słonecznego? Jest o wiele droższa, ponieważ cena kolektora zaczyna się na 3 tysiącach złotych. Jednak warto wziąć pod uwagę, że kolektorów potrzeba co najmniej kilka, szczególnie jeśli celem jest ogrzanie sporej powierzchni. Dodatkowo niezbędne są dodatkowe instalacje, a także rozplanowanie rozmieszczenia rur. Często obecność kolektora musi zostać uzupełniona innym urządzeniem, ponieważ dopiero wówczas ciepło wewnątrz budynku osiąga optymalną temperaturę. Dlatego też jeśli zależy Ci na efektywnej minimalizacji kosztów ogrzewania oraz na wytrzymałym urządzeniu, warto wybrać pompę ciepła.  


Ile kosztuje pompa ciepła? Orientacyjny budżet


Ile kosztuje pompa ciepła, jaki najlepiej jest wyznaczyć sobie budżet? Końcowy koszt jest zależny od kilku czynników: od rodzaju urządzenia, od tego, jakie prace instalacyjne będą musiały być wykonane, a także od sposobu montażu. Tańszym rozwiązaniem jest pompa powietrzna, natomiast droższym – pompa gruntowa. Można poznać konkretne ceny urządzeń po konsultacji z producentem lub w trakcie odwiedzin w sklepie budowlanym. Pompa powietrzna kosztuje około 15-30 tysięcy złotych, natomiast pompa gruntowa może kosztować około 25-50 tysięcy złotych. Do tego należy doliczyć cenę montażu i robocizny. Ile kosztuje pompa ciepła wraz z instalacją i montażem? Eksperci wskazują, że zainstalowanie gruntowego typu pompy to może wynosić nawet dwieście tysięcy złotych. Dlatego też warto rozplanować cały budżet przed podjęciem ostatecznej decyzji o montażu tego typu sprzętu. Warto pamiętać, że po zamontowaniu pompy wszystkie koszty ogrzewania ulegną ogromnemu zmniejszeniu. Aby osiągnąć jak najbardziej optymalny spadek cen grzewczych, należy ustawiać różne wartości temperatur w ciągu dnia. Dzięki temu ciepło będzie kumulować się w buforze pompy, a następnie będzie dogrzewać w razie potrzeby budynek. Jeśli przez pewien czas nikogo nie ma w domu, można wyłączać urządzenie. Nowoczesne pompy ciepła posiadają opcję automatycznego wyłączenia ogrzewania i następnie ponownego uruchomienia. 

Podobne artykuły

Małe mieszkanie

Architektura

Jak urządzić małe mieszkanie – porady, zasady oraz dobór mebli

Czytaj więcej >
Impregnat do betonu

Architektura

Impregnat do betonu – charakterystyka, rodzaje oraz prawidłowy sposób nakładania preparatu

Czytaj więcej >
Płytki

Architektura

Impregnat do fug – cechy charakterystyczne, mocne strony, rodzaje oraz prawidłowy sposób nakładania preparatu

Czytaj więcej >
kolory

Architektura

Jak łączyć ciepłe i zimne kolory – porady

Czytaj więcej >
Blat kuchenny

Architektura

Jaki kamień wybrać na blat kuchenny – charakterystyka, rodzaje, zabiegi pielęgnacyjne oraz mocne i słabe strony blatów kuchennych

Czytaj więcej >
Wygłuszanie sufitu

Architektura

Jak wygłuszyć sufit – cechy charakterystyczne oraz dostępne rozwiązania

Czytaj więcej >