Ile kosztuje pompa ciepła? Koszty i porady
Jeśli zastanawiasz się, ile kosztuje pompa ciepła – dobrze trafiłeś. Przedstawiamy niezbędne materiały i narzędzia, a także obliczamy orientacyjny budżet. Sprawdź, jaka jest cena instalacja pompy ciepła i ile może kosztować jej codzienna eksploatacja.
Ile kosztuje pompa ciepła? Koszty instalacji
Ile kosztuje pompa ciepła? Jest wiele zadowolonych użytkowników takiego rozwiązania, a eksperci do spraw ogrzewania podkreślają, że montaż pompy cieplnej powinien znacznie obniżyć budżet przeznaczony na ogrzewanie domu. Zanim przejdziemy jednak do kwestii oszczędzania i innych zalet, które posiada pompa ciepła, warto najpierw zająć się sprawą ceny samego urządzenia. Jest kilka rodzajów pomp i poznasz je w dalszej części poradnika. Jeśli chodzi o ich rozróżnienie pod względem cenowym, to najdroższa jest gruntowa odmiana tej maszyny. Ile kosztuje pompa ciepła innego rodzaju? Tańszą opcją jest pompa powietrzna. Może ona kosztować od około 15 do 30 tysięcy złotych. Finalna cena zależna jest od ilości funkcji, jakie będzie posiadać sprzęt, a także jego jakości. Pewną rolę gra także marka produktu. Pompa powietrzna może zostać zamontowana w łatwiejszy sposób. Co za tym, idzie koszt robocizny i samej instalacji jest niższy. Eksperci szacują, że całkowity budżet powinien zamknąć się w około 30 tysiącach złotych. Natomiast ile kosztuje pompa ciepła gruntowa? Koszt tego typu urządzenia zaczyna się od około 10-15 tysięcy złotych. Natomiast instalacja i montaż mogą kosztować kolejne 30-35 tysięcy złotych. Cały budżet więc musi być większy, niż w przypadku urządzenia powietrznego. Warto także wziąć pod uwagę, że konieczne może być zlecenie na budowę, które także kosztuje zazwyczaj kilka tysięcy złotych.
Ile kosztuje pompa ciepła? Pompy gruntowe
Wiesz już, ile kosztuje pompa ciepła i jaki budżet mniej więcej trzeba zaplanować. Która z pomp jest lepsza i na co szczególnie trzeba zwrócić? Jeśli chodzi o pompę gruntową, to jest to popularniejsza odmiana tego urządzenia. Zadaniem tego typu pompy jest pozyskiwanie i przekazywanie ciepła, które w naturalny sposób pochodzi z gruntu. Można wybrać pompę gruntową wyposażoną w kolektory pionowe lub poziome. Pionowe kolektory są nieco droższe, ponieważ ich instalacja wymaga wykonania specjalistycznych odwiertów w głąb ziemi. Natomiast pompy gruntowe wyposażone w kolektory poziome są tańsze w montażu, ale wymagają obszernego pola do działania. Innymi słowy, konieczne jest posiadanie działki o dość sporej powierzchni. Ile kosztuje pompa ciepła gruntowa? Jak już wiesz, jest to droższa opcja. Jednak specjaliści podkreślają, że jest to urządzenie bardzo satysfakcjonujące w użytkowaniu. Posiada wysoką efektywnością grzewczą. Ważnym aspektem jest to, że między dolnym a górnym źródłem ciepła panuje niska amplituda temperatur. Dzięki temu pompa działa bardzo wydajnie i nie potrzebuje dużego nakładu pracy.
Ile kosztuje pompa ciepła powietrzna?
Ile kosztuje pompa ciepła i dlaczego powietrza jest tańsza? Niższa cena bierze się przede wszystkim stąd, że powietrzny rodzaj tego urządzenia jest zbudowany nieco inaczej, co w rezultacie ułatwia i usprawnia instalację. Jest to także rozwiązanie polecane do zastosowania w domach wybudowanych już wcześniej, w starszym budownictwie. Pompa powietrzna to wolnostojąca maszyna, którą umieszcza się na zewnątrz budynku. Można ją także zamontować wewnątrz, jednak jest to opcja wybierana rzadziej. Zadaniem pompy jest odbieranie ciepła, które znajduje się w powietrzu atmosferycznym. Następnie maszyna rozpręża zebraną substancję i przesyła ją do instalacji grzewczej. Jeśli nie wiesz jeszcze, ile kosztuje pompa ciepła powietrzna, to cena samego urządzenia wynosi około 15-30 tysięcy złotych. Ogólny budżet na zamontowanie tej odmiany pompy jest niższy od odmiany grzewczej o około kilka tysięcy złotych. Wśród pomp powietrznych można jeszcze wyróżnić odmiany typu: pompa ciepła powietrze-woda oraz powietrze-powietrze. Pierwszy rodzaj jest popularniejszy, ponieważ z jego pomocą można stworzyć skuteczne ogrzewanie podłogowe. Natomiast pompa powietrze-powietrze jest opcją wybieraną częściej w cieplejszych klimatach. Jest to świetna opcja dla krajów, w których przez większość roku panuje wysoka temperatura, ponieważ tego typu pompa może być także używana jako klimatyzator.
Kolektor słoneczny. Ile kosztuje pompa ciepła?
Jeśli nie możesz uwierzyć w to, ile kosztuje pompa ciepła gruntowa lub powietrzna, polecamy sprawdzić jeszcze ceny alternatywy dla tych dwóch urządzeń, czyli koszt kolektora słonecznego. Jest to rozwiązanie szczególnie cenione przez ekologów oraz użytkowników, którzy chcą żyć w energooszczędny sposób. Jak sama nazwa wskazuje, zadaniem kolektora słonecznego jest przetwarzanie źródła odnawialnego, jakim jest energie słoneczna. Zadaniem tej maszyny jest pozyskiwanie i przetwarzanie energii solarnej w ciepłą wodę użytkową. Urządzenie tego typu musi współdziałać z innymi zasobnikami ciepła, które będą zajmować się magazynowaniem ciepłej wody. Ile kosztuje pompa ciepła w porównaniu do kolektora słonecznego? Jest o wiele droższa, ponieważ cena kolektora zaczyna się na 3 tysiącach złotych. Jednak warto wziąć pod uwagę, że kolektorów potrzeba co najmniej kilka, szczególnie jeśli celem jest ogrzanie sporej powierzchni. Dodatkowo niezbędne są dodatkowe instalacje, a także rozplanowanie rozmieszczenia rur. Często obecność kolektora musi zostać uzupełniona innym urządzeniem, ponieważ dopiero wówczas ciepło wewnątrz budynku osiąga optymalną temperaturę. Dlatego też jeśli zależy Ci na efektywnej minimalizacji kosztów ogrzewania oraz na wytrzymałym urządzeniu, warto wybrać pompę ciepła.