DomekIOgrodek.pl
Imbir – uprawa, pielęgnacja i zastosowanie

pixabay.com/Couleur (CC0 Domena publiczna)

Imbir – uprawa, pielęgnacja i zastosowanie

20 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Marta Idzikowska

Udostępnij:

Imbir posiada wiele właściwości zdrowotnych. Stosuje się go głównie w gastronomii oraz medycynie, dzięki jego cennym substancjom mającym działanie lecznicze. Ponadto możemy go samodzielnie uprawiać. Dowiedz się, ile zalet posiada korzeń imbiru oraz

Cechy charakterystyczne imbiru

Imbir pochodzi z Azji, jest rośliną zielną, a jego łodyga osiąga około 90 cm długości. Najważniejszą część stanowi rozgałęziony korzeń o bulwiastym uformowaniu. Zawiera on wiele witamin, składników odżywczych, olejków eterycznych, a także minerałów. Wydziela świeży, cytrynowy zapach, natomiast jego smak charakteryzuje się ostrością oraz pikantnością.

Uprawa imbiru

Uprawę imbiru należy zacząć od kupna świeżego kłącza, które można znaleźć w każdym sklepie ogrodniczym. Powinno być ono zdrowe, niezbyt miękkie, o wysokości około 7-10 cm. Imbir najlepiej się rozwija w lekkim oraz przepuszczalnym podłożu. Można zastosować mieszankę torfu bądź gliny oraz ziemi liściowej używając proporcji 2:1.

Do posadzenia należy wybrać szeroką donicę, bądź balkonową skrzynię. Przed zasadzeniem należy go rozdzielić na mniejsze fragmenty, następnie całą noc moczyć w wodzie, po zamoczeniu pozostawić do wyschnięcia. Do donicy bądź skrzyni należy wsypać 2/3 ziemi, po czym ułożyć na środku małe sadzonki. Zawiązki nowych pędów powinny być ułożone w górę.

Po wsadzeniu kłączy należy je podlać, a następnie przysypać warstwą ziemi o grubości około 2 cm. Doniczka lub skrzynka z zasadzoną rośliną powinna znajdować się w ciepłym miejscu. Należy unikać bezpośredniego nasłonecznienia. Temperatura nie powinna być niższa niż 20 stopni C, ponieważ niska temperatura skutkuje zahamowaniem jego wzrostu.

undefinedPielęgnacja imbiru

Po posadzeniu należy poddać go obserwacji, sprawdzać codziennie stan gleby oraz delikatnie podlewać. Posadzone sadzonki można przykryć folią aż do momentu pojawienia się młodych pędów. Następnie należy folię usunąć. W cieplejsze dni donicę bądź skrzynkę można wystawić na zewnątrz, pamiętając o regularnym podlewaniu. W okresie zimowym imbir powinien się znajdować w ciepłym pomieszczeniu, w którym temperatura nie jest niższa niż 10 stopni C. W tym okresie nie należy podlewać rośliny.

undefinedZastosowanie imbiru

Jest to roślina, która dzięki swoim właściwościom, posiada szereg zastosowań. Przede wszystkim stanowi surowiec leczniczy, który zawiera m.in. żelazo, wapń, fosfor, cynk, witaminę B2 oraz B6, a także niacynę. Jego spożycie pomaga przy leczeniu przeziębień oraz infekcji wirusowych, ułatwia trawienie, łagodzi mdłości oraz bóle miesiączkowe, ma działanie przeciwobrzękowe, leczy intensywne bóle głowy, pomaga w ochronie jamy ustnej, wpływa na polepszenie koncentracji, a także polepsza krążenie krwi. Imbir jest ostrą przyprawą, dlatego nie zaleca się go osobom z przewlekłymi chorobami układu pokarmowego.

Posiada również zastosowanie w gastronomii. Służy jako przyprawa do potraw, a także jako element przypraw korzennych, który dodaje się do sałatek oraz ciast. Oprócz świeżego imbiru można go także kupić w postaci proszku, uzyskanego z wysuszonego korzenia. Znajduje również zastosowanie w kosmetyce. Stanowi składnik balsamów o charakterze modelującym oraz wyszczuplającym sylwetkę. Wspomaga odchudzanie, ponieważ jako przyprawa wpływa na pobudzenie krążenia, a także przyspiesza spalanie tłuszczu. Stosowany miejscowo przyczynia się także do zmniejszenia cellulitu. 

Wartości odżywcze imbiru

Roślina posiada szereg wartości odżywczych oraz małą ilość kalorii. W 100 gramach znajduje się około 80 kalorii. Co więcej, 100 gram zawiera około tylko 18 gramów węglowodanów, około 2 gramy białka oraz około 0,5 gramów tłuszczu.

Jak przechowywać świeży imbir?

Świeży imbir powinno się pozostawić w chłodnym miejscu. W celu dłuższej żywotności można go przechowywać w lodówce. Przed włożeniem do lodówki należy go owinąć w papierowy ręcznik bądź folię przeznaczoną do przechowywania żywności. Dzięki temu zachowa swoją świeżość nawet przez kilka tygodni.

Artykuły polecane przez redakcję Domek i Ogródek:

  • Wielu z nas popełnia błąd podczas cięcia malin. Skutki mogą być opłakane

  • Pod ich posadzką zalęgły się szczury. Widok jest straszny

  • Genialny trik na mycie paneli bez smug

Podobne artykuły

Ogród

Monstera – popularna ozdoba mieszkania

Czytaj więcej >

Ogród

Owoce pigwy – jak wyhodować?

Czytaj więcej >

Ogród

Smagliczki. Uprawa, pielęgnacja i odmiany

Czytaj więcej >

Ogród

Mszyce na kwiatach balkonowych. Zapobieganie i zwalczanie

Czytaj więcej >

Ogród

Frizea – ananasowata roślina doniczkowa

Czytaj więcej >

Ogród

Krzewy na skarpy. Jakie sprawdzą się najlepiej?

Czytaj więcej >