DomekIOgrodek.pl
Impregnacja drewna

pixabay/artyangel

Impregnacja drewna w ogrodzie – najczęściej stosowane metody

30 Maja 2021

Autor tekstu:

Weronika Dadok

Udostępnij:

Impregnacja drewna w ogrodzie stanowi obowiązkowy zabieg pielęgnacyjny. Drewno należy odpowiednio zabezpieczyć, aby przez długi czas wyróżniało się zdrowym oraz atrakcyjnym wyglądem. Dowiedz się, jak należy poprawnie chronić drewniane elementy w swoim ogrodzie.Dlaczego stosujemy impregnację drewna w ogrodzie?


Jeśli zdecydujemy się na drewniane elementy w ogrodzie, np. ławkę, altanę, meble ogrodowe czy taras, musimy je odpowiednio zabezpieczyć, aby nie straciły swoich właściwości dekoracyjnych. Impregnacja polega na przeniknięciu różnego rodzaju środków ochronnych do wnętrza drewnianych elementów. Zabieg impregnacji stosuje się w celu ochrony przed oddziaływaniem różnych czynników atmosferycznych. Drewno jest narażone na takie czynnik jak: słońce, promieniowanie UV, deszcz, śnieg, wiatr oraz wilgoć. Jeśli nie przeprowadzimy zabiegu dojdzie do zatracenia pierwotnych właściwości dekoracyjnych oraz całkowitego zniszczenia drewnianych elementów w naszym ogrodzie.Czynności przygotowawcze przed impregnacją drewna w ogrodzie


Zanim przystąpimy do zabiegu impregnacji musimy odpowiednio przygotować drewniane elementy. Pierwszy krok stanowi dokładne oczyszczenie drewna z wszystkich zanieczyszczeń. Należy oszlifować całą powierzchnię oraz uzupełnić szpachlą wszystkie ubytki i pęknięcia. Na tak przygotowane drewno nakładamy materiał konserwujący, używając odpowiednich narzędzi. Ponadto drewno powinno być dość suche, aby zabieg zakończył się sukcesem.Jakich środków używamy do impregnacji drewna w ogrodzie?


Na rynku istnieje wiele środków, które są przeznaczone do impregnacji drewna w ogrodzie. Do najczęściej używanych preparatów zalicza się:
Impregnaty bezbarwne – chronią drewno przed pojawieniem się pleśni oraz innych grzybów i owadów. Ich zastosowanie chroni również drewniane elementy przed zbyt dużym wchłanianiem wilgoci. Wybrane preparaty charakteryzują się występowaniem składników, które przyczyniają się do zabijania szkodników, a także likwidują stany zapalne. Oprócz funkcji zabezpieczającej posiadają również właściwości lecznicze. Impregnaty bezbarwne należy stosować na surowe drewno, które nie było malowane w przeszłości. Do wyjątków zaliczają się jedynie elementy drewniane, które są impregnowane w sposób ciśnieniowy. Po zastosowaniu impregnatu bezbarwnego możemy użyć lakieru bądź farby akrylowej, aby udekorować nasz przedmiot.


Impregnaty koloryzujące – stanowią ochronę drewna przed jego szarzeniem. Barwniki, które posiadają w swoim składzie przyczyniają się do pochłaniania promieni UV. Ponadto wyróżniają się drewnopodobnym zabarwieniem. Mogą być również nakładane po ówczesnym zastosowaniu impregnatu bezbarwnego.
Oleje – ich bazowy składnik stanowi olej roślinny. Ochraniają drewniane elementy przed zbyt dużym wchłanianiem wilgoci oraz powstawaniem brudu. Zabezpieczają drewno przed jego pękaniem oraz schnięciem. Zmniejszają poziom oddziaływania promieni słonecznych. W przypadku zastosowania impregnacji olejem zaleca się przeprowadzenie zabiegu co roku w okresie wiosennym.
Lakierobejce – ich zastosowanie przyczynia się do powstania mocnej, przeźroczystej, błyszczącej powłoki na naszym impregnowanym drewnie. Chronią przedmiot przed zbyt dużą wilgocią oraz nadmiernym oddziaływaniem promieni UV. Ich wadę stanowi niski współczynnik ochrony przed różnymi chorobami i atakami szkodników. Często stosowany w celach dekoracyjnych.
Lakiery – charakteryzują się tworzeniem mocnej, solidnej powłoki, która zabezpiecza drewno przed nadmierną wilgocią. Ich zabarwienie może być przeźroczyste bądź drewnopodobne. W swoim składzie posiadają żywicę.
Farby akrylowe – cechują się dość szybkim tempem schnięcia. Ochraniają drewno przed pękaniem. Przed ich zastosowaniem zaleca się w pierwszej kolejności zaimpregnowanie elementu impregnatem bezbarwnym, ponieważ tego typu preparaty nie zabezpieczają drewna przed szkodnikami oraz grzybem.Najczęściej popełniane błędy przy impregnacji drewna w ogrodzie


Jeśli niewłaściwie przeprowadzimy zabieg impregnacji możemy przyczynić się do uszkodzenia, a nawet całkowitego zniszczenia naszych drewnianych elementów w ogrodzie. Do najczęściej popełnianych błędów przy impregnacji zalicza się m.in.:
- nieprawidłowe stężenie,
- źle przygotowane drewno (brudne oraz tłuste pozostałości),
- za krótki czas utrwalania drewna,
- niewłaściwie dobrany preparat.
W przypadku stosowania preparatu przeznaczonego do impregnacji należy dokładnie zapoznać się z instrukcjami umieszczonymi na opakowaniu produktu, aby uniknąć popełnienia jakiegokolwiek błędu związanego z prawidłową impregnacją drewna

Weronika DadokAutor

Wydawca

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@domekiogrodek.pl

Podobne artykuły

Ogród

Macierzanki – ozdobne krzewinki w ogrodzie

Czytaj więcej >

Ogród

Kret w ogrodzie. Szkodnik czy potrzebny sąsiad?

Czytaj więcej >

Ogród

Monstera – popularna ozdoba mieszkania

Czytaj więcej >

Ogród

Owoce pigwy – jak wyhodować?

Czytaj więcej >

Ogród

Smagliczki. Uprawa, pielęgnacja i odmiany

Czytaj więcej >

Ogród

Mszyce na kwiatach balkonowych. Zapobieganie i zwalczanie

Czytaj więcej >