DomekIOgrodek.pl
Izolacja domu

pixabay/paulbr75

Izolacja przeciwwilgociowa czy przeciwwodna – cechy charakterystyczne oraz rodzaje izolacji

30 Maja 2021

Autor tekstu:

Weronika Dadok

Udostępnij:

Odpowiedni dobór izolacji stanowi obowiązkowy element przy budowie domu. Wybór rodzaju izolacji zależy przede wszystkim od jakości gruntów, a także od stopnia wód gruntowych. Poznaj cechy charakterystyczne stosowanych izolacji oraz dowiedz się jaki rodzaj jest niezbędny przy budowie twojego domu – izolacja przeciwwilgociowa czy przeciwwodna.Izolacja przeciwwilgociowa czy przeciwwodna – charakterystyka


Izolację fundamentów stosuje się w różnorakich budynkach mieszkalnych oraz przemysłowych. Wykonuje się ją na poziomie fundamentów. Pełni ona funkcję ochronną przed nadmiernym oddziaływaniem wilgoci. Do jej wykonania potrzebne są specjalne materiały izolacyjne, które służą do zabezpieczenia fundamentów. Wybór izolacji przeciwwilgociowej czy przeciwwodnej powinien być dokonany po analizie rodzaju posiadanych gruntów oraz poziomu wód gruntowych.Izolacja przeciwwilgociowa czy przeciwwodna – rodzaje


Wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje izolacji, do których zalicza się:
- izolację przeciwwilgociową,
- izolację przeciwwodną.
Zanim dokonamy odpowiedniego wyboru należy zapoznać się z właściwościami naszych gruntów, a także ze stopniem zagrożenia spowodowanego wpływem wody.Izolacja przeciwwilgociowa czy przeciwwodna – kiedy należy zastosować izolację przeciwwilgociową?


Funkcją izolacji przeciwwilgociowej jest przede wszystkim ochrona podziemnych elementów budynku przed oddziaływaniem wilgotnego gruntu. Tego typu rozwiązanie stosuje się, gdy budynek znajduje się w przepuszczalnych gruntach nad poziomem zwierciadła wody gruntowej. Stosuje się ją także wtedy, gdy budynek ulokowany jest na glebach nieprzepuszczalnych, pod którymi znajdują się grunty przepuszczalne. W takim przypadku należy wypełnić wykop odpowiednim gruntem, którego zadaniem jest filtrowanie wody. Do gruntów przepuszczalnych zalicza się np. żwir oraz piasek. Izolację przeciwwilgociową wykonujemy na poziomie fundamentów. Jest ona zaliczana do izolacji lekkich, i możemy ją podzielić na:


- typ pionowy – pełni funkcję zabezpieczającą względem powierzchni ławy fundamentowej, a także muru, który ulokowany jest w gruncie,
- typ poziomy – zadaniem izolacji poziomej jest odłączenie ściany nadzienia od ławy fundamentowej w celu zabezpieczenia przed oddziaływaniem wilgoci z gruntu.
W przypadku konieczności zainstalowania instalacji przeciwwilgociowej w budynku, który jest już wzniesiony, należy odkopać, a następnie oczyścić fundamenty. Po ich dokładnym wyczyszczeniu można dopiero umieścić izolację. Tego typu pracę powinny wykonywać specjaliści z branży budowlanej, aby nie doszło do uszkodzenia fundamentów oraz konstrukcji całego budynku.Izolacja przeciwwilgociowa czy przeciwwodna – kiedy należy zastosować izolację przeciwwodną?


Głównym zadaniem izolacji przeciwwodnej jest zabezpieczenie budynku przed stojącą wodą. Tego typu izolację zalicza się do średnich oraz ciężkich. Rozwiązanie przeciwwodne stosuje się w przypadku występowania gruntów spoistych, nieprzepuszczalnych. Ponadto wykonuje się je w sytuacji zalegania wody w gruncie w pobliżu budynku. Jest również stosowana przy budowlach znajdujących się poniżej zwierciadła wody gruntowej, a także w przypadku dużego prawdopodobieństwa wystąpienia okresowego podnoszenia się wody gruntowej. Podnoszenie się wody gruntowej stanowi następstwo nadmiernych opadów.

Dzięki zastosowaniu izolacji przeciwwodnej średniej bądź ciężkiej, uzyskamy prawidłowe zabezpieczenie naszego budynku. W przypadku występowania gleb, które odznaczają się wysokim poziomem wód gruntowych nie zaleca się budowania na nich budynków z piwnicą, gdyż takie projekty narażone są na napór dużej ilości wody gruntowej. Ponadto w przypadku bardzo dużego stopnia naporu wód gruntowych samo zastosowanie izolacji przeciwwodnej może być niewystarczające. Jeśli istnieje ryzyko wystąpienia takiego zagrożenia niezbędne jest zamontowanie odpowiedniego podłoża w piwnicy. Do tego typu rozwiązania używa się np. specjalnej płyty betonowej o określonej grubości. Aby płyta była wytrzymałą, swoją masą musi równoważyć parcie wody.

Weronika DadokAutor

Wydawca

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@domekiogrodek.pl

Podobne artykuły

Architektura

Szambo plastikowe: koszty, zalety i wady

Czytaj więcej >

Architektura

Okna tarasowe: koszty, zalety i wady

Czytaj więcej >

Architektura

Jak powinna wyglądać klatka schodowa w domu jednorodzinnym? Pomysły i porady

Czytaj więcej >

Architektura

Blachodachówka – ceny i rodzaje

Czytaj więcej >

Architektura

Jak ocieplić ściany zewnętrzne? Porady, sposoby i koszty

Czytaj więcej >

Architektura

Ile kosztuje pompa ciepła? Koszty i porady

Czytaj więcej >