DomekIOgrodek.pl
Grudnik

Canva/Nadezhda_Nesterova

Jak dbać o grudnik? Zakwitnie na Boże Narodzenie, jeśli będziesz o niego odpowiednio dbać

18 Listopada 2021

Autor tekstu:

Martyna Pałka

Udostępnij:

Grudnik to jedna z naturalnych ozdób często używanych do przystrajania naszego domu w okresie Świąt Bożego Narodzenia. Jeżeli zależy nam, aby ta roślina, nazywana często kaktusem bożonarodzeniowym, cieszyła nas pięknym wyglądem właśnie w czasie świąt, musimy o nią odpowiednio zadbać. Zdradzamy kilka sekretów, które pozwolą Ci odpowiednio pielęgnować grudnik, aby ten zachwycił Twoich gości.

Kaktus bożonarodzeniowy to roślina zakwitająca właśnie w okresie Bożego Narodzenia. Dlatego też warto pomyśleć o odpowiedniej pielęgnacji i uprawie grudnika tak, aby stał się naturalną ozdobą w trakcie zbliżających się świąt. Oto kilka sposób na skuteczne dbanie o tę piękną roślinę.

Czym tak dokładnie jest grudnik?

Grudnik, nazywany także kaktusem bożonarodzeniowym jest rośliną pochodzącą z Brazylii, która naturalnie występuje w koronach tropikalnych drzew, czyli jest epifetem. Jego najbardziej charakterystycznym elementem są piękne kolorowe kwiaty, które mogą przybierać barwy czerwone, różowe, łososiowe lub białe. Schlumbergera, bo tak od nazwiska francuskiego pasjonata kaktusa często nazywa się grudnik, najczęściej zakwita właśnie w okresie świąt Bożego Narodzenia. Roślina nie lubi dotykania, a także gwałtownych zmian miejsca jej położenia. Zdradzamy kilka sekretów, które pomogą Ci odpowiednio zadbać o uprawę i pielęgnację grudnika.

Dom Hadziuków z "Rancza" (nowy)

Nowy dom Hadziuków z serialu "Ranczo". Gdzie znajduje się naprawdę?

CZYTAJ DALEJ

Jak dbać o grudnik?

Kaktus bożonarodzeniowy jest rośliną bardzo łatwą do uprawiania w domu. Aby zapewnić mu rozkwit na święta Bożego Narodzenia, musimy pamiętać o jego okresie spoczynku w temperaturze poniżej 15 stopni Celsjusza. Podobny okres odpoczynku należy zagwarantować schlumbergedze po kwitnieniu, kiedy widzimy, że jej łodygi stają się matowe i tracą pierwotny blask. Najlepszą opcją jest więc trzymanie grudnika na zewnątrz, a nie w ciepłym mieszkaniu.

Grudnik lubi wilgotne podłoże

Istotnym faktem jest zapewnienie grudnikowi prawidłowych warunków, takich jak światło i wilgotność. Jeśli postawimy tę roślinę w zbyt ciepłym miejscu, bez dostępu do światła, nie możemy spodziewać się jej zakwitnienia. Kaktus bożonarodzeniowy nie przepada także za zbyt dużą wilgotnością powietrza i nadmiernym podlewaniem.

Kaktus bożonarodzeniowy

Canva/Inner_Vision

Jakie nawozy stosować przy uprawie grudnika?

Schlumbergera powinna być nawożona środkami dla kwiatów kwitnących. Warto zacząć używać nawozów od października, czyli w momencie kiedy dni stają się dużo dłuższe. Dostarczenie odpowiedniej ilości fosforu i potasu poskutkuje pięknymi kwiatami u bożonarodzeniowego kaktusa.

Grudnik

Canva/Christine Wolf Gagne

Grudnik nie lubi przesuszania

Roślina ta najbardziej lubi, kiedy ziemia jest stale wilgotna. Jeżeli zauważymy, że łodygi grudnika stają się cieńsze i tracą swój żywy zielony kolor, oznacza to, że ziemia jest zbyt przesuszona. Od kwietnia warto stosować nawóz do roślin zielonych. Takie środki posiadają odpowiednie ilości azotu, który wzmocni zimowe liście bożonarodzeniowego kaktusa.

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami na temat pielęgnacji ogrodu czy domowych trików, koniecznie napisz do nas na adres: redakcja@domekiogrodek.pl.

Źródło: regiodom.pl

Domy ze znanych filmów i seriali. Wszyscy je pamiętają

Slajd 1 z 7

Dom Mostowiaków z "M jak miłość"

Kto nie oglądał choć raz "M jak miłość"? Jesteśmy pewni, że wszyscy dobrze znają ten kultowy polski serial. Obecnie w domu mieszkają Barbara Mostowiak, jej syn Marek Mostowiak oraz wnuk Mateusz Mostowiak również Ewa Mostowiak, żona Marka i jej syn Antek Szefler.

Czym charakteryzują się ogrody angielskie?

Pytanie 1 z 5

Jaki kształt mają rabaty, nasadzenia?

Martyna PałkaAutor

Redaktor

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@domekiogrodek.pl

Podobne artykuły

Porady domowe

Gąbka doskonale wyczyści butelki, a nawet żaluzje. Dwa proste patenty

Czytaj więcej >

Porady domowe

Jeden apteczny produkt, który zapobiega osadzaniu się kurzu na meblach

Czytaj więcej >
Cytryna, ocet, proszek do pieczenia – te kuchenne składniki ułatwią Ci ekologiczne sprzątanie

Porady domowe

Co zamiast detergentów? Ekologiczne sprzątanie w Twoim domu

Czytaj więcej >

Porady domowe

Pluskwy domowe. Jak się ich pozbyć?

Czytaj więcej >

Porady domowe

Jak uprawiać domowe ogórki zimą? Prosty patent

Czytaj więcej >

Porady domowe

Jak dbać o gwiazdę betlejemską? Aby była ozdobą domu należy pamiętać o trzech zasadach

Czytaj więcej >