Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Architektura > Jak łączyć ciepłe i zimne kolory – porady
Weronika Dadok
Weronika Dadok 29.05.2021 02:00

Jak łączyć ciepłe i zimne kolory – porady

kolory
pixabay/manbob86

W aranżowaniu i komponowaniu wnętrz naszych mieszkań bardzo duże znaczenie ma odpowiednie łączenie kolorów. Umiejętne łączenie ciepłych i zimnych barw powoduje, że powstają wnętrza, w których czujemy się komfortowo i potrafimy się zrelaksować. Dowiedz się jak łączyć ciepłe i zimne kolory.

Jak łączyć ciepłe i zimne kolory – charakterystyka kolorów

Kolory dzielimy na barwy ciepłe i zimne. Ciepłe identyfikowane są ze złotem, zimne lepiej zestawiają się ze srebrem. Łączeniem kolorów możemy uzyskać pożądany nastrój i stworzyć wrażenie większej przestrzeni w małym mieszkaniu. Nieprzemyślane aranżacje wnętrz powodują zakłócenie naszego odbioru i to, że nie czujemy się komfortowo we własnym mieszkaniu. Barwy ciepłe i zimne są podzielone ze względu na ich temperaturę. Ciepła to m.in. czerwień, żółć, beż, krem, pomarańcz – są one bardzo energetyczne i dobrze sprawdzają się w salonie, kuchni i jadalni, pobudzają apetyt i wytwarzają dobrą energię. Zimne barwy to m.in. zieleń, szary, błękitny i niebieski, mają działanie kojące, dlatego doskonale nadają się do sypialni lub łazienki. W takim otoczeniu możemy odpocząć i się zrelaksować.

Jak łączyć ciepłe i zimne kolory – łączenie i dobieranie kolorów

Łączenie ciepłych i zimnych kolorów nie jest takie proste, nie można stosować nieprzemyślanych eksperymentów, kolory bowiem działają na siebie i powodują, że stają się bardziej intensywnie. Oprócz wcześniej opisanych propozycji połączenia barw podobnych, możemy też połączyć kolory zimne z ciepłymi. Nie należy jednak robić tego przypadkowo. Przykładem dobrego połączenia może być kolor pomarańczowy i szary lub żółty i fioletowy, ważne jest, czy chcemy połączyć kolory na zasadzie kontrastu, czy podobieństwa.

To, jak widzimy kolory, zależy w dużym stopniu od oświetlenia. W pomieszczeniach od strony wschodniej dobrze wyglądają ciepłe barwy. To samo dotyczy wnętrz, które nie mają dostępu do naturalnego światła, tam również powinniśmy zaplanować odcienie ciepłe. Kolory zimne możemy stosować w przestrzeniach z dużymi oknami, robią się wtedy bardziej miękkie i przyjazne.

Jak łączyć ciepłe i zimne kolory – koło barw

W komponowaniu i łączeniu kolorów możemy wykorzystać koło barw. To swego rodzaju baza i opis sposobu mieszania kolorów i tworzenia barw. Na modelu w kształcie koła są pokazane kolory podstawowe i te, które powstały z ich połączenia. Koło pomaga nam prawidłowo zestawić barwy. Zasadnicze kolory to niebieski, czerwony i żółty. Pozostałe powstają z ich zmieszania, np. zielony z połączenia niebieskiego i żółtego.

Koło barw możemy wykorzystać do sprawdzenia poszczególnych zestawień, unikniemy przez to błędów w wybieraniu i planowaniu kolorów. Jeżeli przetniemy koło na pół, otrzymamy dwie części – jedną z barwami ciepłymi, a drugą z zimnymi. Ciepłe zaczynają się od zielonego, następnie widzimy żółty, pomarańczowy, czerwony i średni fioletowy. Zimne to odcienie koloru niebieskiego, możemy więc wyobrazić sobie odpowiednio ciepłe lub chłodne wnętrze.

Kolory, które znajdują się po przeciwnych stronach koła to barwy dopełniające. Możemy zestawić przeciwległe odcienie, uwidoczni to ich kontrast. Możemy też zestawić sąsiadujące ze sobą barwy, uzyskamy wtedy mocny akcent kolorystyczny. Posługując się kołem barw przy łączeniu ciepłych i zimnych kolorów, powinniśmy stworzyć swój kolorystyczny schemat – albo jeden dla całego mieszkania lub osobny dla każdego z pomieszczeń. Należy wybrać kolor bazowy, który scali przestrzeń całego mieszkania.

Ważne jest, aby wziąć pod uwagę rodzaj naszych pomieszczeń, pamiętając, że przykładowo słabo oświetlone pomieszczenia należałoby rozjaśnić, a małe powierzchnie optycznie powiększyć jasnymi barwami. Kolor główny powinien scalić wnętrze, podkreślić jego klimat, natomiast pozostałe powinny wyeksponować bądź wyodrębnić strefy mieszkania.

Jak łączyć ciepłe i zimne kolory – porady, jak wizualnie powiększyć lub pomniejszyć wnętrza

Dzięki połączeniu ciepłych lub zimnych kolorów, możemy uzyskać ciekawe efekty. Należy jednak pamiętać o pewnych zasadach, które wskazują jak łączyć ciepłe i zimne kolory: - użycie jasnych barw wywołuje efekt optycznego powiększenia powierzchni, powoduje, że pomieszczenie wydaje się większe, niż jest, - ciemniejsze kolory na ścianach wizualnie zmniejszają i obniżają mieszkanie, dlatego korzystnie wyglądają na dużej przestrzeni, - naturalne barwy ogrzewają wnętrza pomieszczeń, ocieplają ich wizerunek, np. kolor drewna, natomiast kolor biały czy szary powoduje, że pokój wydaje się zimniejszy i większy, - pomalowanie sufitów ciemnymi kolorami wywołuje efekt ich obniżenia. Należy pamiętać, że nieprzemyślane i nieodpowiednie połączenie kolorów może wywołać wrażenie chaosu czy niedopasowania. Dobrane odpowiednio zestawienie kolorów to gwarancja wspaniałych wnętrz, a co najważniejsze naszego dobrego samopoczucia i zadowolenia.

Tagi: