DomekIOgrodek.pl > Architektura > Jak ocieplić ściany zewnętrzne? Porady, sposoby i koszty
Weronika Dadok
Weronika Dadok 21.03.2022 22:20

Jak ocieplić ściany zewnętrzne? Porady, sposoby i koszty

budowa domu
Pixabay/paulbr75

Jeśli zastanawiasz się, jak ocieplić ściany zewnętrzne – dobrze trafiłeś. Z naszego poradnika poznasz szereg sprawdzonych sposobów. Przedstawimy Ci orientacyjne koszty materiałów i robocizny, a także innowacyjne porady.

Jak ocieplić ściany zewnętrzne: od tego zacznij

Jaki jest pierwszy krok? Jak ocieplić ściany zewnętrzne, aby mieć pewność, że zrobisz to dobrze? Jeśli chcesz wyizolować cieplnie zewnętrzne mury w budynku, który jest starszy (zbudowany co najmniej w latach 80.), to najpierw musisz upewnić się, czy nie wymaga on termomodernizacji. Wykonanie ocieplenia w nowszych budynkach jest prostsze i wówczas należy zacząć od sprawdzenia, czy zastosowano w ścianach zewnętrznych warstwę izolacji. W obu przypadkach może się okazać, że warstwa ocieplenia została niewłaściwie wykonana lub nie jest wystarczająco gruba. O usunięciu starego ocieplenia i zaletach i wadach tego kroku opowiemy w dalszej części poradnika. Jeśli chodzi o sposób wykonania właściwej oceny zastanego ocieplenia, najlepszą metodą jest audyt energetyczny. Jest to badanie, które pozwala określić, ile ciepła ucieka przez mury zewnętrzne. Co więcej, warto także wykonać badanie termowizyjne, które konkretnie wskazuje, jak ocieplić ściany zewnętrzne i które fragmenty murów szczególnie wymagają docieplenia. Badanie termowizyjne wykonywane jest za pomocą specjalnej kamery, które pokazuje promieniowanie podczerwone wydzielane przez budynek. Musi zostać wykonane w sezonie grzewczym, a różnica temperatury między wnętrzem a zewnętrzem musi wynosić przynajmniej 15oC. W efekcie otrzymasz termogram, czyli zdjęcie ukazujące faktyczny rozkład temperatury. Dzięki temu będziesz mieć pewność, które partie ścian muszą zostać wyizolowane termicznie, a także dowiesz się, czy termomodernizacja jest konieczna. 

Jak ocieplić ściany zewnętrzne? Materiały

Kwestia tego, jak ocieplić ściany zewnętrzne, zależy od materiałów, z których zostały one wzniesione. Warto zbadać współczynnik przenikania ciepła – najlepiej właśnie w trakcie badania termowizyjnego. Uniwersalne materiały, które są popularnie stosowane do termoizolacji murów zewnętrznych wykonanych praktycznie z każdego rodzaju produktów budulcowych, to styropian oraz wełna mineralna. Styropian bardzo dobrze izoluje termicznie, jest też stosunkowo tanim materiałem. Natomiast wełna mineralna charakteryzuje się lepszą paroprzepuszczalnością i jest bardziej elastyczna. Którym z tych produktów i jak ocieplić ściany zewnętrzne? Jeśli decydujesz się na styropian, to wybierz odmianę grafitową. Jest ona wyposażona w neopor i w rezultacie ma lepszy współczynnik przewodzenia ciepła od klasycznego styropianu. Jeśli wybierasz wełnę mineralną, to postaw na wełnę skalną. Lepiej sprawdzi się jako izolacja ściana. Wełna jest odporna na działanie ognia, więc może zostać użyta jako ocieplenie konstrukcji drewnianych – dodatkowo zabezpieczy je przed ryzykiem pożaru. Koszt zakupu i ułożenia wełny fasadowej jest nieco wyższy od użycia styropianu, przede wszystkim przez to, że wełna musi być kotwiona większą ilością kołków stalowych.

Jak ocieplić ściany zewnętrzne? Sposoby

Jak ocieplić ściany zewnętrzne, aby mieć pewność, że ciepło nie będzie uciekać? Przede wszystkim współczynnik przenikania ciepła przez mury zewnętrzne powinien wynosić 0,2 W/(m2xK). Jest to wartość tego współczynnika określona przez najnowsze przepisy budowlane. Jeszcze do niedawna współczynnik U wynosił 0,23 W/(m2xK), ale od 2021 roku został on zmniejszony o trzy setne. Najlepiej jest ocieplić dom od zewnątrz. Wspomniane już materiały, czyli styropian i wełna mineralna, z powodzeniem wyizolują termicznie budynek, w którym nie ma możliwości zmodernizowania ani usunięcia poprzedniego ocieplenia. Natomiast jeśli jesteś w trakcie budowania domu wolnostojącego i zastanawiasz się, jak ocieplić ściany zewnętrzne, to eksperci jednogłośnie wskazują na najlepsze rozwiązanie: system ETICS. Jest to system polegający na ułożeniu kilku dość cienkich warstw na murze zewnętrznym, które współpracują ze sobą i pozwalają na jednoczesne przepuszczanie nadmiaru pary wodnej oraz utrzymanie optymalnej temperatury wewnątrz budynku. Potrzebne materiały do stworzenia tego systemu to klej do izolacji, podkład tynkarski, tynk cienkowarstwowy, farba elewacja, siatka zbrojąca do podkładu tynkarskiego oraz akcesoria niezbędne do ułożenia wszystkich warstw (kielnia, paca itd.). W systemie ETICS ściany ocieplane są za pomocą styropianu fasadowego w postaci sztywnych, szerokich płyt lub przy użyciu wełny mineralnej, której gęstość wynosi około 100 g/m3. Jak ocieplić ściany zewnętrzne w tym systemie? Po ułożeniu wszystkich warstw należy przykleić płyty styropianowe lub warstwę wełny do przygotowanego wcześniej, czystego i nośnego podłoża. Następnie układa się podkład tynkarski, zbrojoną siatkę oraz rozprowadza grunt. Na końcu na powierzchni ściany rozprowadza się tynk cienkowarstwowy. Ostatni krok to farba elewacyjna lub inny sposób udekorowania elewacji (klinkier, kamień lub okładzina). 

Jak ocieplić ściany zewnętrzne? Porady

Jak ocieplić ściany zewnętrzne, które posiadają już ocieplenie? Czy należy je usunąć? To zależy – a konkretnie należy sprawdzić, czy wykonana wcześniej termoizolacja jest dobrze zamocowana i czy należycie trzyma się murów zewnętrznych. Jak to sprawdzić? Najlepiej jest wykonać tak zwaną odkrywkę. Polega to na wycięciu kawałka ocieplenia. Wymiar fragmentu powinien wynosić około 1 metr kwadratowy. Wycięty fragment pozwala określić, jak wygląda ocieplenie i w jaki sposób jest zamocowane do ściany zewnętrznej. Można także w ten sposób sprawdzić, że w izolacji nie ma nadmiaru wilgoci oraz czy zachowuje ona powierzchniową nośność. Jak ocieplić ściany zewnętrzne, jeśli stara izolacja jest solidnie przymocowana? Wystarczy po prostu położyć kolejną warstwę termoizolacyjną. Aby upewnić się, że uprzednio wykonane ocieplenie jest stabilne, może dodać kołkowanie. Płyty styropianu lub wełnę mineralną przykleja się do zagruntowanego tynku. Powstaje wówczas podwójne ocieplenie murów. Jak ocieplić ściany zewnętrzne, jeśli wykonana wcześniej izolacja nie jest wytrzymała lub we wnętrzu pojawiła się wilgoć? Należy dokładnie skuć i usunąć warstwę starego ocieplenia i dopiero wówczas można rozpocząć układanie nowej termoizolacji. 

Tagi:
Polecane