DomekIOgrodek.pl
Tuja

pixabay.com/(CC0 Domena publiczna)/_Alicja_

Jak odmłodzić stare tuje?

10 Maja 2021

Autor tekstu:

Weronika Dadok

Udostępnij:

Tuje potrafią osiągać imponujące rozmiary. Jednak czasami ich wzrost wymyka się spod kontroli, a stare okazy są zbyt wysokie i tracą atrakcyjny wygląd. Podpowiadamy, jak odmłodzić stare tuje, aby zachowały ładny pokrój na kolejne lata.

Żywotnik, czyli tuja to rodzaj krzewów i drzew doskonale znanych w naszym kraju. Wykorzystywane często na żywopłoty tuje rosną gęsto i wysoko, dzięki czemu tworzą szczelny parawan. Doskonale radzą sobie z zanieczyszczeniem powietrza w miastach i są mało wymagające. Nic więc dziwnego, że są tak często sadzone w każdym ogrodzie. Co więcej, możemy je dowolnie formować poprzez cięcie. Niestety z upływem lat rośliny te tracą atrakcyjny wygląd. Stare tuje mogą ogołacać się od dołu, ich łuski mogą brązowieć. Rozrośnięte zbyt mocno tuje zaczynają także dawać zbyt dużo cienia w ogrodzie. Jak odmłodzić stare tuje?

Jak odmłodzić stare tuje, by zachować ładny wygląd?

Najważniejszym zabiegiem wokół tui jest jej regularne cięcie. Bez tego szybko zaczną rosnąć według własnych upodobań, a wkrótce możemy pożałować, że straciliśmy nad nimi kontrolę. Jeśli nie chcemy mieć w ogrodzie kilkunastometrowego drzewa, należy co roku przycinać rośliny. Kiedy tuje osiągną wysokość, która nam odpowiada, należy ścinać pędy na wierzchołku, by nie rosła w górę. Nie należy robić tego zbyt intensywnie, lecz każdego roku konsekwentnie skracać gałązki do pożądanej wysokości. Podczas takiego ścinania należy także przyciąć pędy boczne o około połowę. Dodatkowo usuwamy suche i uszkodzone gałązki. To świetnie wpływa na odmładzanie roślin, a dodatkowo je zagęszcza, ponieważ szybko odrastają. Takich cięć należy dokonywać wczesną wiosną (marzec-kwiecień).

Kolejne cięcia odmładzające tuje

W czerwcu można wykonać drugie cięcie, kiedy to ponownie ścina się młode pędy. Z cięciem nie należy czekać dłużej niż do końca lipca. Środek lata to ostatni moment na skorygowanie kształtów i odmłodzenie tui. Cięcie wykonywane w późniejszym terminie, np. jesienią wpływa na zmniejszenie odporności na mróz. Takie kilkukrotne cięcie, rozłożone „na raty” w sezonie sprzyja lepszemu wzrostowi. Mimo że tuje mają duże zdolności regeneracyjne i dobrze znoszą cięcie, warto robić odstępy czasowe i stopniowo je przycinać wiosną i latem niż od razu uciąć zbyt duże fragmenty. Dlatego polecane jest przycinanie wiosną i latem. Pobudza to roślinę do tworzenia nowych przyrostów.

Pielęgnacja tui po cięciu odmładzającym

Miejsca ścinania grubszych pędów (tzw. rany) powinny być zabezpieczone specjalną pastą przeciwgrzybiczą, którą można zakupić w sklepach ogrodniczych. Wystarczy posmarować końcówkę uciętego pędu. Dotyczy to tylko grubych gałęzi, aby przez otwarte rany nie dostała się choroba.W pierwszych tygodniach po cięciu oraz w okresach suszy należy regularnie podlewać tuje. Zwiększa to ich regenerację i zapobiega wysuszeniu gałązek. Powinno się to robić także w ciepłe, zimowe dni bez opadów. Oprócz tego warto zastosować nawóz. Wzmocni i zregeneruje on stare rośliny. W tym przypadku należy wybierać nawozy z przewagą potasu w składzie. Dzięki temu żywotniki odzyskają atrakcyjny wygląd. Mieszanki oparte na azocie są bardziej sprzyjające wiosną. Natomiast jeśli mamy dostęp do obornika, również przyniesie to świetne rezultaty.Dla starych okazów tui nieoceniona może okazać się szczepionka mikoryzowa. To specjalne szczepy grzybów, które żyją w symbiozie z roślinami. Często sprzyja to regeneracji.

Kiedy tuja jest prawie całkowicie zbrązowiała, konieczne może okazać się jednak jej wykopanie. Zaatakowana przez chorobę lub ususzona tuja prawdopodobnie nie zregeneruje się. Wówczas trzeba posadzić nową i zwracać uwagę na jej pielęgnację. W pozostałych przypadkach odmładzające zabiegi stosujemy raz na kilkanaście lat.

Weronika DadokAutor

Wydawca

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@domekiogrodek.pl

Podobne artykuły

Ogród

Macierzanki – ozdobne krzewinki w ogrodzie

Czytaj więcej >

Ogród

Kret w ogrodzie. Szkodnik czy potrzebny sąsiad?

Czytaj więcej >

Ogród

Monstera – popularna ozdoba mieszkania

Czytaj więcej >

Ogród

Owoce pigwy – jak wyhodować?

Czytaj więcej >

Ogród

Smagliczki. Uprawa, pielęgnacja i odmiany

Czytaj więcej >

Ogród

Mszyce na kwiatach balkonowych. Zapobieganie i zwalczanie

Czytaj więcej >