Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Porady domowe > Jak oszczędzać wodę w mieszkaniu i domu?
Katarzyna Augustyniak
Katarzyna Augustyniak 21.03.2022 22:15

Jak oszczędzać wodę w mieszkaniu i domu?

kran
Canva.com

Oszczędzanie wody to w dzisiejszych czasach bardzo ważny aspekt ekologiczny, o który warto dbać. Jeśli sama troska o środowisko nie jest w stanie przekonać was do rozsądniejszego wydatkowania wody, warto wziąć pod uwagę choćby kwestie finansowe. Rachunki za wodę są coraz większe, więc w dłuższej perspektywie oszczędzanie wody polepszy stan waszego konta.

Oszczędzanie wody warto rozpocząć od małych kroków. Jednym z podstawowych metod jest rozsądne korzystanie z prysznica, czy wanny.

Oszczędzanie wody. Krótki i rześki prysznic zamiast długiej gorącej kąpieli

Nawet zwykłe mycie zębów może znacznie przyczyniać się do marnowania wody. Wiele osób wciąż nieświadomie, korzystając z umywalki, odkręca wodę i myjąc zęby, czy np. goląc się, nie zakręca kranu. W tym czasie woda nieustannie się leje, a rachunki szybko wzrastają. Dlatego warto rozsądnie korzystać z wody i zakręcać ją, gdy nawet tylko przez moment nie jest nam potrzebna.

To samo dzieje się, gdy myjemy się pod prysznicem. Dlatego zamiast długich i gorących kąpieli zalecamy szybkie i rześkie, które nie dość, że są bardziej oszczędne, to pozytywnie wpływają na nasz organizm. Chłodna kąpiel pozytywnie oddziałuje na nasz układ krążenia i ma właściwości pobudzające.

A co jeśli jesteście szczęśliwymi posiadaczami wanny? W wannie też można kąpać się oszczędnie. Wystarczy nie napełniać jej od razu wodą, a spróbować myć się tak, jak pod prysznicem tylko zatkać wannę korkiem. Dzięki temu wanna i tak napełni się wodą, ale na pewno już nie w tak dużej ilości.

Krany bezdotykowe, a może perlator?

Dobrym pomysłem, ale już nieco bardziej zaawansowanym, jest zainwestowanie w bezdotykowe krany, które dzięki wbudowanej fotokomórce same sterują włączaniem i wyłączaniem strumienia wody.

Jeśli jednak nie planujecie w najbliższym czasie zakupu nowych baterii, warto rozważyć zamontowanie perlatora, czyli nasadki, która ogranicza zużycie wody, ale jednocześnie nie zmniejsza jej strumienia.