Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Inspiracje > Jak palić w kominku? Ekspercki poradnik
Weronika Dadok
Weronika Dadok 29.06.2021 02:00

Jak palić w kominku? Ekspercki poradnik

kominek palenie
Pixabay/JamesDeMers

Jak palić w kominku – to pytanie może wydawać się banalne, ale w praktyce technika rozpalania i utrzymywania ognia nie jest taka prosta. Przedstawiamy sprawdzone sposoby rozpalania kominka, a także najlepsze materiały, które spalają się bez skutków ubocznych.

Jak palić w kominku? Pierwsze kroki

Jak palić w kominku i od czego zacząć? W praktyce technika palenia w kominku jest bardzo podobna do sposobu palenia w kotłach centralnego ogrzewania. Konstrukcyjnie jest to ten sam rodzaj paleniska, obowiązują także te same prawa fizyki. Są jednak pewne różnice i to właśnie od nich zależą metodą rozpalania, a także podtrzymywania ognia. Najpierw warto jednak opowiedzieć o podobieństwach. Prawie wszystkie kominki są paleniskami górnego spalania. Jak palić w kominku tego typu i co to oznacza? Górne spalanie oznacza, że wylot spalin, czyli produktów ubocznych, znajduje się na górze paleniska. Palenie w kominku powinna więc wyglądać tak, że początek, czyli rozpalenie, wykonuje się od góry, a dokładanie materiałów zasilających ogień – od boku. Dołożenie od boku polega na sprawnym przesunięciu żaru na jedną stronę paleniska i następnie na dołożeniu świeżego drewna obok obecnego już żaru. W kominku można także zgarniać żar ku przodowi lub tyłowi paleniska. Przesuwanie żaru jest zależne od wygody, wymiarów oraz konstrukcji kominka.

Jak palić w kominku? Rozpałka

Jak palić w kominku? Oczywiście trzeba rozpocząć od rozpalenia. Tę czynność musisz zacząć od otwarcia wszystkich przepustnic powietrza i dymu. Do rozpalenia ognia w kominku zazwyczaj używa się tak zwanego drewna rozpałkowego, czyli niewielkich szczap o średnicy około 2-4 centymetrów. Muszą one być bardzo dobrze wysuszone. Należy ułożyć je na dnie paleniska w stos. Dzięki temu powietrze będzie mogło między nimi swobodnie przepływać. Postaraj się zachować w pionie między szczapami odstęp około 1 centymetra. Jak palić w kominku, kiedy ułożone zostało już drewno rozpałkowe? Musisz następnie użyć podpałki z łatwo palnego materiału. Zapałki są w tym przypadku zupełnie nieprzydatne. Podpałką może być zgnieciony papier albo tektura, ale najlepiej jest użyć specjalnej parafinowej lub alkoholowej substancji do kominka. Znajdziesz ją w sklepach budowlanych. Musisz podpalić ją, a dopiero następnie umieścić przy rozpałce ze szczap. Jeśli zamierzasz często korzystać z kominka, dobrze jest kupić gazową zapalarkę, która zastąpi zapałki i konieczność używania podpałki.

Dokładanie drewna. Jak palić w kominku?

Na czym polega dokładanie drewna i jak palić w kominku, aby ogień nie wygasł zbyt szybko? Opanowanie techniki rozpalania to dopiero początek. Następnie należy nauczyć się umiejętnie dokładać drewno. Trzeba wykonywać to w taki sposób, aby dobrze zajmowało się ogniem, a także nie spalało się w krótkim tempie. To właśnie tutaj tkwi różnica w użytkowaniu kominka i kotła centralnego ogrzewania: w przypadku kominka częste dokładanie drewna jest wskazane i konieczne, natomiast do kotła można dostarczyć naraz dużą ilość paliwa i pozostawić go na dosyć długo bez dozoru. Jak palić w kominku, aby nie marnować drewna i móc cieszyć się utrzymującym się ogniem? Przede wszystkim należy rozpoznać rodzaj wajchy w Twoim kominku. 

Najczęściej użytkowane są 2 rodzaje wajch. Powietrze jest podawane pod ruszt albo na szybę. Podawania pod ruszt sprawia, że drewno się pali, a podanie na szybę jest stosowane dodatkowo jako dostarczenie dodatkowej ilości powietrza dopalającego. W trakcie normalnej pracy komika, kiedy wewnątrz pali się drewno i widać długie płomienie, oba wloty powietrza powinny być otwarte. W trakcie dokładania trzeba natomiast je zamknąć, a po zamknięciu drzwiczek powinny być od razu ponownie otwarte.

Dwa sposoby na to, jak palić w kominku

Może się wydawać że kwestia tego, jak palić w kominku, jest już teraz dość oczywista. Wystarczy umieścić rozpałkę, następnie podpałkę i pojawi się ogień. W praktyce jednak wcale tak nie jest. Większość wkładów kominkowych jest przeznaczona do palenia w nich drewnem. Czasem używa się brykietów albo peletów, ale jeśli dany kominek ma być zasilany drewnem, to nie wolno zmieniać materiału w trakcie użytkowania. Podstawowym warunkiem zadowolenia z działania kominka jest dobrze wysuszone drewno. Nadmiar wilgoci nie tylko utrudni rozpalenie ognia, ale spowoduje także osadzanie się w kominku i przewodzie dymowym trudnych do usunięcia zanieczyszczeń. Jak palić w kominku, aby nie doprowadzić do przyspieszonej korozji elementów metalowych? Trzeba dbać o to, aby drewno było odpowiednio wysuszone. Zresztą stopień suchości drewna wpływa także pozytywnie na redukcję produkcji substancji szkodliwych, powstających w trakcie spalania. Wiesz już, że pierwszy krok do sprawnej obsługi kominka to nauka efektywnego rozpalania ognia. Następne kroki to dokładanie drewna. Istnieją dwa sposoby na efektywne podtrzymanie ognia.

Tagi: